Alapvető, hogy az ember tisztán tarja az otthonát. Egy nagyobb betegség után viszont érdemes extra takarítást is végezni.
- Tudtad, hogy takarítás közben szivaccsal is széthordhatod a vírusokat a lakásban?
- A legjobb, ha papírtörlővel vagy eldobható fertőtlenítő kendővel esünk neki a kilincseknek, kapcsolóknak, csapoknak.
- A takarítás sajnos nem mindig elég, lehet, hogy egy fertőtlenítő nagymosás is vár rád…
Az elmúlt év végén egyszerre többféle betegség söpört végig az országon, nem győzünk takarítani, fertőtleníteni. Nemcsak a kórházak vezettek be emiatt látogatási tilalmat, de országszerte alig volt olyan család, ahol ne lett volna épp lázas valaki. Mi egyhetes turnusokban váltottuk egymást a betegágyon… Januárra valamivel javult a helyzet, legalábbis nálunk. Most már csak arra kell vigyázni, hogy ha lehet, ne essünk vissza.
Hogy mit tehetünk ennek érdekében? Amellett, hogy vitamindúsan eszünk, igyekszünk néha a szabadban lenni és eleget pihenünk, a betegség után érdemes a szokásosnál is alaposabb takarításba fogni, hogy esélyt se adjunk a kórokozók visszatérésének.
Tudtad, hogy az influenzavírusok akár egy napig, a gyomorrontást is okozó norovírus pedig akár több napig vagy egy hétig is aktív maradhat a legkülönbözőbb felületeken? Ha viszont egy alapos takarítással kiűzzük őket a lakásból, kisebb eséllyel ér el minket ismét a betegség.
Galériánkból kiderül, mire kell figyelni takarítás közben! Kattinst a képre!
Galéria | 10 kép
takaritas-betegseg
A mindennapokban a mosogatószeres vízzel való áttörlés remek módja a felületek tisztántartásának, ha viszont beteg volt/van a családban, nem elég. Amikor influenzán vagy épp hányós-hasmenéses betegségen esik át egy családtag, alaposan fertőtleníteni kell. Válasszunk kifejezetten fertőtlenítő hatású tisztítószert, vagy készítsünk mi magunk ilyet. Keverjünk össze 5 liter vizet 1,5 deci klóros fehérítővel és ezzel töröljük át a pultokat, kilincseket, felületeket.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A nedves helyeket egyenesen imádják a kórokozók, ezért a konyhai és fürdőszobai szivacsok ideális terepet jelentenek a szaporodásukhoz, illetve a betegség terjesztésére is. Ezért ha valaki fertőző beteg otthon, inkább ne használjunk szivacsot a takarításhoz, váltsunk mikroszálas kendőre, vagy eldobható papírtörlőre. A mosogatószivacsokat pedig szintén cseréljük le, vagy 2 perces mikrós fertőtlenítéssel tegyük biztonságossá.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A gumikesztyűk nemcsak azt akadályozzák meg, hogy a kórokozók a kezünkre kerüljenek takarítás közben, de megóvják a bőrünket az erős vegyszerektől is. Betegség esetén különösen fontos, hogy kesztyűt húzzunk a takarításhoz, és az is, hogy a munka végeztével mossuk meg kezünket is.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A nagy lelkesedésben vigyázzunk, hogy ne épp takarítóeszközeinkkel segítsük a kórokozók terjedését. Hiába dolgozunk ugyanis fertőtlenítőszerrel, fontos, hogy minden helyiségben más és más törlőrongyot, esetleg szivacsot használjunk, különben fennáll a veszély, hogy épp mi visszük át a kórokozókat. Annak érdekében, hogy az eszközök biztosan ne keveredjenek, rendszeresítsünk különböző színeket az egyes helyiségekben.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A fürdőszoba, ahol nemcsak pára, de jellemzően magasabb hőmérséklet is van, a baktériumok egyik kedvenc búvóhelye. Különösen igaz ez akkor, ha egy helyiségben van a wc és a fürdő is. Betegség után fertőtlenítsük az egész fürdőt forró víz és fehérítőszer keverékével. Ne felejtsük ki a WC-lehúzót, zuhanycsapokat, szekrényfogantyúkat, ajtókilincseket és villanykapcsolókat se, és ne maradjon el az alapos szellőztetés sem.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A vírusok könnyen kerülnek a konyhai előkészítő felületekre és szívesen tanyáznak ételeinkben is. Ha betegek vagyunk, ne főzzünk addig, míg tünetmentesek nem leszünk, és fordítsunk kiemelt figyelmet a higiéniára. Ha gyomorrontásos betegség volt a családban, fertőtlenítsünk mindent, amihez csak hozzáérhetett a beteg: tisztítsuk meg a hűtő fogantyúját, a fiókokat, kávéfőzőt, mikrót, csapokat és tűzhely gombjait. Az edényeket és evőeszközöket forró víz és fertőtlenítő keverékében, vagy a mosogatógép legforróbb programján mossuk el.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
A hálószoba kórokozó-mentesítéséhez mossuk ki az ágyneműt és a mosható lakástextileket, porszívózzunk és mossunk fel, illetve töröljük át a felületeket forró víz és fertőtlenítőszer keverékével. Gyerekszobában mossuk ki a plüssöket is! Fontos, hogy ne rázogassuk a holmit, mert ez szétterjeszti a kórokozókat.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
Jó tudni, hogy az influenzavírusok akár egy méter távolságra is terjedhetnek, amikor valaki köhög vagy tüsszent. Ezt figyelembe véve tisztítsuk meg a nappalit is, pláne ha a beteg a kanapén lábadozott. Ne hagyjuk ki az olyan rejtett helyeket, mint a távirányítók, telefonok, számítógépes billentyűzetek, ajtókilincsek, villanykapcsolók, kulcsok. Az érzékeny elektronikai eszközöket úgy tisztítsuk, hogy finom permetet fújunk egy rongyra, majd óvatosan letöröljük őket.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
Fontos, hogy tisztítsuk meg és fertőtlenítsük a szőnyegeket, függönyöket és a textilbevonatú bútorokat is, előbbieket különösen akkor, ha például hányós betegség során lettek szennyezettek.
Fotó megosztása:
takaritas-betegseg
Jó ötletnek tűnhet összekeverni a különböző hatóanyagú tisztítószereket, ezzel fokozva a hatást, de ne engedjünk a kísértésnek. A szereket csak a címkén olvasható leírás alapján használjuk, a kutyulástól pedig óvakodjunk, mert veszélyes anyagok felszabadulásához vezethet.
Fotó megosztása:
A takarítás nem mindig elég! Ha mindent alaposan lemosunk, fertőtlenítettünk, figyeljünk még arra is, hogy a textileket rendesen kimossuk. A 100% pamut holmikat (konyharuha, törülköző, ágynemű) mossuk minimum 60 fokon és tegyünk fertőtlenítő adalékot a mosószerhez.
A gyomorrontásos tüneteket okozó norovírus egy hónapig életben marad a textileken, tehát a betegség előtt viselt kabátokat, sálakat, sapkákat és kesztyűket is mossuk ki. Ezeket nem lehet magas fokon mosni, úgyhogy áztassuk fertőtlenítős, hideg vízbe 1-2 órán keresztül és utána tegyük mosógépbe.
Kapcsolódó: A takarítás akkor sem egyszerű, ha kisállat van a háztartásban.
Kiemelt kép: Getty Images