- Minden második ember beteg körülöttünk.
- A légúti betegségek idén mintha nagyobb erővel csapnának le.
- Az influenza idén a szokásosnál is többeket érint.
Hogy a téli időszak a hosszabb-rövidebb betegségekről, tüsszögésről, köhögésről, influenzáról szól, tulajdonképpen teljesen normális jelenség. Az viszont, ami az idei szezonban történik, kifejezetten szokatlan.
Nem az a meglepő, hogy az év végi ünnepeket ezrek töltötték lázasan. Inkább az, hogy már március eleje van, és még most sincs olyan ember, akinek családjában vagy baráti körében ne lenne köhögő, krákogó és magas lázzal küzdő influenzás beteg. Sokan vannak, akik akár 2 hétre is kiestek a munkából, mert az idei influenzajárvány olyan erővel csapott le náluk, hogy az ágyból is alig tudtak kikelni.
Mi az influenza?
Az influenza egy vírusos légúti megbetegedés, amelyet különböző vírusok okoznak. Az influenza gyorsan terjed, és különböző súlyosságú tüneteket válthat ki. A náthaszerű, enyhe tünetektől kezdve az olyan súlyos légúti problémákig, mint például tüdőgyulladás, az influenza sokféle panaszt okozhat.
Az influenza, a megfázás és a COVID-19 egymáshoz hasonló tüneteket okozhatnak: a köhögés, torokfájás, orrdugulás és fáradtság közös jellemzőjük. Azonban az influenza általában hirtelen kezdődik, és jellemzően lázzal, izomfájdalommal, illetve súlyosabb kimerültséggel jár. Ezzel szemben a megfázás sokkal enyhébb, fokozatosan kezdődik, és nem okoz magas lázat, inkább orrfolyással és tüsszögéssel jár. A COVID-19 pedig a szaglás és ízérzékelés elvesztésével is járhat, ami nem jellemző sem az influenzára, sem a megfázásra.
Szerencsére ma már elérhetők olyan gyorstesztek, amelyek képesek egyszerre kimutatni az influenza és a COVID-19 vírusokat, így könnyen elkülöníthető a két betegség.
Influenza 2025
A helyzet világszerte súlyos: 2025 februárjában az influenzás esetek száma az elmúlt legalább 15 év legmagasabb szintjére emelkedett. Az influenzás megbetegedések száma most először múlta felül a COVID-19 fertőzések és kórházi kezelések számát a világjárvány kezdete óta.
A legtöbb esetet az influenza A törzsei okozzák, főként az A/H3N2 és A/H1N1 altípusok. A kutatók szerint azok az évek, amikor az A/H3N2 dominál, általában súlyosabbak, de az A/H1N1 fertőzések is komoly betegséget okozhatnak. Most mindkét vírus nagy arányban van jelen, ez az egyik oka a sok és súlyos megbetegedésnek.
Az idei szezon emellett hosszú és meglepően „későn” tetőzik – az elmúlt három évben a csúcsidőszak decemberben volt, míg most februárban regisztrálták a legtöbb beteget.

Az egész család az influenzát nyögi (Fotó: Getty Images)
Miért súlyosabb?
Abban, hogy az idei járvány súlyosabb, szerepet játszhat egyrészt az influenza elleni alacsony átoltottság, és egyes vakcinák csökkent hatékonysága, a természetes immunitás csökkenése, valamint a vírus genetikai sajátosságai is. A 2023-24-es szezon végére lényegesen kevesebb adag influenzaoltást adtak be, mint a járvány előtti években. Az alacsony oltottság azt jelenti, hogy kevesebb ember védett, pedig a kutatások szerint az oltás csökkenti a kórházi kezelés kockázatát, még akkor is, ha valaki megfertőződik.
De az alacsony oltottság nem az egyetlen ok az idei magas esetszám mögött. Korábban, nagyobb átoltottság mellett is előfordultak súlyos influenzaszezonok, amikor a vírus mutációi miatt fertőzőképesebb és veszélyesebb lett.
Most egyszerre érezzük a kevesebb oltás és a többféle mutáció terjedésének káros hatásait.
Az egyik legfontosabb ok viszont az, hogy a Covid járvány lezárásokkal járó intézkedései után 2024-ben már a járvány előtti időszakhoz hasonlóan rengeteget jöttünk, mentünk, és sokat is érintkeztünk egymással. Emellett sok munkahely váltott épp tavaly a korábbi években elterjedté vált home office-ból ismét bejárásra. Minél többen gyűlünk össze zárt terekben, maszk és egyéb óvintézkedés nélkül, annál gyorsabban terjednek a vírusok.
Előzzük meg!
Bár az influenzaszezonnak már a vége felé járunk, még mindig nem késő beadatni az oltást és odafigyelni a megelőzésre is. Ha szeretnénk, hogy elkerüljön minket a hullám, mossunk kezet gyakran, fertőtlenítsük a sokszor megérintett felületeket, kerüljük azokat a helyeket, ahol sok ember gyűlik össze, viseljünk maszkot a nyilvános helyeken, emellett pedig tartsuk be az egészséges életmód alapszabályait. Ez most fontosabb, mint bármikor.
És talán még ennél is fontosabb, hogy legyünk tekintettel egymásra is. Ha lázas betegek vagyunk, semmiképpen ne menjünk közösségbe, ha pedig nincs lázunk, de köhögünk, tüsszögünk és mégis el kell hagynunk a házat, mások védelmében is vegyük fel a maszkot. Ezek a lépések segítenek lassítani, majd megakadályozni a vírus terjedését.
Nemsokára pedig a tavasz, a jó idő, a napsütés és az egyre több vitamindús zöldség és gyümölcs is a pártunkra áll az influenza elleni harcban.
Kapcsolódó: Így takarítsd ki otthon egy kiadós influenza után!
Kiemelt kép: Getty Images