kortizol detox jelentése hatása

Mi a kortizol detox, és tényleg ajánlott elkezdeni? 

Hamar felkapta a közösségi média a kortizol detox módszert, ami nem meglepő, hiszen manapság mindenkit érdekel a stressz csökkentése. Megszállottságunk azonban komolyan visszaüthet.
  • Egyre többet beszélünk a kortizolszintről és annak csökkentéséről.
  • Felgyorsult világunkban aligha lehetséges teljesen megszabadulni a stressztől.
  • Tényleg hatásos eszköz a kortizol detox? És mi ez egyáltalán?

Hasi zsír, puffadás, szorongás, alvászavar, krónikus fáradtság – testünk így jelzi, hogy folyamatos stresszben vagyunk, és a kortizolszint az egekben van. Manapság ezt a modern élet velejárójának tartjuk, miközben a magas stresszhormon szint szép lassan elvégzi pusztító munkáját a szervezetben.

Az életmóddal kapcsolatos írások, videós anyagok között egyre inkább központi szerepet kap a kortizol. Várható volt, hogy előbb-utóbb a TikTokon is feltűnik a népszerű videóknál, ahol a legtöbbet azzal foglalkoznak, hogyan csökkenthető a stresszhormon szintje. Ezért hamar populáris lett a kortizol detox, azaz annak taglalása, hogyan távolítsuk azt el a szervezetből. De vajon tényleg szükségünk van erre?

Mi a kortizol?

A kortizol a mellékvesék által termelt hormon, mely leginkább a stresszhez kapcsolódik, de szerepe jóval többről szól. A kortizol szabályozza a test energiafelhasználását, hatással van a glükóz- és fehérjeanyagcserére, és szerepe van az immunválaszokban is. Napközben a kortizolszint folyamatosan változik, reggel a legmagasabb, este pedig a legalacsonyabb. Problémákat okozhat azonban, ha folyamatosan túl magas a kortizolszint, így érthető, miért kattintanak egyre többször a kortizol detox kifejezésre.

Némi stresszre szükségünk van

Az átmeneti kiugrás nem jelent gondot, ám a tartós stressz következtében megnövekedett kortizolszint számos negatív hatással járhat, ilyen például a szorongás, alvászavarok, depresszió vagy súlygyarapodás. Ha nem kezeljük megfelelően a kortizolszintet, az hosszú távon a testünk működését is negatívan befolyásolhatja.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a kortizol szintje természetes módon ingadozik a nap folyamán, és a legfontosabb, hogy a hormonális egyensúlyt megőrizzük. Tehát nem célszerű azonnal drámai változtatásokat elkezdeni a mindennapok során.

kortizol detox jelentése hatása

Nem probléma, ha csak átmenetileg magas a kortizolszint (Fotó: Getty Images)

A kortizol detox elsősorban életmódbeli változásokat jelent, melyek eredményeként visszafordíthatjuk a stresszhormon magas szintjét. Ilyen változás lehet például a koffeinmentes étrend, a magas intenzitású gyakorlatok kerülése, és bizonyos étrend-kiegészítők beépítése a mindennapokba.

A mértékletesség azonban itt is fontos, ha túlzottan a kortizolszintre fókuszálunk, az ellentétes eredményekkel is járhat.

A kortizol ugyanis fontos szerepet játszik a testünk működésében, és bár az emelkedett szint hosszú távon problematikus, mielőtt drasztikus átalakításba kezdenénk, konzultáljunk szakértővel. A villámdiéták és a különböző csodaszernek kikiáltott étrend-kiegészítők akár meg is zavarhatják a szervezet természetes egyensúlyát.

Hogyan csökkenthetjük a kortizolt?

Bár nagyon könnyű ellenségként feltüntetni a kortizolt, ne így közelítsük meg a kérdést, hiszen ettől csak még stresszesebbek leszünk. Helyette az alábbi tippek segíthetnek a hormonegyensúly fenntartásában.

1. Táplálkozás

A helyes étrend kulcsfontosságú a kortizol szabályozásában. Fogyasszunk magas fehérje- és egészséges zsírtartalmú ételeket, amelyek segítenek stabilizálni a vércukorszintet, és csökkenteni a kortizol termelődését. Az ómega-3 zsírsavakban gazdag halak, avokádó, diófélék és magvak mind jó választások.

2. Kávé mértékkel

Noha a koffein átmeneti jelleggel energiát adhat, hosszú távon növeli a kortizol szintjét, különösen akkor, ha túlzott mértékben fogyasztjuk. A hozzáadott cukrok szintén fokozhatják a kortizol termelődését, így javasolt visszafogni kedvenc reggeli italunk fogyasztását.

kortizol detox jelentése hatása

Mértékkel a kávézás is megengedett (Fotó: Getty Images)

3. Mozgás

Sokszor olvassuk, hogy a testmozgás jótékony hatással van a stressz csökkentésére, ám azt is érdemes tudni, hogy a túl intenzív edzések éppen ellenkező hatást válthatnak ki. Az intenzív fizikai aktivitás ugyanis megemeli a kortizolszintet, és még rosszabb lehet a helyzet, ha nem figyelünk a regenerálódásra.
Nem probléma, ha rajongunk például a HIIT-edzésért, de a mozgást követő rendszeres és túlzott kimerültség bizony problémát jelez.

4. Pihenés

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egyik legfontosabb tényező, ha természetes módon szeretnénk csökkenteni a kortizolt. A felnőttek átlagos alvásigénye 7-9 óra, próbáljuk rendszeresen betartani, és kerüljük a késő esti thrillerek nézését.

Kapcsolódó: Ezért megyünk mindig vécére stressz esetén 

Érdemes külön említést tenni a táplálékkiegészítőkről. Bár az egészséges életmódra való törekvésben hajlamosak vagyunk különféle varázspirulákat megvenni, ne dőljünk be minden hirdetésnek, jóindulatú tanácsnak. Ha nincs valamilyen specifikus problémánk, ne rendeljük meg a csinos tégelyt, melyen nagy betűkkel látszik a kortizol detox felirat.

A stresszt nem tudjuk teljesen kivonni az életünkből, érdemes inkább a stresszkezelő technikákra koncentrálni.

Kísérletezzünk a különféle módszerekkel, például meditáció, mindfulness vagy a speciális légzőgyakorlatok. Ezek mind segíthetnek a kortizolszint szabályozásában. Aktiválják a paraszimpatikus idegrendszert, ami csökkenti a stressz hatásait.

A kortizol detox tehát jól hangzik ugyan, de ne engedjük, hogy a félelem határozza meg a mindennapi életmódunkat. A stresszhormonra szükségünk van a szervezet megfelelő működéséhez, de ugyanilyen fontos, hogy jól együnk, mozogjunk, figyeljünk a stresszkezelésre, és szánjunk elég időt a pihenésre is.

Magas kortizolszint: egy a 10 tünet nagyon árulkodó

Kiemelt kép: Getty Images