- A gyerek életének első 3 éve kulcsfontosságú az IQ, vagyis az intelligenciahányados szempontjából.
- A mozgás közismerten fontos tényező, de emellett a helyes táplálkozásra is figyelnünk kell szülőként.
- Bizonyos ételek kifejezetten károsak már fiatalon is, így csökkenthetik gyerekünk IQ-ját.
Egy gyerek intelligenciája rengeteg tényezőtől függ: mit örökölt a szüleitől, megkapott-e mindent a terhesség alatt, milyen környezetbe született. Sokan már a kezdetektő$l intelligenciafejlesztő játékokkal halmozzák el a gyereket, de az IQ nem attól lesz magasabb, ha valaki fél évesen már el tud számolni háromig és az összes állat hangját társítani tudja annak képéhez.
Ez sokkal bonyolultabb folyamat, amiben a mozgásnak (minél többet mozoghat egy gyerek, annál nagyobb eséllyel lesz okos is) és az ételnek is nagy szerepe van.
Ezért olyan fontos a gyerek ételeinek minősége
A minőségi ételek fontos szerepet játszanak az agy fejlődésében, működésében, főként 3 éves korig. A megfelelő tápanyagok elősegítik a kognitív fejlődést, míg az ultrafeldolgozott, alacsony tápértékű ételek épp fordítva működnek.
Ráadásul a hatás évekkel később is mérhető:
a Bristoli Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a gyerek 3 éves koráig kialakult étkezési szokásai befolyásolhatják a 8 éves korban meglévő kognitív képességeit is. A kutatók közel 4000, az 1990-es évek elején született gyerek adatait vizsgálták, beleértve a szülők információit arról, hogy a gyerekek mit ettek és ittak az adott életkorban.
A kutatók három kategóriába sorolták a gyerekeket aszerint, hogy „feldolgozott”, zsírral és cukorral teli étrendet kaptak-e; „hagyományos”, „húst, burgonyát, kenyeret és zöldséget” tartalmazó étrendet; vagy „egészségtudatos”, azaz salátát, gyümölcsöt, rizst és halat tartalmazó étrendet. A gyerekek étrendjét egy pontozási skálán is értékelték, „amely a legegészségesebbet jelölő mínusz kettőtől a legegészségtelenebbet jelölő 10-ig terjedt”.
8,5 éves korukban azoknak a gyerekeknek, akiket kisgyermekként a legrosszabbul tápláltak, valamivel alacsonyabb volt az IQ-juk, mint a legegészségesebben táplálkozó gyerekeknek.
A 12 pontos egészségtelen étkezési skálán minden egypontos növekedés 1,67 százalékpontos IQ-csökkenéssel járt. Ez az összefüggés még azután is fennállt, hogy a kutatók az adatokat más tényezőkre, például a társadalmi-gazdasági helyzetre és a szülők iskolai végzettségére módosították. A gyermek étrendjének javítása 3 éves kor után nem mutatott összefüggést az IQ ugrásával.
Így aztán arra jutottak, hogy lehetségesnek tűnik, hogy amit kiskorában etetünk a gyerekünkkel, az meghatározhatja az agya fejlődését, ezzel együtt az IQ-ját.
Mikortól adjunk minőségi ételeket?
Az anyatejes táplálás után nagyon oda kell figyelnünk, mert a magas zsír- és cukortartalmú étrend alacsonyabb IQ-értékeket eredményezhet. Az első 3 évben növekszik az agy a leggyorsabb ütemben, és ha ebben az időszakban minőségi tápanyagokat kap, az segíti a lehető legmagasabb IQ kialakulását is.
Ezek az ételek a legkárosabbak az IQ szempontjából
Az egészségtelen ételek közé tartoznak az ultrafeldolgozott és feldolgozott élelmiszerek, a cukros rágcsálnivalók, a telített zsírokban gazdag ételek. Azaz a bolti, gyümölcsösnek mondott, cukros joghurt, krémtúró és a hasonló tejtermékek ugyan tartalmaznak fehérjét és némi vitamint, de a sok cukor miatt nem túl egészségesek.
Kapcsolódó: Későn diagnosztizálják ezt a rendellenességet az okosabb gyerekeknél
Egészséges ételnek számítanak a zöldségek, gyümölcsök, a saláták, a rizs, a tojás, a hal, a sovány hús, a joghurt, az olajos magvak.
A cukor nem oltja a szomjat
A cukros üdítők kifejezetten ártalmasak, főleg azok, amelyek egészségtelen színezékeket is tartalmaznak. Szülőként rajtunk áll, szörpre, kólára, alacsony gyümölcstartalmú gyümölcslevekre szoktatjuk rá a gyereket, ha szomjas, vagy a vízre és a (nem cukros és nem édesítőszeres) teára. A gyorséttermi ételek és a konzervek, porból készíthető ételek szintén az ártalmas kategóriába tartoznak. A cukros müzlik hasonlóan károsak, hiszen színezékek, puffasztott gabonák és cukor jelentik a fő alkotóelemeket,
és ezen az sem segít, ha leöntjük egy kis tejjel, vagy ha a gyártó adott hozzá vitaminokat.
A chipsek, kekszek, sós és édes rágcsálnivalók sem adják meg azokat a tápanyagokat, amelyekre a fejlődő agynak szüksége van. Az ízfokozók és a cukor miatt azonban a legtöbb gyerek szívesen megeszik bármit, ami színes, szagos csomagolásban érkezik és egészségtelen. Nekünk szülőknek kell odafigyelnünk már a vásárlásnál: minimalizáljuk a gyerek cukor- és sófogyasztását, és amit lehet, készítsünk el házilag. Ha ehhez végül az egész család egészségesen kezd étkezni, azzal ráadásként példát is mutatunk.
Mit tegyünk, ha a gyerek nem akar főtt ételt enni? Vekerdy Tamás tanácsai ebben is segítenek.
Kiemelt kép: Getty Images