Egyre melegebbek nemcsak a nyaraink, de tulajdonképpen minden évszakunk. A gyakori melegfrontok jókora terhet jelentenek a szervezetnek, a nyári hőség pedig egyenesen halálos lehet. Ha ez nem lenne elég, a meleg nemcsak az egészségünkre, de az öregedésünkre is negatív hatással van.
  • A hőhullámok, melegfrontok tavasszal is lecsaphatnak.
  • Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebben alkalmazkodunk a hőséghez.
  • A genetikánk is megváltozhat a hőség miatt, emiatt felgyorsul az öregedésünk. 

Alig várjuk, hogy végre igazi, egészséges tavaszi idő köszöntsön ránk napsütéssel, madárcsicsergéssel, virágillattal. Teljesen jogos ez a várakozás, a nyarat viszont egyre kevesebben szeretik. Ami húsz éve még elviselhető meleg volt, abból mára hőségriadókkal tarkított, kertaszaló, egészségügyi problémákat okozó rettenet lett, amit nyárnak hívunk.

A hőség pedig, érkezzen akár tavasszal, akár nyáron, elképesztő terhet ró ránk.

A szív- és érrendszeri betegek gyakran vannak rosszul a melegben, de az alacsony vérnyomásúakat sem kíméli az ájulós hőség. Emellett a teljesen egészséges szervezetű emberek is levertek, fáradtak, étvágytalanok, hiszen rengeteg energiájukat leköti, hogy megfelelő szinten tartsák a testhőmérsékletüket a kánikula ellenére.

A hőség felgyorsítja az öregedést

A tartós hőség azonban még ennél is többet árt: gyorsabban öregít bennünket. A szaknyelven kumulatív hőstressznek hívott kánikula megváltoztatja epigenetikánkat, azaz azt, hogy a sejtjeink hogyan kapcsolják be vagy ki a génkapcsolókat a környezet hatására. Egy új amerikai kutatás szerint minél több napot visel el valaki intenzív hőségben, annál gyorsabban öregszik.

Kapcsolódó: Mi lesz velünk ezen a klímán? Tudunk alkalmazkodni a hőséghez?

Az extrém hőség hosszabb időszakai (lásd egy vagy akár két héten át tartó hőségriadók) több mint két évvel felgyorsították az idősebb emberek öregedését. A legnagyobb veszélyben az ausztrál emberek vannak, akik gyakran már az 50 Celsius fokhoz közelítő értékeket kénytelenek elviselni, és a globális felmelegedés előrehaladásával a helyzet egyre csak rosszabb lesz.

hőség egészség öregedés

Az extrém hőségben nehéz egészségesnek maradni, még akkor is, ha sokat iszunk. Az öregedés is felgyorsul a hőstressz hatására. (Kép: Getty Images)

Az, hogy milyen ütemben öregszünk, nagyon sok mindentől függ. Például ha nem alszunk eleget, az öregedésünk felgyorsul, ugyanez a helyzet stressz és sokkhatások esetén is.

A tartós hőség még akkor is megterheli testünket, ha épp nem tesz beteggé.

Így szervezetünk kevésbé hatékonyan végzi el az életben maradáshoz szükséges feladatait. Kevésbé hatékonyan védekezik a kórokozók és az öregedés ellen is. Ez pedig a génjeinkben is látható.

Mit csinálnak a génjeink hőségben?

Persze alapvetően a génjeink nem változnak életünk során, leszámítva a véletlenszerű mutációkat. Ugyanakkor az változik, hogy egyes génjeink hogyan válnak hangsúlyossá a többihez képest. Miközben maga a DNS változatlan marad, a sejtek ki- vagy bekapcsolhatnak több ezer gén közül néhányat a stressz hatására.

Alapvető működésünk során a géneknek csak egy része van bekapcsolva a sejtekben, azaz el van foglalva fehérjék előállításával. A hőstressz megváltoztathatja azt a mintát, ami a gének ki- és bekapcsolódását szabályozza – ez van hatással az öregedésünk ütemére. A súlyos hőstressz egyébként nem csak minket, embereket érint. A vizsgálatok szerint a genetikai hatás halakon, csirkéken, tengerimalacokon és egereken is kimutatható.

Ezért tűrik rosszabbul a hőséget az idősek

A hőség mindig is rosszabbul érintette az idősebbeket. Ahogy haladunk előre az életünkben, alkalmazkodóképességünk romlik, csökken a testhőmérséklet szabályozására való képességünk, és kevésbé vagyunk ellenállóak a külső stresszekkel, sokkokkal szemben is. Emellett különböző betegségekkel is küzdenünk kell.

Ha erre még rájön hőstressz, felgyorsulhat az öregedésünk: akár 2,48%-kal gyorsabbá válhat a folyamat.

Szerencsére modern világunkban már sokféle módon védekezhetünk a hőség ellen. Árnyékoljuk növényekkel, futó növényekből kialakított élő fallal a lakásunkat, csináltassunk hővisszaverő redőnyt, építtessünk be klímát a lakásba. Ha ezekre nincs lehetőségünk, próbáljuk meg vízparton vagy a hegyekben, árnyékban tölteni a legmelegebb napokat és kerüljünk minden fizikai megerőltetést.

Kapcsolódó: A bolygó 60%-a lakhatatlanná válik az öregek számára a hőség miatt

Kiemelt kép: Getty Images