anorexia kamasz

Ezekből a jelekből veheted észre, ha a gyereked anorexiás

Az anorexia nervosa a legsúlyosabb pszichiátriai kórkép, ami főleg kamaszoknál jelentkezik. No de hogy különböztessük meg a divatos fogyókúrázástól?
  • Az anorexia nagyon súlyos pszichiátriai kórkép, kezelése teljes családot és hosszú időt igényel.
  • Nagyon sok minden kiválthatja, szülőként pedig fontos, hogy résen legyünk.
  • Összeszedtük, milyen jelek alapján kezdhetünk arra gyanakodni, hogy gyerekünk evészavarral, esetleg anorexiával küzd.

Hiába a sok testpozitív mozgalom, világunkban továbbra is a vékony testalkat maradt divatos, ezzel táptalajt adva az anorexiának. Azok a kamaszok pedig, akik nem ilyen genetikával, csontozattal születtek, úgy igyekeznek beilleszkedni vagy elismerést szerezni, hogy ők is vékonyra faragják magukat.

Szülőként nagyon nehéz elkapni a pillanatot, amikor egy ártatlan fogyókúra átfordul evészavarrá (az anorexia nervosa az egyik legsúlyosabb pszichiátriai zavar), főleg akkor, ha alapvetően mindig is arra törekedtünk, hogy a család egészségesen, zöldségekben, gyümölcsökben gazdagon, minél kevesebb cukor, egészségtelenül nagy mennyiségű szénhidrát felhasználásával étkezzen.

Ha a kamaszunk végre elkezdi zöldségekkel telepakolni a szendvicsét és teljes kiőrlésű zsemlét kér, nem feltétlenül az anorexiától való félelem jelenik meg bennünk, inkább örülünk, hogy jó minőségű táplálékhoz jut. Egy tinédzsernél  ráadásul ritkán látjuk, pontosan mit és mikor eszik, hiszen vagy elvonul a szobájába, vagy a barátaival van, a nap nagy részét pedig iskolában tölti, ezzel sokáig egész ügyesen el tudja rejteni az anorexia tüneteit.

A kamaszok és az anorexia

Az anorexia vagy bulimia kialakulása nagyon sok tényezőtől függ, kezelése is összetett, szükség van hozzá pszichiáterre, pszichológusra, egyéb panaszok esetén akár kardiológusra is. Épp ezért nem tudjuk pontosan, egyéntől és családtól függetlenül megmondani, mitől alakul ki anorexia, s a felépülés sem megy varázsütésre.

Bizonyos figyelmeztető jeleket viszont leírtak már az orvosok.

Ezeket akkor is figyelnünk kell, ha a kamasz nem vesztett látványosan sokat a súlyából. Az anorexia nem 35 kilónál kezdődik, már az adott gyerek számára biológiai értelemben normális testsúly kevés százalékának elvesztése is komoly egészségügyi gondokat okozhat.

Épp ezért nemcsak az elvesztett kilók alapján diagnosztizálnak, hanem a szervezet általános állapotának felmérésével. Csak egy példa: 53 kilósan is lehet valakinek negyvenes, azaz veszélyesen alacsony pulzusa az anorexiától.

anorexia kamasz

Az anorexia pont kamaszkorban a leggyakoribb és extrém éhezéssel jár (Kép: Getty Images)

Ezek a jelek anorexiára utalhatnak

1. Önbizalomhiány, a test leértékelése

Negatív vagy akár rögeszmés gondolatok a test méretével vagy alakjával kapcsolatban. Állandó aggodalom azon, hogy ő nem elég vékony, nem elég izmos. A változások elbagatellizálása, észre nem vétele, testképzavar.

2. Túlzásba vitt testmozgás

Szülőként nagyon örülünk, ha a gyerekünk rendszeresen sportol, hiszen ez az egyik záloga az egészséges életmódnak. Csakhogy az evészavaros betegek gyakran túlzásba viszik, vagy egyszerűen az edzések mellé nem pótolják az elvesztett kalóriákat. Akkor is sportolnak, ha betegek, fáradtak, megsérültek.

3. Elkülönülés

Az anorexiások igyekeznek a családtól távol, egyedül étkezni a tévé vagy a számítógép előtt, hiszen így nem kell magyarázkodni az apró adagok miatt. Ha tehetik, nem esznek étteremben, nyilvános helyen.

4. Mérlegelés, kalóriaszámolás

Az anorexiásoknak a mérleg nem a legjobb barátjuk, hanem szinte családtag. Naponta többször mérik, mennyit fogytak, ezt pedig csak a kalóriák számolgatása írja felül a fontossági listán. A különböző okostelefonos alkalmazások segítségével igyekeznek egy szelet almát is kalóriára váltani és feljegyezni.

5. Trükközés az ételekkel, gyógyszerekkel, rejtőzködés

Az anorexiások művészi találékonysággal rejtik el problémájukat, és kifejezett dührohammal vagy daccal reagálnak, ha valaki megkérdőjelezi a rendszerüket, ne adj isten változtatna rajta. Tologatják a tányéron az ételt, aztán egy óvatlan pillanatban kiöntik valahová. Megetetik a kutyával, macskával, vagy az ágyuk alatt gyűjtik zacskóban. Felhigítják a leveseket, hashajtókat, vizelethajtókat lopnak, bő ruhákat hordanak.

6. Hajhullás, sápadtság, fázás

A testzsír elvesztése miatt az anorexiások folyamatosan didereghetnek, hajuk fénytelenné válik, hullik, körmeik töredeznek, lányoknál a hormonális rendszer felborulása miatt megerősödnek a testen a pihék, elmarad a menstruáció. A fáradtság, álmosság, energiahiány, a tanulmányi eredmények romlása is intő jel lehet.

Mi történik, ha nem vesszük észre időben?

Ha szülőként bízunk a gyerekünkben, igyekszünk minél kevesebb vitával evezni a viharos kamaszkor tengerén, sajnos már csak akkor vehetjük észre az intő jeleket, amikor a betegség már kialakult.

Az anorexia kiváltó okairól és a gyógyulás felé vezető hosszú útról nemrég pszichiáterrel és szakpszichológussal beszélgettünk.

Főleg akkor történik ez, amikor a fogyás nem drasztikus, nem látványos, a kamasz még egy átlagosan vékony fiatal képét mutatja és étvágya is van. További rossz hír, hogy szakemberek segítsége nélkül, csupán szülői szigorral vagy észérvekkel nem tudjuk visszafordítani a folyamatot.

Csakhogy időbe telik, mire megtaláljuk azt a szakembert, aki segíteni képes a gyereken, az állami pszichiátriai rendelőkbe hónapokig tart bejutni.

Addig pedig szembe kell néznünk az anorexia káros hatásaival. Egy bizonyos testzsírszázalék alatt a hormonális rendszer felborul, aminek hosszú távon messze nem a menstruáció elmaradása az egyetlen következménye. Később, felnőttkorban kialakulhat terméketlenség, korai csontritkulás, a központi idegrendszer éhezése miatt extrém korai Alzheimer-kór is. Emellett folyadék gyűlhet fel a szív körül, ami 18 éves kor felett a halálozás egyik gyakori oka.

Az éhezés miatt a test már az izmokat is elkezdi leépíteni, ami a szívizmot is érintheti,

alacsony pulzus, ájulások jelentkezhetnek, amelyek akár kórházi kezelést is igényelhetnek. A megoldást a szoros orvosi kontroll mellett a pszichoterápia adja, ami segít feltárni az anorexia mögötti lelki okokat, családi dinamikákat, és különféle módszerekkel enyhíti, jó esetben megszünteti azokat.

Az anorexia nem mai találmány, régen a vallással is összekapcsolódott. 

Kiemelt kép: Getty Images