A jól működő emésztés luxusára épp azok az időszakok emlékeztetnek minket, amikor homokszem kerül a gépezetbe. A kellemetlen puffadás, a székrekedés, a hasmenés vagy épp a gyomorégés már rövid távon diszkomfort érzetet okoz, ha pedig hosszan fennálló dologról van szó jelentősen rontja az életminőséget.
Az emésztési problémák sokféle okra vezethetők vissza, és noha ma már legalább ennyiféle patikaszer is kapható a különféle tünetek enyhítésére, jó tudni, hogy kíméletes házi módszerektől is instant jobban lehetünk.
Emésztési problémák
Emésztési nehézségeket sokféle betegség, rossz szokás vagy környezeti ártalom okozhat.
A gyomorégés, puffadás, székrekedés mögött például napjainkban egyre többször mutatnak ki irritábilis bél szindrómát, azaz az IBS-t. Egyes gyógyszerek, például antibiotikumok és erős, onkológiai kezelésben adott fájdalomcsillapítók mellékhatásként szintén emésztési zavarokat okozhatnak. Kevesen tudják, de a magas vércukorszint szintén befolyásolhatja az emésztést és jelentősen lelassíthatja az étel útját az emésztőrendszerben.
Életmódunk is ludas lehet abban, ha valami nem működik flottul. Régóta tudjuk például, hogy a gyorsételek és az erősen feldolgozott ételek megemelhetik a vércukorszintet, gyulladást okozhatnak, és rontják az emésztést. A tejtermékek vagy glutén, sokak számára nehezebben (vagy egyáltalán nem) emészthetők, és puffadást, hasmenést vagy más tüneteket okozhatnak.
De még egy olyan banális dolog is, mint hogy nem iszunk elég vizet, székrekedéshez vezethet,
mivel így a széklet keményebbé válik, és nehezebben halad át a bélrendszeren.
Kapcsolódó: Derítsd ki, mi okozza az állandó hasfájást!
És végül: a stressz és szorongás nemcsak a mentális, de a fizikai egészséget is jelentősen befolyásolják, és ronthatják az emésztési folyamatokat: puffadást, hasmenést vagy más zavaró tünetet okozhatnak.
Amikor emésztési problémánk hosszabb ideje áll fenn, vagy erős tünetet okoz, a házi szerek kipróbálása helyett/mellett fontos, hogy konzultáljunk orvosunkkal. Amennyiben viszont újkeletű zavarról van szó, esetleg egy kellemetlen panasz kisebb-nagyobb szünetekkel tér vissza, érdemes lehet kipróbálni az alábbiakat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha emésztési problémáink tartósak vagy nagyon súlyosak, orvosi segítségre lehet szükség. Erős hasi fájdalom, tartós hányinger vagy hányás, súlyos hasmenés esetén ezért hagyjuk a borsmentateát és inkább hívjuk fel háziorvosunkat, mert a nagy folyadékvesztés kiszáradáshoz vezethet, az erős hasi fájdalom pedig súlyos betegség jelzője lehet.
Ugyanez a teendő, ha enyhébb, de hosszú ideje fennálló emésztési problémánk van. Egy-két hétnél tovább nem érdemes várni a segítségkéréssel.
Ebben a korábbi cikkünkben 6 olyan gyakorlatot mutattunk, amelyek garantáltan beindítják az emésztést.
Kiemelt kép: Getty Images