- Már az ókorban is alkalmazták a fekete nadálytő kivonatát.
- Mivel toxikus vegyületek is vannak be, csak külsőleg alkalmazható.
- A fekete nadálytő fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatását kísérletek igazolják.
A Magyarországon is őshonos évelő (Symphytum officinale) a nedves területeket kedveli. Magassága elérheti az egy métert, érdes levelei hegyes csúcsokban végződnek, virágzata bíbor, rózsaszín és fehér is lehet. A gyógyászatban elsősorban a fekete nadálytő gyökerét használják, mely kívülről fekete vagy sötétbarna, belülről fehér vagy sárga – mélyen a földbe kapaszkodik, átmérője két és fél, három centiméter.
Fekete nadálytő a történelemben
Az ókorban harci sérüléseket kentek be a gyógynövény gyökeréből készített masszával, hogy védjék a sebet és gyorsítsák a gyógyulást. A népi gyógyászatban a csonttöréseket és a zúzódásokat kezelték nadálytővel, ezért forrasztófűnek is nevezték.
A fekete nadálytő alkalmazása
Belsőleg egyik részét sem szabad alkalmazni, semmilyen formában, mivel jótékony hatóanyagai mellett májkárosító alkaloidokat is tartalmaz: ezek akut májvéna-elzáródást okozhatnak, hosszú távon rákkeltő hatásúak.
Külsőleg, ép bőrfelületen keresztül a toxikus vegyületek rosszul szívódnak fel a nadálytő tartalmú krémekből – kis mennyiségben azonban így is bejutnak a szervezetbe, ezért nagyon oda kell figyelni az adagolási útmutató betartására.
Ezek a készítmények évente legfeljebb négy–hat héten keresztül használhatók.
Sérült bőrfelületre ne kerüljön, pakolás vagy borogatás se készüljön belőle, mert ezekben a formákban a veszélyes anyagok könnyen felszívódnak.
Gyökere és levele többek között nagy mennyiségű poliszacharidot, polifenolos vegyületet és allantoint tartalmaz. A gyógynövény fájdalomcsillapító, gyulladás- és ödémacsökkentő hatását állatkísérletekben dokumentálták.
Kapcsolódó: Mire jó a holdtej és miért ilyen népszerű? Te is elkészítheted!
Klinikai kettős vakvizsgálatokban a placebónál hatásosabban csillapította a hátfájást, ízületi gyulladások és rándulások esetén pedig az ízületi és izomfájdalmat.
Több kutatás kimutatta, hogy a húzódások kezelésében ugyanolyan hatékony, mint a gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmazó krémek.
Bizonyítottan segíti a zúzódások gyógyulását, enyhíti a teniszkönyök és az ínhüvelygyulladás által okozott fájdalmakat. Az évszázados tapasztalatok szerint a gyógynövények között egyedülállóan hatásos a véraláfutások kezelésében.
Fekete nadálytő: óvatosan, ha…
Az egészségkárosodás veszélye nem áll fenn, ha az előírásoknak megfelelően alkalmazzuk a fekete nadálytő alapú gyógyszeripari készítményeket. A gyógyszerek esetében a hatóságok korlátozzák a maximális alkaloidtartalmat, a kozmetikumoknál viszont erre nem terjed ki a szabályozás – éppen ezért ezeknél a termékeknél még fontosabb figyelni arra, hogy ne alkalmazzuk túl hosszan és túl nagy bőrfelületen őket. A népszerű „lóbalzsamok” is tartalmaznak nadálytő-kivonatot, ezért ezek használata során is érvényes ez a figyelmeztetés.
Szoptató és várandós nők számára a fekete nadálytő ellenjavallt.
Szöveg: Nádasi Eszter
Cikkünk a Nők Lapja Egészség 2022 novemberi lapszámában megjelent írás szerkesztett változata.
Kapcsolódó: Íme a tökéletes stresszoldó és altató gyógynövény
Kiemelt kép: Getty Images