- Világszerte százmilliós tömegeket érint az ekcéma.
- Az ekcéma előfordulása kutatások szerint napjainkban egyre gyakoribb.
- Az ekcéma tüneteinek enyhítésében nemcsak a gyógyszertári kenőcsök, de otthoni módszerek is bevethetők.
A mostanihoz hasonló hideg időben a legtöbben azt tapasztaljuk, hogy bőrünk minősége valahogy nem olyan, mint szokott lenni. Szárazabb, húzódik, viszket, néha ki is reped.
A kellemetlen idő ennél is több fejtörést okoz a krónikus bőrbetegségekben, például ekcémában szenvedő betegeknek. Az ekcémás tünetek ugyanis ősztől tavaszig sajnos csúcsra járnak.
Mi az ekcéma?
Az ekcéma olyan krónikus bőrbetegség, mely kellemetlen gyulladást, bőrpírt, viszketést, és száraz, hámló, sokszor pirosló foltokat okoz. Leggyakrabban gyerekkorban jelentkezik először, de bármely életkorban megjelenhet. Kialakulásának pontos oka egyelőre nem ismert, de azt lehet tudni, hogy genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak kialakulásában.
Az ekcéma egyik jellemzője, hogy hullámzó lefolyású, azaz időnként fellángol, máskor enyhülést mutatnak a tünetek. A fellángolást kiváltó tényezők között szerepelhetnek különféle allergének, a stressz, a hideg időjárás, az irritáló anyagok vagy bizonyos ételek. Noha az ekcéma teljes mértékben nem gyógyítható, megfelelő kezeléssel jól kontroll alatt tartható.
A tüneteket akár otthoni körülmények között is enyhíthetik a betegek, ami a mostanihoz hasonló időben fellángoló tünetek esetében igazi áldás.
Tengeri só és ekcéma
A különféle sókat évszázadok óta használják természetes gyógyászati célokra, mert fajtájuktól függően sokféle panaszra nyújthatnak gyógyírt. Enyhítik az izomfájdalmakat, ellazítanak és segítenek az akut vagy krónikus bőrbetegségek, például az ekcéma kezelésében is. Az áldásos hatású sók közül is kiemelkedik a Holt-tengeri só, melynek magas ásványi anyag (magnézium, kalcium, kén, cink) tartalma még hatékonyabb segítség lehet az ekcémás panaszok enyhítésében.
Egy 2005-ös tanulmány megállapította, hogy a Holt-tengeri sóval dúsított vízben való fürdőzés jótékony lehet ekcéma esetén is, mert erősítheti a bőr védőrétegét. Ebből a kutatásból derül ki az is, hogy a Holt-tengeri sós fürdők növelik a bőr nedvességtartalmát, és csökkentik a gyulladást, a bőrpírt, illetve a bőr érdességének tüneteit is. Fertőtlenítő hatásuk miatt a sérült, felülfertőződésre hajlamos ekcémás bőrt is óvják a baktériumoktól.
A Holt-tengeri só áldásos hatásait (hacsak nincs lehetőséged kiruccanni egy csobbanásra) a leginkább otthoni kádfürdő keretében aknázhatod ki. Az ehhez szükséges Holt-tengeri sót patikákban vagy bioboltokban szerezheted be: gyors internetes kereséssel fél kilót már 1000-1200 Ft körüli összegért találni.

Érdemes kipróbálni a Holt-tengeri sóval készített fürdőt, ha fellángolnak az ekcémás tünetek (Fotó: Getty Images)
Holt-tengeri sós fürdő ekcéma ellen
- Engedj meleg (de nem forró) vizet a kádba, és add hozzá a sót, mielőtt belemerülnél. A sóadagolást megtalálod a csomagoláson, de átlagosan 1-2 csésze a javallott mennyiség.
- Áztasd magad a kádban körülbelül 5-10 percig. Ha jól is esik, ennél többet ne maradj benn, mert a túl hosszú áztatás kiszáríthatja a bőrt.
- Használj a tisztálkodáshoz érzékeny bőrre készült szert, amely nem tartalmaz illatanyagokat vagy hámlasztó összetevőket. Gyengéden tisztítsd meg a bőröd, majd öblítsd le a tisztálkodószert.
- Töröld meg a bőröd egy törölközővel úgy, hogy ne dörzsöld, csak finoman itasd fel róla a vizet.
- Vidd fel a szükséges vényköteles helyi kezeléseket a bőrödre.
- Fürdés után használj bőrápoló krémet az egész testedre. A legjobbak a magas olajtartalmú, ugyanakkor illat- és színezek mentes készítmények.
Ha jól esett, és ha enyhített a tüneteiden a Holt-tengeri sós fürdő, akár naponta is alkalmazhatod a legerősebb tünetek idején. Amikor viszont a tünetek enyhébbek, nincs mindig szükség sós fürdőre, elég a rendszeres hidratáláshoz ragaszkodni, mert a száraz bőr súlyosbíthatja az ekcéma fellángolásait.
Érdekesség, hogy a víz egyszerre lehet hasznos és káros az ekcémás bőr számára. Ha túl sok víz éri a bőrödet hidratálás nélkül, az kiszáradást és irritációt okozhat, emiatt szakmai körökben még ma is jellemzően vita tárgya, hogy a víz jót tesz, vagy inkább csökkenteni kell a fürdés gyakoriságát. Ha azonban Holt-tengeri sós fürdő után olajban gazdag hidratáló krémeket használsz, segíthetsz visszapótolni a bőr nedvességtartalmát, és csökkentheted az ekcéma tüneteit.
Mit tehetünk még az ekcémás bőrért?
Ha szeretnénk még hatékonyabbá tenni a fürdőnket, további adalékokkal gazdagíthatjuk, hogy még jobb eredményt érjünk el.
A fürdőolaj például segíthet hidratálni a bőrt, de fontos, hogy kerüld az illatanyagokat és színezőket tartalmazó olajokat, mert ezek irritálhatják a bőrt.
A porrá őrölt zabpehely a fürdővízhez keverve szintén csökkentheti a bőrirritációt és a viszketést.
Patikákban is kapható zabpelyhes fürdőtermék, de saját magunk is készíthetünk ilyet, ha a zabpelyhet aprítóban vagy darálóban porítjuk.
Bár a Holt-tengeri só hatékonyabb a gyulladás csökkentésében, az egyszerű konyhasó is jótékony hatású lehet. Nem tartalmaz ugyanannyi ásványi anyagot, de még így is segíthet a bőr ápolásában, így érdemes lehet ezzel is kísérletezni.
A Holt-tengeri sóhoz hasonlóan az úgynevezett Epsom-só is nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, amely segíthet a gyulladás és a bőrirritáció enyhítésében. Hasznos lehet ezt is kipróbálni, majd megfigyelni, hogy melyik, vagy a kettő milyen kombinációja segít a legtöbbet a bőröd állapotán.
Az almaecet is sokat segíthet különböző bőrproblémák, így az ekcéma tüneteinek kezelésében is.
Antibakteriális hatása révén például hozzájárulhat a különféle felülfertőzések megelőzéséhez. Egy keveset adva a fürdővízhez fokozhatod a pozitív hatást.
Ekcéma és orvos
Az ekcéma ha nem is folyamatos, de rendszerese bőrgyógyászati ellenőrzést igényel, hogy a lehető legjobb életminőséget érhessük el érintettként is.
Fontos ezért, hogy ekcéma esetén akármilyen (és bármilyen ártalmatlannak tűnő) háziszerrel is kísérleteznél, először mindig a bőrgyógyászoddal konzultálj, hogy biztonságosan alkalmazhasd őket, és hogy mindig tartsd be az orvosi előírásokat.
És azt tudtad, hogy az ekcéma fellángolásában a krónikus stressz is ludas?
Kiemelt kép: Getty Images