- A krónikus fáradtság legjellemzőbb jele, hogy sok alvás ellenére is állandóan kimerültek vagyunk.
- Néhány életmódbeli változtatás segíthet visszaállítani az energiaszintünket normális tartományba.
- Ha az életünk egyes területein már korlátoz bennünket a fáradtság, akkor ideje szakemberhez fordulni.
Az állandó fáradtság éppen ilyenkor, januárban tetőzik mindenkinél. Nincs elég fény, kevesebb vitaminban gazdag ételt eszünk, nem vagyunk eleget friss levegőn, legyengítenek a betegségek, és ennek a tetejére jön még, hogy nem mindenki tud jól aludni.
Sok oka lehet a folyamatos fáradtságnak: okozhatja stressz, vitaminhiány, hormonális ingadozás, betegség, alvászavar, mozgásszegény életmód. Vagyis leegyszerűsítve pszichológiai, fizikai és életmódbeli oka is lehet a kínzó kimerültségnek.
Ezeket vesd be fáradtság ellen
Nincsen egy, mindenkire egyaránt pozitívan ható megoldás fáradtság ellen. Magunknak kell megtalálni a megfelelő módszert, amitől újra formába lendülünk. Ha megvan a megoldás, akkor egyszer csak azt fogjuk észrevenni, hogy reggel elég egy kávé is az éberséghez, és nem érezzük úgy magunkat, mintha lefutottunk volna egy maraton.
Nyomás alatt vagy?
Első lépésként gondoljuk végig, aggaszt-e valami, ami miatt sokat idegeskedünk, szorongunk. Ha megvan a mumus, akkor annak kell utánajárni, hogyan szüntethető meg ez az állapot. Amennyiben olyan élethelyzetben vagyunk, hogy azon nem tudunk változtatni (gyász, válás, beteg rokon gondozása, stb.), akkor meg kellene találni azt a stresszoldó tevékenységet, ami könnyen beilleszthető az életünkbe. Lehet az séta a szabadban, meditációs technikák vagy kőkemény bokszedzés.
Az esetek nagy részében lelki probléma, szorongás vagy depresszió áll a krónikus kimerültség mögött.
Ha nem stressz okozza az állandó fáradtságot, akkor ideje egy nagy labort csináltatni és utánajárni, hogy nem durva vitamin vagy ásványianyag-hiány okozza-e a fáradtságot. Tél végén nem ritka a kritikus D-vitaminhiány, de sokszor fordul elő B12 hiány vagy vashiányos vérszegénység is. Ezeket szerencsére mind lehet pótolni, és ha szedjük, pótoljuk, napok, hetek alatt javulhat a helyzet.
Kapcsolódó: Ez a 4 mérgező szokás észrevétlenül is kimerít és mindig fáradtak lehetünk tőle
Hormonok harca
A fáradtság harmadik fő oka a hormonális változásokhoz kapcsolható. Mind a serdülőkor, mind a menopauza felborítja a szervezet normális működését. A test átalakul és ez rengeteg energiát von el a szervezettől, és akkor még ott vannak a hormoningadozások, amelyek idegileg is kimerítőek. Szerencsére ma már hatalmas a választék a hormontámogató étrendkiegészítőkből.
Ha a hormonális változás tünetei szélsőségesek, mindenképp kérjük ki orvosunk tanácsát!
Ha ciklikusan vagy rendszeresen érezzük, hogy valami nem stimmel, akkor mindenképp jelezzük az orvosnak. Ilyen lehet fiatal lányoknál a menstruáció körüli rosszullét, erős görcsök, furcsa vérzések. Ugyanígy lehetnek szélsőségek panaszok a változókor környékén is, amikor már nem elég a gyógytea, a hűsítő borogatás vagy plusz vitamin.
Mozgás, alvás, egészséges menü
A rendszeres mozgás, valamit a rostokban és tápanyagokban gazdag étrend mindig segít, ha gyengének fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat. A sovány húsok, tejtermékek, a tengeri halak, a hüvelyesek, a friss zöldleveles zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák alkossák az étrendünk 90%-át! A cukros üdítőkről pedig érdemes végleg lemondani, mert a sok cukor is okozhat fáradtságot. Például, amikor a cukorsokk után leesik a vércukorszint, akkor egyből álomkórossá válhatunk.
Ha ezt az 5 jelet tapasztalod, irány az orvos!
Akkor kell nagyon komolyan venni a krónikus fáradtságot, ha már hosszú ideje szenvedünk tőle, és hiába teszünk ellene, mégsem működik semmi. Valamint akkor, ha a következő öt dolgot rendszeresen tapasztaljuk.
- Nem tudjuk a munkánkat, otthoni feladatainkat olyan jól ellátni, mint régen.
- Ha néha zavartak vagyunk, memóriaproblémáink akadnak, nem emlékszünk dolgokra.
- Amikor annyira kimerültnek érezzük magunkat, hogy az ájulás szélén vagyunk, és főleg ha tényleg elveszítjük az eszméletünket.
- Ha lassul a reakcióidőnk: például vezetés közben, vagy nem kapunk el egy lepottyanó tárgyat, vagy elesünk és nem tesszük ki időben a kezünket.
- Amennyiben sokszor szédülünk és/vagy koordinációs problémáink adódnak.
Kapcsolódó: Ebben a cikkben mindent megtalálsz a rejtélyes krónikus fáradtság szindrómáról!
Kiemelt kép: Getty Images