- A gyomorégés és a reflux népbetegség a fejlett országokban.
- Az egyik, ilyen tünetek ellen bevált gyógyszernek azonban az idegekre ható mellékhatása van.
- A B12-vitamin felszívódását befolyásolja a gyakran felírt orvosság.
Úgy tűnik, hogy akinek stressz okozta refluxa van, egy ördögi körbe kerül, ha protonpumpa-gátlóval kezeli a gyomorégést. Egy kutatás rávilágított ugyanis, hogy a refluxra leggyakrabban felírt hatóanyagok hosszú távú szedése befolyásolja a kedélyállapotot. Pedig a reflux és a tartós gyomorégés kezelésre ma már rutinból írják fel a belgyógyászok ezt gyógyszertípust.
A hatásos kezelés a cél, hiszen a tartósan felfelé áramló gyomorsav és annak gőze károsítja a szöveteket a gyomorszájon, a nyelőcsőben, a torokban és a szájban. A protonpumpa-gátlók működése pedig egyszerű és nagyszerű.
Egy évig szedhető gyomorégés ellen
„A gyomorban a savelválasztás úgy történik, hogy a gyomor belső falában olyan csatornák találhatók, melyek a savasságot okozó hidrogénionokat, vagyis protonokat bejuttatják a gyomorba, miközben a gyomorban lévő káliumionokat pedig visszajuttatják a sejtbe, vagyis kicserélődnek. Ehhez a cserefolyamathoz a csatornának energiára van szüksége, hiszen arra az oldalra kell pumpálni a protonokat, ahol már eleve nagyobb a proton-mennyiség.
Ezért nevezzük ezeket a csatornákat protonpumpának.
A protonpumpa-gátlók (PPI) olyan gyógyszerek, melyek megakadályozzák ennek a pumpának a működését, és ezzel napi egyszeri adagban akár 100%-osan is meggátolhatják a gyomor savtermelő képességét” – írják a gyomorégésre adott gyógyszerről a HáziPatika oldalán. Ez rámutat, miért is olyan népszerű az ilyen típusú orvosság: elég naponta egyszer bevenni a pozitív hatás érdekében. Ez ideálisnak tűnik, azonban a szert csak egy évig tanácsos szedni.
A PPI-k ugyanis megakadályozhatják, hogy a szervezet megfelelően hasznosítsa a B12-vitamint. Ez a vitamin egy, természetes formában húsban, halban, tejtermékekben, tojásban és egyes dúsított gabonafélékben található létfontosságú tápanyag, ami az idegrendszer optimális működéséhez nélkülözhetetlen.
Kapcsolódó: A reflux a modern életmód betegsége
Angliában több olyan tanulmányt is publikáltak már, melyekben megfogalmazták, hogy összefüggés lehet a PPI-k és a depresszió kialakulása között. Egy 2017-es kutatásban például a vizsgált 350 idős, PPI-t használó alany hatoda számolt be depresszióról.
A B12-vitamin hiánya hosszú távon szorongáshoz, depresszióhoz, zavartsághoz és demenciához vezethet.
A PPI-k a gyomorsav termelésének akár 80%-át is gátolhatják, ami az emésztést teljesen felborítja, így pedig a tápanyagok felszívódását is. A B12-vitamin hozzájárul az agy biokémiai egyensúlyához. Ha az felborul, és tartósan kevés szerotonin (boldogsághormon) termelődik, akkor a beteg depressziós lesz. Előbb-utóbb tehát a hiánybetegségtől károsodik az idegrendszer.
Ma már több, gyomorégés ellen adott gyógyszer betegtájékoztatójában szerepel, hogy amennyiben a beteg az orvosság szedése során bármilyen kellemetlen fizikai vagy mentális tünetet tapasztal, forduljon orvoshoz. Több olyan gyógyszer (például antibiotikum) is létezik, ami negatívan hathat a tápanyagok felszívódására. Ezek hosszú távon a fent említett károkat okozhatják a szervezetben.
Kapcsolódó: A gyomorégés nemcsak kellemetlen, de hosszú távon komoly betegséget, akár Barrett-szindrómát is okozhat!
Kiemelt kép: Getty Images