- A szobanövényekről köztudott, hogy javítják a hangulatot. Kutatások szerint azonban még ennél is többre képesek.
- Miként támogatja az immunrendszerünket a kertészkedés?
- A következő 3 szobanövény a mikrobiomunknak is jót tesz.
A mikrobiom egy, az emberi testben élő, mikroorganizmusok alkotta ökológiai rendszer, ami röviden olyan mikrobák összességét jelenti, amelyek valamilyen védelmi funkciót látnak el a szervezetben, és amelyek bennünk, rajtunk, velünk, körülöttünk élnek. Mondhatni, soha nem vagyunk egyedül: állati és emberi mikrobák billiói vesznek körül bennünket még a legüresebb térben is. Sőt, a közelmúltban a mikrobák terjedésének egy másik forrását is felfedezték: a szobanövényeket.
2015-ben a kutatók a szobanövények beltéri mikrobiomra mért hatásait vizsgálták – a tanulmányban sokunk egyik nagy kedvence, a zöldike játszott főszerepet. A növényt 6 hónapra egy üres, izolált és csíramentesített környezetben helyezték el. A kísérlet végén mintákat vettek a leveléről, a levegőből, valamint az inkubációs környezet falairól és padlójáról.
És mit találtak? A zöldike nemcsak növelte, de javította is a környezeti mikrobiomot, ami merőben sokfélébb és változatosabb képet festett, mint a csíramentes inkubációs időszak előtt. De mit jelent mindez?
A növényekből az egészségünk is sokat profitálhat
E kutatási terület még gyerekcipőben jár, a szakértők szerint részben ugyanakkor ezzel is magyarázható, hogy a növények jót tesznek az immunrendszerünknek, és olyan jótékony, változatos baktériumokkal láthatják el a levegőt, illetve minket is, amelyek az alapvető vitaminok előállításáért és a jó emésztésért felelnek. A növények kapcsán pedig külön kiemelendőek a talajbaktériumok is, amelyekkel főként kertészkedés során találkozhatunk, és amelyek bizonyítottan megemelik a boldogsághormonként becézett, hangulatjavításért felelő szerotonin szintjét.
Kapcsolódó: Változást hozhat életünkbe, ha ezekkel a szobanövényekkel vesszük körbe magunkat
A bőrünkön keresztül felszívódó Mycobacterium vaccae a jótékony talajbaktériumok egyik legismertebb példája. Ahogyan egy 2020-as tanulmány kifejti: erősíteni képes a krónikus stresszel, a mentális zavarokkal és a tartós szorongással szembeni ellenálló képességet, miközben gyulladáscsökkentő és immunszabályozó tulajdonságokkal is rendelkezik.
Ezeket a pozitív hatásokat pedig a növényektől kapott baktériumok egészítik ki, amelyekről egyre több tudományos felfedezés igazolja, hogy növelhetik a mikrobák biológiai sokféleségét a szervezetben, vagyis lényegében egészségesebb ökoszisztémát hozhatnak létre a mikrobiomunkban.
3 szobanövény, ami különösen hatásos
A növények maguk is mikroorganizmusokat hordoznak, amelyek a lakás levegőjébe jutva keveredhetnek más baktériumokkal, jótékonyan befolyásolva ezzel a beltéri levegőminőséget és a páratartalmat. Való igaz, hogy minden szobanövény hasznos, ugyanakkor egyesek hatékonyabban javíthatják a mikrobiomot, mint mások. Mutatjuk a tuti befutókat!
1. Bromélia
A trópusi hangulat szerelmeseinek valószínűleg nem kell bemutatni a broméliát. A gyönyörű szobanövény azonban nem csak feltűnő megjelenéséről híres. A bromélia ugyanis epifiton életmódot folytat, vagyis egy olyan növény, ami alapvetően nem a talajon, hanem a fák lombkoronájában él. Mivel gyökereik közvetlenül nem kapcsolódnak a talajhoz, az epifitonok a leveleiken keresztül szívják fel a levegő nedvességét – a broméliák levelei közepén például emiatt láthatunk vízgyűjtő tölcséreket.

A bromélia vízigénye átlagos, elég hetente egyszer öntözni – ekkor a tölcsérekbe is cseppenthetünk pici vizet (Fotó: Getty Images)
Bár a hatásuk főként a trópusi élőhelyeken érvényesül, némi felesleges párát a szobai környezetből is képesek felszívni, ami hosszú távon a penészesedés esélyét is csökkentheti, és amivel közvetetten a jótékony mikroorganizmusok számát is növelhetik a térben.
2. Aranypálma
A sok háztartásban népszerű, mutatós aranypálma régóta híres levegőtisztító tulajdonságairól. Kutatások igazolják: miközben felszívja az olyan káros vegyületeket, mint a benzol és a xilol, nagy mennyiségű oxigént is felszabadít a levegőben, ami közvetetten a helyiség mikrobáinak egyensúlyára is hatással van.

Az aranypálma főként dekoratív megjelenése és levegőtisztító képessége révén vált népszerűvé (Fotó: Getty Images)
Az pedig külön öröm, hogy gondozni is gyerekjáték: vízigénye átlagosnak mondható, és szereti a meleg, huzatmentes helyeket. Levelei azonban könnyen megperzselődhetnek, ezért a közvetlen napfénytől mindenképp óvjuk.
3. Törpebors
Hogy a törpebors amilyen kicsi, olyan erős, arra elsőként a NASA figyelt fel a ’80-as években. Tanulmányuk szerint a növény akár 47%-kal is csökkentheti az olyan levegőbe jutó mérgező gázok szintjét, mint a formaldehid – hála a törpeborsból felszabaduló jótékony baktériumoknak, illóolajoknak és más vegyületeknek.

A törpebors több szempontból is nagyszerű választás, legyen szó otthoni vagy irodai környezetről (fotó: Getty Images)
A mutatós szobanövény évtizedek óta hódít: átlagos igényű, egyszerűen gondozható, jól érzi magát asztalon, polcon és ablakpárkányon egyaránt – amennyiben kellő napfény éri –, tehát a kezdő hobbikertészek számára is tökéletes választás lehet.
Kapcsolódó: Vess egy pillantást 2025 legtrendibb szobanövényeire is!
Kiemelt kép: Getty Images