- Több tényező is állhat az étkezés után fellépő székelési inger hátterében.
- A gastrocolicus reflex tünetei az enyhétől a súlyosabb panaszokig terjedhetnek.
- Vannak olyan egészségügyi állapotok, betegségek, melyek fokozzák a problémát.
Megesik, hogy étkezés után máris könnyítenünk kell magunkon, de ne tévesszenek meg bennünket az azonnali tünetek. Ne gondoljuk, hogy az épp elfogyasztott étel váltotta ki a sürgető érzést. Az emésztés időtartama természetesen személyenként eltérő lehet, hiszen az életkor, a nem, vagy az aktuális egészségügyi állapotok egyaránt befolyásolhatják. De mi okozhatja valójában a hirtelen székelési ingert?
Valószínűleg a gastrocolicus reflex, ami egy normális, akaratlan válaszreakció a gyomorba érkező ételre. Amikor az étel a gyomrunkba kerül, a felszabaduló hormonok jelzik a vastagbélnek, így az összehúzódik és a táplálékot gyorsabban továbbítja a végbél felé.
Ami étkezés után ilyenkor távozik belőlünk, az az egy-két nappal korábban elfogyasztott étel.
Mivel az emésztőrendszer teljes hossza egy felnőtt ember esetében akár 9-10 méter is lehet, ez túlságosan hosszú ahhoz, hogy a lenyelt étel ilyen rövid időn belül átjusson rajta és ürülékké alakuljon. A gastrocolicus reflex hatásai széles skálán mozoghatnak. Lehetnek enyhék, mérsékeltek, de akár súlyosak is attól függően, a normál reakción túl milyen egyéb kiváltó tényező okozhatja.
Ezek a betegségek súlyosbíthatják
Egyes kutatások szerint bizonyos emésztőrendszeri betegségek, például az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy az ételallergiák felgyorsítják az elfogyasztott étel mozgását a vastagbélen keresztül. Ilyen esetekben az étkezés utáni székelési inger mellett más tünetek, puffadás, hasfájás, hasmenés vagy székrekedés is jelentkezhetnek. Az említetteken túl még
a stressz is súlyosbíthatja a gastrocolicus reflexet, ahogy a cöliákia, a zsíros ételek, a gyomorhurut vagy a gyulladásos bélbetegségek.
Utóbbiak esetében ráadásul (a fent említettek mellett) még hasi fájdalmat is tapasztalhatunk, a székletben pedig nyálka képződhet.
Az is megeshet, hogy a hirtelen székelési inger valójában nem a gastrocolicus reflex miatt jelentkezik. Vírusos vagy bakteriális fertőzés, de akár paraziták (szennyezett étel fogyasztása vagy nem megfelelő kézmosás miatt) egyaránt okozhatják a panaszokat.
Kapcsolódó: Fájdalmas székletürítés? – Ezek az okok állhatnak a kellemetlen tünet hátterében
Ugyancsak felelősek lehetnek az étkezés utáni székletürítésért bizonyos gyógyszerek, antibiotikumok, allergiák, mesterséges édesítőszerek, a hasi műtétek, az epehólyag eltávolítása és különböző emésztőrendszeri rendellenességek.
Dumping-szindróma is okozhatja
Dumping-szindróma akkor alakulhat ki, amikor gyomorműtét miatt (gasztrektómia) a szerv elveszíti tároló funkcióját, így az étel hirtelen kerül át a patkóbélbe. Ennek következtében puffadás, hányinger, hányás, hasi görcsök és hasmenés jelentkezhet étkezés után 10-30 perccel. Ha nincs megfelelő tápanyagutánpótlás, akkor emiatt fogyás vagy akár szervkárosodás is bekövetkezhet, mivel a bélbolyhok elsorvadnak, ami megnehezíti a tápanyagok felszívódását.
A gastrocolicus reflexen túl hasmenés, ételintolerancia, stressz, emésztési zavarok és bélrendszeri fertőzések is okozhatnak még evés utáni székelési ingert (Fotó: Getty Images)
Az azonnali székelési inger azonban nem mindig az evéssel van összefüggésben: inkontinenciával is magyarázható. Azok, akik inkontinenciában szenvednek, nem tudják megfelelően kontrollálni a székletürítést, ami súlyosabb esetben akár teljes kontrollvesztést is jelenthet. Ellentétben a gastrocolicus reflexszel, inkontinencia esetén a széklet bármikor távozhat, függetlenül attól, hogy a beteg evett-e közvetlenül előtte vagy sem.
Így enyhíthetjük a tüneteket
Bár a gastrocolicus reflex megelőzése nem lehetséges, egy kis odafigyeléssel kitapasztalhatjuk, milyen ételek váltják ki leginkább, vagy súlyosbítják a tüneteket – ezek elkerülésével mérsékelni tudjuk az intenzív panaszokat.
Gyakori kiváltó ételek lehetnek a tejtermékek, a magas rosttartalmú ételek, a teljes kiőrlésű gabonák és zöldségek, valamint a zsíros és olajos élelmiszerek.
Mivel a stressz szintén gyakori kiváltó tényező, kipróbálhatunk különféle relaxációs módszereket is, ha azonban továbbra sem enyhülnek panaszaink, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk.
Kiemelt kép: Getty Images