alkoholizmus rohamivás

Fél óra múlva eszméletlenül – A rohamivás veszélyei

Néhány éve még a nyári fesztiválok egyik alapeleme volt a rohamivás. Rengeteg videó terjed ma is a neten, amin csövön keresztül öntötték a fiatal bulizók egymás szájába jó esetben a liter sört, rosszabb esetben a liter vodkát.
  • Egy alkoholos ital 10 perc alatt fejti ki a hatását, ha túl gyorsan iszunk, kiüthet bennünket.
  • A fiatalok körében népszerű rohamivás életveszélyes is lehet.
  • A rohamivás azt jelenti legalább 4-5 alkoholos italt iszunk meg 2 órán belül.

Angolul nagyon találóan binge drinkingnek nevezik a rohamivást. Pont úgy zajlik, mint a Netflix-sorozatok ledarálása egy ültő helyünkben, ami ugye binge watching néven ismert. Azok, akik a rohamivást választják a szórakozás (vagy inkább lerészegedés) módjának, azok nemcsak az egészségüket károsítják súlyosan, de nagyon rossz mechanizmust alakítanak ki maguknak, aminek hosszú távon alkoholizmus lehet a kimenetele.

Mi a rohamivás?

Rohamivásnak nevezhetjük, ha egy nő négy, egy férfi öt alkoholos italt elfogyaszt maximum két órán belül, de van, aki egy óra alatt is képes ennyit inni. Magyarországon a szakszerű meghatározás szerint egy egység alkoholos italnak az számít, ami kb. 10 gramm alkoholt tartalmaz. Ez nagyjából 2,5 dl 5%-os sörnek, vagy 1 dl 12%-os bornak, vagy 3 cl 40%-os töménynek (pálinka, tequila) felel meg.

Ha egy nő négy, egy férfi öt egység alkoholos italt gyorsan dönt hajt fel, akkor a testének nincs ideje reagálni, hogy jelezze, túl sok méreg jutott a szervezetbe. Vagyis hamarabb üt be az alkohol hatása, minthogy rosszul lehetnénk tőle és szédülni, émelyegni és hányni kezdenénk tőle.

A vér alkoholszintje hirtelen megugrik, a vége pedig eszméletvesztés és kórházi gyomormosás lehet.

Az alkoholmérgezés nem játék, súlyos idegrendszeri károsodást okozhat. Figyelni kell arra is, hogy a szénsav és a koffein erősítik az alkohol hatását. Tehát a buborékos vagy energiaitallal felütött italok még gyorsabban a fejünkbe szállnak.

alkoholizmus rohamivás

A rendszeres rohamivás egyenes út az alkoholizmushoz (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: Rohamivástól az alkoholizmusig – Ezzel a 2 kérdéssel kiderítik, ha valaki függő

Az ivás módja is számít

Angol és amerikai kutatások már bebizonyították, hogy hosszú távon az alkohol mennyiségén kívül az is sokat számít, hogy milyen gyorsan iszunk. A napi egy, vagyis a heti 4-7 pohár ital még mértékletes ivásnak számít. Azonban az idegrendszer működésére és más élettani folyamatokra is sokkal rosszabbul hat, ha egyszerre iszunk 4 italt és nem egy hétre elosztva. 

Főleg az idősek szervezetét terheli meg, ha gyorsan isznak és nagyobb mennyiséget. Az alkohol ilyen formán ugyanis rombolja az agysejteket és rontja a memóriát, felgyorsíthatja például az Alzheimer-kór kialakulását vagy súlyosbodását. De a fiatalok sem nyugodhatnak meg, nekik sem egészséges gyorsan inni, csak azért mert gyorsabban regenerálódik a szervezetük.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) alkoholfogyasztási kutatásainak adatai szerint a 15-19 éves fiúk több mint 56%-a és a lányok csaknem 20%-a próbálta már a rohamivást a felmérés előtti 30 napban.

Az egyetemista, fiatal felnőtt korosztály körében még népszerűbb a rohamivás.

A 20-24 év közötti fiúk közel 70%-a, a lányok több mint 30%-a részegedett le rohamivással a felmérést megelőző hónapban. Persze ez a magas szám nem jelenti azt, hogy ezek a fiatalok kitartanak emellett a rossz szokás mellett, de ha huzamosabb ideig gyakorolják, akkor kialakulhat egy olyan mechanizmus bennük, hogy mindig gyorsan akarjanak bódult állapotba kerülni, ellazulni vagy feldobódni. 

Bár a szakértők szerint az alkoholizmus (alkoholhasználati zavar) kialakulásáért 50%-ban az örökletes hajlam, a másik 50%-ban a környezeti hatások felelnek, a rohamivás „jó” belépő a függőséghez.

A részegség fokozatai

Az alkohol okozta bódultságnak több fokozata van, a vigyorgós-felpörgött állapottól jó esetben valaki egy átbulizott éjszaka után jut csak el az aluszékony-tompa állapotba, és csak a legrosszabb esetben lesz olyan magas a véralkoholszintje, hogy elájul.

A rohamivás azért nagyon veszélyes, mert az ivó véralkoholszintje túl gyorsan emelkedik meg. Összehasonlításképp: a jó kedélyállapotnál még 0,8 ezrelék, az eszméletvesztésnél 3,5 ezreléknél a véralkoholszint, de köztük van még több fokozat, amit a rohamivók átugranak.

A 3,5 ezrelék feletti fokozat már az alkoholmérgezés szintje, amikor a vérkeringés összeomlik, a légzés leállhat, a test hőszabályozása is felborul és beállhat a kóma. Az 5 ezrelékpont már élettel összeegyeztethetetlen állapot, vagyis ekkora véralkoholszintnél már meghal a beteg és valószínűleg nem lehet újraéleszteni sem.

Jó tudni azt is, hogy alkoholmérgezés amellett, hogy balesetveszélyes állapot és csúnyán összetörhetjük magunkat, még maradandó egészségi károsodást is okozhat.

Kapcsolódó: Funkcionális alkoholizmus – Ez a 4 jel utal rá

Kiemelt kép: Getty Images

Figyelem!

18Korhatáros tartalom

A letölteni kívánt oldal tartalma káros lehet a kiskorúak fizikai, szellemi és erkölcsifejlődésére az erőszak, illeve szexualitás ábrázolásának jellege miatt.