- A házhoz rendelt ételek akkor is rejthetnek kockázatot, ha melegnek vagy legalábbis langyosnak érezzük őket.
- Az újramelegítés biztonságosabbá teszi az ételeket, különösen húsok, levesek esetében.
- Egyszerű óvintézkedésekkel, és megfelelő tárolással elkerülhető az ételmérgezés.
Néhány éve még csak az amerikai filmekből és sorozatokból ismertük az ételrendelés fogalmát. Ácsingózva néztük, ahogy a Szex és New Yorkban Carrie Bradshaw lazán kibontja a papírdobozt, és pálcikával falatozza a gőzölgő kínait az ágyban. Mára itthon is teljesen természetes, hogy egy gombnyomással házhoz rendelhetünk bármit, legyen szó egy gyors ebédről vagy egy finom vacsoráról.
Növekvő piac, növekvő kockázatok
Az online ételkiszállítás piaca Magyarországon is dinamikusan növekszik, bár még nem értük utol Amerikát, ahol 2023-ban a házhoz rendelt ételek forgalma meghaladta a 28 milliárd dollárt, és az előrejelzések szerint 2032-re elérheti a 66 milliárdot. A kényelem és a gyorsaság azonban nem mindig jár kéz a kézben a minőséggel.
A rendelt ételek sokszor nem megfelelő hőmérsékleten érkeznek, ami élelmiszerbiztonsági kockázatokat rejthet magában.
A baktériumok, vírusok és paraziták, például szalmonella, Listeria könnyen elszaporodhatnak a nem megfelelően tárolt, rosszul kezelt vagy újramelegítés nélkül elfogyasztott ételekben. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ adatai szerint évente 48 millió amerikai szenved valamilyen élelmiszer eredetű fertőzéstől. Közülük 128 000-en kerülnek kórházba, és 3000-en bele is halnak.
Kapcsolódó: Lisztériajárvány dúl, egy évtizede nem volt ennyi betegség az ételek miatt
Ételek a veszélyzónában
Az élelmiszerbiztonsági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a kihűlt vagy épp csak langyos ételek fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.
Egy étel akkor kerül a „veszélyzónába”, ha hosszabb ideig 4 és 60 Celsius-fok közötti hőmérsékleten marad, mivel ebben a tartományban a baktériumok villámgyorsan elszaporodhatnak.
„Ebben a hőmérsékleti tartományban a mikroorganizmusok rendkívül gyorsan növekednek, egyes baktériumtörzsek pedig akár 20 percenként megduplázódhatnak” – magyarázza Bryan Quoc Le élelmiszertudományi szakértő és tanácsadó. „Ha az étel egyszer bekerül ebbe a veszélyzónába, fontos, hogy legfeljebb két órán belül elfogyasszuk vagy megfelelő hőmérsékleten tároljuk.”
Hogyan csökkenthetjük a kockázatot?
Ha már rendelsz – mert valljuk be, néha tényleg ez a legkényelmesebb megoldás –, érdemes odafigyelni néhány apróságra, hogy biztonságosan élvezhesd az ételt.
1. Használj maghőmérőt!
Furcsán hangozhat, de a maghőmérő nemcsak az ételkiszállításnál jöhet jól. A konyhában is hasznos eszköz, főleg, ha szeretnéd tudni, hogy a hús tökéletesen átsült-e. Ha biztosra akarsz menni, érdemes beszerezni egy azonnal leolvasható hőmérőt, hiszen ez az egyetlen eszköz, amivel pontosan ellenőrizheted, hogy az étel elérte-e a biztonságos hőmérsékletet.
2. Kerüld a csúcsidős rendelést!
A legforgalmasabb időszakokban a kiszállítás tovább tarthat, ami azt jelenti, hogy az ételnek több ideje van kihűlni. Ha teheted, rendelj akkor, amikor kisebb a forgalom.
3. Válassz biztonságosabb ételeket!
Érdemes kerülni azokat az ételeket, amelyek a legnagyobb kockázatot jelentik. Például a rizses fogásokat, a halat és a friss salátákat, amelyek könnyen megromolhatnak.

Ajánlott elkerülni azokat az ételeket, amelyek fokozottan hajlamosak a romlásra. Ilyenek például a rizses ételek, a halételek és a friss saláták, amelyek különösen érzékenyek a tárolási körülményekre. (Fotó: Getty Images / VisualStories)
4. Vedd át azonnal a rendelést!
Ne hagyd az ételt az ajtó előtt, mert könnyen kihűlhet. Minél előbb lehűtöd vagy lefogyasztod, annál kisebb a kockázat.
Mit (t)egyél, ha átvetted az étel?
Nem csoda, hogy miután megérkezett a rendelés, a legszívesebben azonnal rávetnéd magad, mégis érdemes ellenőrizni, hogy mibe is kanalazol bele.
- Ellenőrizd a csomagolást! Győződj meg róla, hogy a csomagolás sértetlen. Ha az étel szaga vagy kinézete gyanús, inkább ne kockáztass – dobd ki, és jelezd az étteremnek.
- Fogyaszd el minél hamarabb! Mivel nem tudhatod pontosan, mennyi időt töltött az étel a veszélyzónában, érdemes a lehető leghamarabb megenni.
- Tárold a maradékot megfelelően! Ha nem eszed meg azonnal, tedd hűtőbe, hogy elkerüld a baktériumok elszaporodását. A meleg ételt előbb hagyd egy kicsit hűlni, de ne több mint két órán át – így nemcsak az íze, hanem a biztonsága is megmarad.
Miért fontos az újramelegítés?
Ha biztosra akarsz menni, mindig érdemes újramelegíteni a kiszállított ételeket. A húsokat, különösen a baromfit legalább 74 Celsius-fokos hőmérsékletre érdemes melegíteni.
A levest a legjobb felforralni, hogy biztosan elpusztuljanak benne a kórokozók.
A mikróba könnyű csak úgy bedobni az ételt és elindítani, de ha azt szeretnéd, hogy egyenletesen átmelegedjen, érdemes néhány apróságra figyelni. Fedd le a dobozt, melegítés közben időnként állítsd le a mikrót, majd keverd át az ételt.
Az ételek biztonságos tárolása és csomagolása
Az éttermek és kiszállító szolgáltatások egyre korszerűbb csomagolási megoldásokat használnak, hogy az ételeket minél tovább megfelelő hőmérsékleten tartsák. Sok doboz már hőszigetelt anyagból készül, de ezek sem képesek órákon át megőrizni az étel frissességét. Ezért fontos, hogy érkezéskor mindig ellenőrizd, mennyire forró az étel – ha langyos, jobb, ha újramelegíted.
Így vigyázhatsz otthon
Még ha az étel forrón érkezik is, az otthoni tárolás is kulcsfontosságú. Ha maradékot tennél el, oszd kisebb adagokra, hogy gyorsabban lehűljön, és ne maradjon sokáig a veszélyzónában. Az így megfelelően lehűtött ételeket 1-2 napon belül ajánlott elfogyasztani, hogy elkerüld a baktériumok elszaporodását.
Kapcsolódó: Ezek az ételek ételmérgezést okozhatnak
Kiemelt kép: Getty Images