bakteriális vaginózis, hüvelygomba, fertőzés, betegség

Egy új megközelítéssel könnyebben kiiktatható lehet a visszatérő bakteriális vaginózis

A bakteriális vaginózist (BV) a hüvelyben lévő természetes baktériumok egyensúlyának megváltozása okozza – a kellemetlen betegség világszerte a női népesség több mint egyharmadát érinti élete során. Egy új megközelítés megkönnyítheti a kezelést.

A Lactobacillusok, vagyis az úgynevezett jó baktériumok fontos szerepet játszanak a hüvely egészségében, hiszen elsődleges feladatuk a kórokozók elleni védelem, a hüvely pH-értékének kiegyensúlyozása és az egészséges hüvelyi flóra fenntartása.

Ha a Lactobacillusok száma csökken – például tartós stressz, antibiotikumok, hüvelyzuhany, párhuzamosan több szexuális partner, dohányzás, alkoholfogyasztás, drogfogyasztás vagy hormonális változások hatására –, a hüvelyflóra egyensúlya felborul. Mindez pedig teret enged az olyan káros, anaerob baktériumok elterjedésének is, amelyek a bakteriális vaginózis kialakulásáért felelnek.

A bakteriális vaginózis a kóros hüvelyváladék egyik leggyakoribb oka, a betegek több mint felénél gyakran újra és újra visszatér. Előfordul, hogy nem minden esetben jelentkezik tünet, illetve kezelés nélkül, magától is elmúlik, ám a makacsabb fertőzés mindenképp gyógyszeres kezelést – hüvelykúpot, géleket, krémeket és szájon át szedhető antibiotikumos tablettákat – igényel.

A bakteriális vaginózis tünetei

A bakteriális vaginózisban érintettek gyakran tapasztalhatnak bűzös, „halszagú”, törtfehér vagy szürkés színű hüvelyváladékot, amit a hüvelykörnyéken viszkető, vizeléskor csípő érzés, szexuális érintkezés során pedig fájdalommal járó közösülés kísér. A kellemetlen szag sok esetben felerősödhet szexuális érintkezés után, valamint menstruáció alatt és után.

Ha a tünetek bármelyikét tapasztaljuk, mielőbb forduljunk kezelőorvoshoz, hiszen a fertőzés kezeletlenül hagyva fogékonyabbá tehet a nemi úton terjedő betegségekre,

illetve olyan súlyos szövődményekkel is járhat, mint a kismedencei gyulladás, a meddőség, a vetélés és a koraszülés.

Érdemes tehát nagy hangsúlyt fektetni a megelőzésre is:

  • Tartsuk egyensúlyban a hüvelyflóránkat: kerüljük a túlzott tisztálkodást, például a hüvelyzuhanyt! 
  • Ne használjunk antibakteriális és illatosított termékeket!
  • Alakítsunk ki higiénikus szexuális szokásokat: új partner vagy gyakori partnercsere esetén rendszeresen használjunk óvszert.
  • Mindig mosakodjunk meg nemi aktus előtt és után! 
  • Viseljünk légáteresztő, pamut fehérneműt!

A bakteriális vaginózis szexuális úton terjed?

A BV nem klasszikus értelemben vett nemi úton terjedő betegség, hiszen nem csak egyetlen kórokozó okozhatja, és nem feltétlenül szükséges szexuális kontaktust létesítenünk ahhoz, hogy kialakuljanak a tünetek. De akkor miért lehet mégis köze a szexuális érintkezéshez? 

bakteriális vaginózis, hüvelygomba, fertőzés, betegség

A bakteriális vaginózis szexuális érintkezéstől függetlenül is kialakulhat (Fotó: Getty Images)

A visszatérő fertőzés jellemzően gyakrabban fordul elő azoknál, akiknek egyszerre több szexuális partnerük van, akiknek a párjuk is érintett a betegségben, továbbá azoknál, akik nem használnak óvszert. A kockázatot pedig tovább növelheti a szexuális segédeszközök megosztása és nem megfelelő tisztítása is.

Kapcsolódó: Mi számít normális hüvelyváladéknak? 

A kutatók körében régóta vitatott kérdés, hogy a BV nevezhető-e szexuális úton terjedő fertőzésnek, ha első sorban a hüvelyben lévő baktériumok egyensúlyának változása okozza. Az általános konszenzus az, hogy a bakteriális vaginózis nem minősül nemi úton terjedő betegségnek, de a szexuális tevékenység befolyásolhatja a kialakulását és kiújulását. Férfi partnereknél ilyenkor általában nem szükséges a kezelés, mert esetükben a fertőzés nem okoz tüneteket.

Új megközelítés a láthatáron

De mi történik abban az esetben, ha a fertőzés kiújulása nem csupán a felborult hüvelyflóra egyik kellemetlensége? – tette fel a kérdést nemrég egy új ausztrál tanulmány, melynek eredményei arra engednek következtetni, hogy a bakteriális vaginózis túlmutat a bakteriális egyensúlyhiányon, és szexuális úton is terjedhet.

Azaz, bizonyos esetekben megfelelhet a szexuális úton terjedő betegségek definíciójának. 

A kutatók összesen 164, visszatérő bakteriális vaginózisban érintett monogám párt vizsgáltak. A klinikai vizsgálatok során magasabb gyógyulási arányt sikerült elérniük azáltal, hogy nemi úton terjedő betegségként tekintettek a BV-ra – azaz nemcsak a női felet kezelték, de a férfi partnert is.

A férfi részvevők fele szájon át szedhető antibiotikumot, illetve külsőleg használatos krémet kapott, míg a kontrollcsoport egyáltalán nem vett részt hasonló gyógykezelésben. A vizsgálati eredmények alapján ezzel a megközelítéssel a fertőzés kiújulásának kockázata több mint felére csökkent azon pároknál, akik közül mindkét fél átesett az egyhetes gyógyszeres kúrán. 

A kutatás egyik vezető professzora, Catriona Bradshaw elmondta: „Kísérletünk kimutatta, hogy a bakteriális vaginózisban szenvedő nők által tapasztalt kiújulás nagy részét a partnerektől származó újrafertőződés okozza, ami bizonyítékot szolgáltat arra, hogy

a bakteriális vaginózis nemi úton terjedő fertőzés is lehet.

Hogy miért is nehéz megállapítani, miként terjed pontosan a fertőzés, részben abból fakad, hogy nem tudni pontosan, mely baktériumok okozzák a betegséget. A genomikai szkenválás terén elért eddigi eredmények azonban segíthetnek abban, hogy közelebb kerüljünk ehhez a rejtélyhez.”

Az ausztrál kutatók hipotézise nem új keletű, a mikrobiológusok és epidemiológusok sok évtizede tanulmányozzák a fertőzés pontos kiindulási pontját. Bár még most is sok a kérdőjel a bakteriális vaginózissal kapcsolatban, és további tanulmányozást igényel a téma, mindenesetre a kutatók szerint nem kizárható, hogy rendszeres újrafertőződés esetén nemcsak a női, de a férfi partner is részese lehet a megoldásnak.

Kapcsolódó: Praktikus, de árthat – Az intim törlőkendő veszélyei

Kiemelt kép: Getty Images