A női léthez hozzátartozik, hogy odalenn mindig történik valami. Óriási változások történnek a serdülőkor kezdetén, majd a terhesség során, később a menopauzával összefüggésben, mindez időről időre visszatérő fertőzésekkel színesítve. Mindig van miért aggodalmaskodni.
A hüvelygyulladás a hüvely gyulladásos állapota, amely változatos, de mindig kellemetlen tünetekkel, viszketéssel, égő érzéssel, hüvelyi folyással és fájdalommal jelentkezik. Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a fogamzóképes korú nőket érinti.
Főleg akkor lép fel, amikor valamiért megborul az egyébként is érzékeny hormonális egyensúly.
A hüvelygyulladás nem önálló betegség, hanem inkább bizonyos nőgyógyászati, vagy épp húgyúti rendellenességek kellemetlen mellékhatása. A hüvelygyulladás bármely életkorban, bárkinél felléphet, de nagyobb veszélynek vannak kitéve a fogamzóképes korú és szexuálisan aktív nők, a krónikus betegséggel élők és azok, akik rendszeresen végeznek hüvelyi irrigálást.
Hüvelygyulladás többféle kiváltó ok miatt alakulhat ki, és nemcsak a tünetek, de a lehetséges kezelési módok is eltérőek lehetnek.
Bakteriális vaginózis
Ez a leggyakoribb hüvelyi fertőzés fogamzóképes korú nőknél. Akkor alakul ki, amikor a hüvely természetes baktériumegyensúlya felborul, és káros baktériumok szaporodnak el a flórában.
Az úgynevezett bakteriális vaginózis jellegzetes szürkésfehér, halszagú hüvelyi folyással jár, melyhez viszketés, illetve enyhe irritáció és a vizeléskor jelentkező égő érzés is társul. A bakteriális vaginózis a hüvelyi pH-egyensúlyának felborulása miatt alakul ki, amit a szexuális aktivitás éppen úgy kiválthat, mint a túlzó tisztálkodás, vagy épp a gyakori antibiotikum kúra.
A bakteriális vaginózist és az ebből eredő hüvelygyulladást elsősorban antibiotikummal kezelik akár szájon át, akár kúp és krém formában helyileg alkalmazva.
Gombás fertőzés
A gombás fertőzés a Candida albicans nevű élesztőgomba túlszaporodása miatt alakul ki. A hüvelygomba kapcsán fellépő hüvelygyulladás tüneteit mindenki jól ismeri: sűrű, túrós állagú, fehér folyás, égő, viszkető érzés, vizeléskor és szexuális együttlét során jelentkező fájdalom és a hüvely, illetve a szeméremtest bőrpírja, duzzanata.
A hüvelygomba kialakulásában a legyengült immunrendszer, elhúzódó antibiotikum-kúra, cukorbetegség, és hormonális változások is szerepet játszhatnak. A gyulladás kezelése hüvelygomba esetében helyi gombaellenes krémekkel, kúpokkal, illetve súlyos esetben szájon át szedhető tablettával történik.
Trichomoniasis
A hüvelygyulladás egy másik gyakori oka egy szexuális úton terjedő fertőzés, amelyet a Trichomonas vaginalis nevű parazita okoz. Jellemző tünete a bő, habos, sárgászöld folyás, és a kellemetlen, szinte dohos szag.
Gyakran járul mellé hüvelyi viszketés, égő érzés, fájdalmas vizelés vagy a szexuális együttlét fájdalma. Mivel nemi úton terjed, a fertőzés elsődleges forrása a védekezés nélküli nemi élet.
A kezelés antibiotikummal történik, és nagyon fontos a szexuális partner(ek) kezelése is.
Nem fertőzéses hüvelygyulladás
Előfordul, hogy a hüvelygyulladást nem kórokozók, hanem külső irritáló tényezők, esetleg hormonális változások okozzák. A nem fertőzéses eredetű hüvelygyulladás elsősorban szárazsággal, irritációval, égő érzéssel, és enyhe, gyakran szagtalan folyással jár. Alkalmanként a szexuális együttlétet is fájdalmassá teheti.
Kialakulásának kockázatát növeli az ösztrogénszint csökkenése, az illatosított intim mosakodók, szappanok, öblítők, hüvelyi irrigálók és spermicid szerek alkalmazása, kezelése pedig ösztrogénpótló készítményekkel történhet.

A hüvelyváladék diagnosztikus erejű (Fotó: Getty Images)
Hogyan előzhető meg a hüvelygyulladás?
A hüvely gyulladásos betegségeinek megelőzéséhez nagyon fontos észben tartani, hogy a hüvely öntisztuló szerv: ez egyrészt azt jelenti, hogy természetes, hogy váladékot választ ki. Az egészséges hüvelyváladék általában áttetsző vagy fehéres, enyhén savas pH-jú, szagtalan vagy enyhén savanykás illatú, állaga a ciklustól függően változhat, és nem jár viszketéssel, égő érzéssel vagy kellemetlen tünetekkel.
Az öntisztulás másfelől azt is jelenti, hogy tisztulási folyamatába nem kell beavatkozni.
Ha szeretnénk elkerülni a hüvelygyulladást, kerüljük a különféle irrigáló- és öblítő szerek alkalmazását, ne használjunk illatosított intim mosakodókat, hüvelyöblítőket, ellenben mindig viseljünk pamut fehérneműt, és kerüljük a túl szoros nadrágokat.
Antibiotikum szedésekor mindig fogyasszunk probiotikumokat a hüvelyflóra (és egyébként emésztőrendszerünk) védelme érdekében. Mosdóhasználat után mindig elölről hátrafelé töröljünk, hogy elkerüljük a bélbaktériumok hüvelybe jutását. Használjunk óvszert szexuális együttlét során, különösen új partner esetén.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A hüvelygyulladás egyes esetekben magától elmúlik, máskor pedig recept nélküli szerekkel kezelve is pár nap után enyhülnek a panaszok. Ez utóbbihoz persze az kell, hogy többé-kevésbé tisztában legyünk azzal, hogy milyen jellegű a problémánk van. Ma már elérhetőek olyan patikai készítmények, amelyek otthoni kenetvétellel segítenek eldönteni hogy épp gombás vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk.
Ha a házilagos kezelés hatására a hüvelygyulladás tünetei egy héten belül nem javulnak, esetleg időről időre tünetek visszatérnek, ha a folyás rossz szagú, habos vagy sárgászöld, ha a fájdalmassá válik a pisilés vagy a szexuális együttlét, illetve láz vagy alhasi fájdalom is jelentkezik, mindenképpen keressünk fel orvost.
Mindig visszatér a hüvelygyulladásod?
A visszatérő hüvelygyulladás hátterében gyakran életmódbeli szokások állnak, melyek kiiktatásával sokat tehetünk egészségünkért. A túlzott vagy nem megfelelő intimhigiénia, például az illatosított tisztálkodószerek, hüvelyöblítők használata, a szoros, műszálas fehérnemű viselése, valamint a gyakori antibiotikum-használat, felboríthatja a hüvely természetes flóráját. Így gyakrabban jelentkezik gyulladás.
Ha szeretnénk elkerülni ezeket, csak a nemi szervek külső részét tisztítsuk enyhén savas kémhatású készítménnyel, és használjunk külön törölközőt altestünkre.
A stresszes életmód, a kevés pihenés és a rendszertelen táplálkozás szintén növelik a visszaesés esélyét, mert gyengíthetik az immunrendszert. Ezért ha azt szeretnénk, hogy ne legyen néhány havonta visszatérő vendég a hüvelygyulladás, figyeljünk általánosságban is oda az egészséges életmódra, és vigyünk be elegendő mennyiséget a legfontosabb vitaminokból is.
Az sem mindegy, hogy mit eszünk: a magas cukortartalmú étrend bizonyítottan elősegítheti a gombás fertőzések kialakulását, ezért fontos, hogy amennyire lehetséges csökkentsük a cukorfogyasztást és táplálkozzunk rostban és tápanyagban gazdagon.
Kapcsolódó: Ebben a korábbi cikkünkben részletesebben is írtunk intim egészségünkről.
Kiemelt kép: Getty Images