A vastagbélrák világszerte az egyik legrettegettebb betegség. A leggyakoribb tüneteket a legtöbben ismerjük, de van, amikor a betegség szokatlan jeleket ad.

A vastagbélrák – a vastagbélből induló rosszindulatú daganattípus – a világ egyik leggyakoribb daganatos betegsége, mely ha nem kezelik időben, könnyen átterjedhet a test más részeire, például a májra vagy a tüdőre is.

A vastagbélrákot legtöbbször 50 feletti betegeknél diagnosztizálják, és kialakulásához genetikai faktorok mellett (sőt: elsősorban) életmódszokásaink járulnak hozzá. A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód és a magas zsírtartalmú, de alacsony rosttartalmú étrend mind kockázati tényező.

Korai stádiumokban a vastagbélráknak gyakran nincs tünete, ezért sok esetben csak későn kap dianózist az érintett. Pedig a vastagbélrák korai felismerése és kezelése jelentősen javíthatja a túlélési esélyeket.

A vastagbélrák tünetei

A vastagbélrák egyes esetekben tipikusnak mondható tünetekkel jelentkezik. Ezek a következők lehetnek:

  • vér a székletben vagy végbélvérzés
  • bélmozgások változása, krónikus hasmenés, laza széklet, ceruzavékony széklet vagy súlyos székrekedés
  • állandó hasi fájdalom, kényelmetlenség vagy puffadás
  • étvágyváltozás, gyors teltség érzése kis mennyiségű étel elfogyasztása után
  • fáradtság és gyengeség

Ezekre a tünetekre ma már nemcsak az orvosoknak, de a laikusoknak is van figyelmük, azonban vannak olyan szimptómák is, amiket sokan nem kötnek össze ezzel a súlyos betegséggel. Érdemes ezekre is kiemelt figyelemmel lenni.

vastagbelrak-atipikus-tunet

A vastagbélrák egyre gyakoribb betegség (Fotó: Getty Images)

A vastagbélrák atipikus tünetei

  • kényszeres székletürítési inger akár közvetlenül mosdóhasználat után
  • végbél-kitüremkedés
  • általános végbélfájdalom vagy kényelmetlenség
  • alacsony hemoglobinszint a vérben 
  • megmagyarázhatatlan láz és éjszakai izzadás

Szakértők szerint nagyon fontos, hogy ezeknek a kevésbé tipikus tüneteknek a megjelenésekor egyeztessünk orvosunkkal, hogy hamar kizárhatók legyenek a komolyabb bajok, vagy amennyiben szükséges, gyorsan a megfelelő kezeléshez juthassunk. 

Vastagbélrák: szűrés és kezelés

A vastagbélrák leggyakoribb szűrővizsgálata a kolonoszkópia. Ebben az eljárásban egy keskeny, rugalmas csövet, úgynevezett kolonoszkópot vezetnek be a végbélnyíláson keresztül, hogy megvizsgálják a vastagbél állapotát, és ellenőrizzék az esetleges polipokat, daganatokat vagy más rendellenességeket.

A székletvizsgálatok a bélsarat ellenőrzik vér és genetikai mutációk jelei után kutatva.

A korai stádiumú vastagbélrákot általában műtéttel kezelik. Egyes betegek kemoterápiában vagy célzott daganatterápiában is részesülhetnek. Ezek a kezelések csökkenthetik a daganatok méretét a műtét előtt, vagy elpusztíthatják azokat a rákos sejteket, amelyek a műtét után megmaradtak.

A vastagbélrák ötéves túlélési aránya 63%, azonban ha még az áttétek képződése előtt észlelik, az ötéves túlélési arány akár 91%-ra is emelkedhet.

A megfelelő életmód (egészséges táplálkozás, káros szokások mellőzése, megfelelő mennyiségű pihenés és sport) mellett a legjobb dolog, amit tehetünk a vastagbélrák kockázatának csökkentése érdekében, ha rendszeres szűrővizsgálatokon veszünk részt. 

Korábban arról írtunk, hogy a vastagbélrák kialakulásában konyhai eszközeink is ludasak lehetnek. 

Kiemelt kép: Getty Images