Igen, ez egy cikk a helyes mosdóhasználatról…
A szobatisztaság (legalábbis nappalra) az óvodába lépés egyik alapfeltétele, és ha minden jól megy, három éves kora körül már valóban képes rá a gyerekek többsége, hogy akaratlagosan működtetni tudja záróizmait. 4-5 éves korra a fenék helyes megtörléséhez szükséges finommotoros képességek és koordináció is adott ahhoz, hogy egy gyerek önállóan meg tudja törölni a fenekét és ne kelljen kakilás után felnőtt után kiáltani.
Erre itt egy cikk, ami pont felnőtteknek arról, hogyan kell feneket törölni?
Fenéktörlés és higiénia
Bizony. Noha a legtöbbünk számára ősidők óta egyértelmű, hogyan kell biztonságosan kivitelezni a műveletet, sokan vannak, akiket gyerekkorukban nem megfelelően tanítottak meg a mosdóhasználat legfontosabb lépéseire, így igenis van helye az ismeretterjesztésnek.
Gondoltad volna például, hogy egy felmérés szerint az emberek mintegy 10 százaléka egyáltalán nem most kezet székletürítés után? Na és azt, hogy több mint harmaduk, ha mos is, nem használ a művelethez szappant?
Nos, az ilyen és ehhez hasonló tényekből indultunk ki, amikor úgy gondoltuk, megosztásra érdemes egy most felkapott székletügyi oktatóanyag néhány megállapítása.
Fontos, hogy jól töröljünk
A megfelelő fenéktörlés rendkívül fontos a higiénia és az általános egészség szempontjából. Ha ugyanis nem töröljük meg alaposan a hátsónkat, a széklet maradványaiban lévő különböző baktériumok felhalmozódhatnak a végbél környékén, ami egyrészt kellemetlen irritációt, viszketést, másrészt súlyosabb esetben akár gyulladást is okozhat.
Ezen kívül a nem megfelelő törlés hosszú távon aranyérhez vagy más végbélproblémákhoz is vezethet, mivel a dörzsölés és irritáció gyulladást okozhat, illetve lassíthatja is a gyógyulást.
A higiéniai szabályok betartása tehát nemcsak az esetleges a kellemetlen szagok elkerülése miatt fontos, hanem az általános egészség megőrzése érdekében is.
A helyes fenéktörlés
No de nem is húzzuk tovább a titok leleplezését. A helyes fenéktörlés alfája és ómegája, hogy elölről-hátrafelé történik, mert ez az egyetlen biztonságos mód. Ha ezt olvasva arra gondolsz, hogy ez olyan banális dolog, amire nem is érdemes szót vesztegetni, nem biztos, hogy igazad van.
Míg ugyanis a helyes irányt a kislányoknak jó eséllyel megtanítják a szülők, a kisfiúknak nem mindig magyarázzák el. Pedig nemcsak a nők esetében van esélye, hogy a nem megfelelő irányú törléssel széklet kerül a húgyútakhoz. A férfiak is azt kockáztatják, hogy széklet kerül a fityma alá, vagy a pénisz végére, ha nem jó irányban törölnek.
A megfelelő törlés része emellett az alaposság is: addig kell törölni, amíg szabad szemmel már nem látható széklet a papíron. A higiénia fokozására emellett érdemes lehet nedves vécépapírt, vagy ha van rá lehetőség, bidét is használni.
Fontos viszont, hogy nagy lelkesedésünkben ne tisztítsuk túl a területet. Az erőteljes dörzsölés ugyanis mikrosérüléseket okozhat a bőrön, lehetőséget adva a baktériumoknak a bőrbejutáshoz, és ha túl alaposak vagyunk, eltávolítjuk azt a védőréteget is, amit a végbél körüli mirigyek termelnek a terület egészségesen tartására.
Nem csak a fenéktörlés a fontos
Nem véletlen, hogy mi is sokat foglalkozunk a helyes mosdóhasználat, és egyáltalán, a széklet témájával. Noha az egyik legtermészetesebb élettani jelenségről van szó, a témát még most is sok tabu övezi, miközben székletünk fontos visszajelzés lehet egészségi állapotunkkal kapcsolatban is.
Adjuk meg a módját: ha lehet, alakítsunk ki állandó rutint a székeléshez, fogyasszunk elegendő mennyiségű rostot, igyunk elég vizet, és ha székletünk megváltozik, vagy a székletürítéshez hosszabb távon kellemetlenségek kapcsolódnak, vegyük ezt figyelmeztető jelnek, és keressük fel orvosunkat.
Kapcsolódó: 5 tipp székrekedés ellen – így lesz rendszeres a nagydolog
Kiemelt kép: Getty Images