Előfordult már, hogy a fürdőszobában, a kád, vagy a mosdó fugáján, lefolyójánál, esetleg a csaptelep illesztéseinél rózsaszín, nyálkás lerakódást vettél észre? A halvány rózsaszínű réteg vékonyan vonja be a neki kedves helyeket, és első pillantásra ártalmatlannak tűnik. Mintha épp csak a tusfürdőd száradt volna oda.
Az is lehet, hogy úgy gondoltad, valamilyen furcsa küllemű penészről van szó. Pedig a valóságban egy kevésbé ismert, ám veszélyes baktériummal állsz szemben.
Rózsaszín baktérium
A rózsaszín anyag, amit a lefolyóknál vagy más fürdőszobai zugokban vehetsz észre, a Serratia marcescens nevű baktérium. Bár halvány rózsaszínje ártatlannak mutatja, szándékai sajnos nem tisztességesek. Olyannyira, hogy akár kórházba is juttathat bennünket.
A Serratia marcescens egy anaerob (vagyis oxigén nélkül is szaporodni képes) baktérium, amely sokfelé megtalálható a természetben, különösen nedves környezetekben, például a talajban, természetes vizekben, növényeken. Az épített emberi környezetben szintén a nedves helyeket kedveli.

A rend és tisztaság alapvető a fengsujban (fotó: Getty Images)
Nedves, számára tápanyagban gazdag felületeken gyorsan megtelepszik, és biofilmet képez. Ezután pedig nagyon jól él az olyan lerakódásokban, ami a szappan- és samponmaradékokból, hámsejtekből és a bőrünkről származó zsiradékokból áll össze a fürdőben.
A szelíd küllemű baktériumban (mely egy prodigiozin nevű, jellegzetes vörösese pigmentet termel) olyan potenciál van, hogy az 1950-es években az USA hadserege titkos biológiai hadviselési kísérleteket is folytatott vele…
Veszélyes baktérium
A Serratia marcescens bizonyos körülmények között súlyos fertőzéseket is okozhat, ezért megfelelő higiéniai intézkedések és kiadós antibiotikum-terápia is szükséges lehet az ellene való védekezésben.
Az átlagember számára a baktérium általában szerencsére ártalmatlan, de egészségesen is érdemes elkerülni, hogy a szemükbe vagy nyílt sebbe kerüljön, mert ott már komoly gondot is tud okozni. Ahol viszont beteg is van a háztartában, ott fokozottan kell ügyelni rá, hogy ne szaporodjon el.
Ha ugyanis súlyosan betegek, vagy legyengült immunrendszerű emberek érintkeznek vele, kifejezetten veszélyes lehet, mert a baktérium többféle antibiotikumra is rezisztens. Legyengült immunrendszerű embereknél bélrendszeri, húgyúti vagy légúti fertőzéseket okozhat, ez pedig akár kórházi kezelést is szükségessé tehet.
A nyálkára annál is inkább oda kell figyelni, mert ha az otthonunkban olyan sok a nedvesség, hogy a rózsaszín nyálka folyamatosan kialakul, akkor valószínűleg más oda nem illő dolgok is nőnek ott – például háztartási penész, amely súlyos légúti problémákat vagy allergiát okozhat az egészséges embereknek is.
Mit tehetsz a baktérium ellen?
Először is meg kell akadályozni a baktérium elszaporodását. Ha rendszeres takarítással és egyéb óvintézkedésekkel visszaszorítod a növekedését, azzal megelőzheted más veszélyes penészek kialakulását is.
Ehhez először is szellőztesd rendszeresen a fürdőszobát. Használj elszívó ventilátort vagy nyisd ki az ablakot, fürdés után, amikor sok a pára. Rendszeresen takarítsd ki a lefolyókat és a sarkokat fürdőszobai tisztítószerrel. Használj fertőtlenítőszert vagy hígított fehérítőt is a baktérium elpusztítására.
Ha felüti a fejét a rózsaszín lerakódás, eltakarítása után nézz körül a lakásban, hogy nem találsz-e háztartási penészt is. Mert ha igen, azt is el kell takarítani.
Kapcsolódó: baktériumok akár az élelmiszerboltban is leselkedhetnek ránk.
Kiemelt kép: Getty Images