foltos párna mosás

Sárga foltos párnán alszol? Ha nem cselekszel, megbetegszel!

A párnán, párnahuzaton lévő sárga foltokat okozhatja sminkmaradék, izzadás, vizes haj vagy akár nyál. Ezek a csúf pacák azonban nem csupán esztétikai problémát okoznak, hanem károsak is.
  • Az alvó párnák sárga foltjait a nedvesség, a verejték, valamint az arcápolási termékek okozzák.
  • A sárga foltok idővel egészségre ártalmas, párnapenésszé alakulnak.
  • Mutatjuk, mit tehetsz a párnán növekvő sárga foltok ellen!

Az emberek a napjuk körülbelül egyharmadát ágyban töltik. A párnáknak sokat kell bírniuk. Mialatt alszunk, olyan természetes folyamatok zajlanak, amelyeket észre sem veszünk – izzadunk, hámlik a bőrünk, hullanak a hajszálaink, sőt a teljes ellazultság állapotában akár a nyálunk is kifolyhat. Mindez teljesen normális, ahogy az is, hogy a párnák emiatt (is) idővel piszkosak lesznek, akár van rajtuk huzat, akár nincs.

Aki valaha is húzott már át ágyneműt, biztosan találkozott már a jelenséggel. A nem teljesen megszárított haj nedvessége, illetve az arc- és hajápoló termékek is akadálytalanul kerülnek át a párnába, és idővel ezeket a tipikus sárga penészfoltokat hozzák létre. Megmutatjuk, mit tehetsz a csúf, megsárgult párnák ellen, és mikor érdemes cserélni az ágyneműt.

foltos párna mosás

A párnán megjelenő sárga foltok penészedéshez vezethetnek (fotó: Getty Images)

Előzd meg a penészedést!

Tisztelet a kivételnek, de sanszos, hogy szüleink, nagyszüleink is tapasztaltak már hasonlót, de lássuk be, valószínűleg nem pont erre vonatkozó tanácsokkal indítanak el a felnőtt létbe. Nincs ebben semmi ciki, csak egyszerűen nem beszélgetünk róla.

Az undi sárga penészfoltok kialakulásának elkerülése érdekében:

  • használhatsz vízálló párnavédőt, amelyet a tényleges párnahuzat alá helyezhetsz. Ez az allergiások tüneteit is enyhíti, és különösen érdemes olyan drága párnák esetében, amelyeket nem érdemes néhány évente cserélni.
  • a huzatokat is érdemes rendszeresen mosni, cserélni – a szakértők ezt hetente javasolják. A gyakorlatban persze nagyon keveseknek van erre ideje, próbáld megtalálni a neked megfelelő ritmust.
  • reggel, felkelés után hagyd jól kiszellőztetni a párnát, hogy a nedvesség távozhasson. Az erőteljes rázás is segít, mivel ez meglazítja a párnában a töltetet és jobban átjárja a levegő.

Így távolítsd el a kezdődő foltokat!

Enyhe foltok esetén elegendő lehet a párna normál mosása. Csak kövesd a gyártó címkéjén található utasításokat, hiszen a párna anyaga és töltete befolyásolhatja a folyamatot. A 60°C fokos és magasabb hőmérsékleten a penészgomba és sok baktérium is elpusztul. Az anyagot akár folteltávolító spray-vel is előkezelheted, ezeket kifejezetten az izzadságfoltok leküzdésére tervezték.

A memóriahabos, speciális töltőanyaggal rendelkező párnákat általában csak kézzel ajánlott mosni.

Ha a fent említett penészűző mosási tippek kevésnek bizonyulnának és a végeredmény a tisztaságot illetően nem kielégítő, akkor agresszívebb módszerekhez kell folyamodni. Előkezelésként hidrogén-peroxid és víz (1:5 arányban), vagy ecet és víz keveréke (1:3 arányban) segíthet a foltok kezelésében. Ezután tedd be a mosógépbe és mosd ki újra.

Mielőtt ismét használnád a párnákat, teljesen ki kell száradniuk. Télen sajnos – a párna töltetétől függően – erre több időt kell szánni, meleg időben viszont legjobb, ha sokáig a tűző napon hagyjuk őket, mert az UV-sugarak a baktériumokat is elpusztítják, a foltokat pedig kifehérítik.

A párnamosás (és száradás) nem fél napos projekt, szóval jó, ha van addig egy tartalék vánkos.

A tipikus penészfoltok a párna hosszas használata után jelennek meg. A lefekvés előtti zuhanyozás nem segít megelőzni a penészfoltok kialakulását. A nedves vagy enyhén nedves haj még káros is lehet, és penészképződéshez vezethet a párnában.

Kapcsolódó: Ilyen sűrűn kellene új paplant és párnát venni

Optimális esetben évente legalább kétszer ki kellene mosni, nem a huzatot, hanem az alváshoz használt párnáinkat. Ha van rajta címke, mindenképp érdemes figyelembe venni feltüntetett mosási/szárítási utasításokat. Így nem csak a párna használhatósági idejét hosszabbíthatjuk meg, de az is elkerülhető, hogy a sárgásodás, foltosodás elterjedjen.

A sárga penészes párna kockázatai

Sajnos, ez a folyamat visszafordíthatatlanná válik, ha a párna két vagy még több éven át nem lett kimosva. Ilyenkor – a legtöbb szakértő szerint – nem szabad tovább használni a párnát, hanem az egészségünk megóvásának érdekében inkább érdemes lecserélni.

Tehát, ha a párnád már erősen szennyezett, ne kockáztass, inkább szerezz be egy másikat! Ellenkező esetben egészségügyi következmények, például allergiás reakciók vagy légúti problémák léphetnek fel. Nem is beszélve arról, hogy az atkák és baktériumok nagyon jól érzik magukat ilyen párás környezetben…

Ha tiszta és higiénikus az ágynemű, könnyebben jönnek az édes álmok is. És ha már az ágynál tartunk, ne feledkezzünk meg a matracról sem. Hiszen, ha a matrac hétévesnél öregebb, ráadásul azon is foltok vannak, ha anyagilag megtehetjük, higiéniai szempontból szintén a csere lehet a megoldás.

Kapcsolódó: Ilyen gusztustalan lényekkel alszol együtt, ha nem mosol gyakran ágyneműt

Kiemelt kép: Freepik