Magyarországon a stroke a harmadik vezető halálozási ok; évente mintegy 13 ezren vesztik életüket akut agyi érkatasztrófa következtében. Az agy vérellátását akadályozó, sok esetben maradandó károsodással járó betegség 10-15 százaléka 45 év alatt fordul elő, az érintettek több mint 70 százalékánál pedig a magasvérnyomás-betegség is jelen van mint kockázati tényező. A számok riasztóak, de jó hír, hogy 5-ből 4 agyvérzés megelőzhető – ezért is fontos, hogy ismerjük a stroke rizikófaktorait.
A stroke hirtelen, sokszor mindenféle előjel nélkül jelentkezik. Kockázatát számos – befolyásolható és nem befolyásolható – tényező növelheti.
Nem befolyásolható tényezők:
- Életkor – minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb a stroke bekövetkezésének valószínűsége.
- Örökletes genetikai hajlam.
- Korábbi stroke – ha valaki egyszer megküzdött a betegséggel, megnő a valószínűsége az újabb stroke-os eseménynek.
Befolyásolható tényezők, amelyeket életmódbeli változtatásokkal csökkenteni lehet:
- Mozgásszegény életmód, túlsúly.
- Hormonális tényezők, például fogamzásgátló tabletták vagy más hormonális készítmények szedése.
- Tartós stressz és krónikus gyulladásos állapotok.
- Szívritmuszavar.
- Dohányzás, drogfogyasztás, túlzott alkoholfogyasztás.
- Magas koleszterinszint.
- Magasvérnyomás-betegség.
- Cukorbetegség.
A stroke klasszikus jelei – a hirtelen fellépő, féloldali zsibbadás, bénulás, beszédzavar, szédülés, végtaggyengülés, látásromlás, hányinger, hányás – mindkét nemnél gyakoriak, a nőknél ugyanakkor gyakrabban előfordulhatnak kevésbé klasszikus tünetek is.
A stroke 6 korai jele nőknél
Az American Heart Association adatai szerint a stroke kevésbé tipikus jelei a hormonális változásokra, hatásokra, a fogamzásgátlók szedésére és más hormonális készítmények alkalmazására vezethető vissza. A női idegrendszer ráadásul érzékenyebben reagálhat a stresszre és a gyulladásos folyamatokra, ami a stroke tüneteinek megnyilvánulásában is éreztetheti a hatását.
Mindez pedig a pontos és gyors diagnózis felállítását is nehezítheti, hiszen a tünetek nem minden esetben illenek bele a stroke hagyományos képébe. Mutatunk 6 kevésbé tipikus jelet nőknél, ami stroke-ra (is) utalhat!
1. Beszédzavar másképp
A beszédzavar a stroke egyik jellegzetes tünete. Férfiak és nők körében is gyakran előfordul, ám utóbbiak esetében nagyobb valószínűséggel jelentkezhet afázia is, vagyis egy olyan neurológiai eredetű nyelvi zavar, ami az írott és beszélt nyelv megértését nehezíti. Az érintettek feledékenynek és zavarodottnak tűnhetnek, ám a valóságban a nyelv megértése és a kommunikáció nehézsége áll a háttérben.
2. „Mini stroke” (TIA)
A TIA egy átmeneti vérellátási zavar az agyban, amely stroke-hoz hasonló tüneteket generál, mégsem vezet maradandó agykárosodáshoz. A panaszok néhány percig, maximum egy napig tartanak. Ennek ellenére muszáj komolyan venni, és azonnal orvoshoz kell fordulni vele, hiszen a TIA, vagyis mini stroke a betegek egyharmadánál a „valódi” stroke előfutára lehet.
3. Ájulás
Neurológiai kutatások szerint a nők gyakrabban szenvednek az agy hátsói részeit érintő stroke-tól. Ha a nyakszirti lebeny, az agytörzs, a kisagy és a halántéklebeny vérellátása akadályokba ütközik, az a tudatközpontra is hatással van, amelyre eszméletvesztéssel is reagálhat a szervezet.

Statisztikák szerint a 18 és 40 év közötti nőknél nagyobb a stroke kockázata, mint a hasonló korosztályba tartozó férfiaknál (Fotó: Getty Images)
4. Csuklás
Kutatások szerint az atipikus mellkasi fájdalommal együtt jelentkező csuklás a korai stroke egyik (rendkívül ritka) tünete is lehet, ami az agytörzsből kiinduló, hátsó keringési problémákkal áll összefüggésben.
Kapcsolódó: Ha ezt az ujjtesztet meg tudod csinálni, jó eséllyel elkerül a stroke
5. Légzési nehézség
A mellkasi fájdalomról és a légszomjról könnyű azt feltételezni, hogy a szívroham jelei. Ez valóban így van, ugyanakkor nem árt számolni azzal, hogy e tünetek ritkább esetben ugyan, de agyvérzésre is utalhatnak, amelyet szintén az agy hátsó részeit érintő vérellátási nehézségek idézhetnek elő.
6. Korai menopauza
A korai menopauza önmagában nem nevezhető a stroke tüneteinek. A kockázat növekedésével ugyanakkor összefüggésben állhat, ha valaki 45 éves kora előtt tapasztalja meg a menopauza tüneteit.
A korai menopauza ugyanis gyakran együtt jár a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás és az érelmeszesedés megnövekedett kockázatával, nem beszélve a nem megfelelően alkalmazott hormonpótló terápiákról, amelyek tovább növelhetik az akut agyi érkatasztrófa rizikóját.
Kapcsolódó: Ez az egyszerű dolog jelentősen csökkentheti a stroke kockázatát
Kiemelt kép: Getty Images