A konfliktusok és nézeteltérések az emberi élet természetes, sőt hasznos velejárói. Az, ha ütköztetjük érveinket, és legalább néha hallunk a miénktől különböző álláspontot is, jellem- és gondolatformáló erővel bír. Ráadásul a vita sokszor kifejezetten termékeny is tud lenni. Hiszen a nézeteltérés ideális esetben közelíti egymáshoz a felek álláspontját, és mindkét elgondolást újfajta látásmóddal gazdagítja.
Amikor viszont egy vita parttalanná válik, illetve egyik vagy másik fél sérül benne, jobb inkább rövidre zárni. Sok vita egyszerű félreértésből ered, máskor a vitákat a kontroll és elismerés iránti vágy fűti: azt szeretnénk, hogy kerüljön kimondásra: nekünk van igazunk. Előfordul az is, hogy egyszerűen érdekeink ütköznek egymással, és ebből kerekedik óriási vita. Az ok tulajdonképpen majd mindegy is. A lényeg, hogy milyen módon kezeljük.
Indulatba jönni, saját véleményt puffogtatni vita közben mindenki tud, de a nézeteltérések asszertív kezelése már jó adag érettséget és érzelmi intelligenciát igényel, mert az érzelmileg túlfűtött konfliktusok ritkán vezetnek jó eredményre. Amikor az érzelmek átveszik az irányítást, sokszor olyan dolgokat mondunk vagy teszünk, egy akár egyszerű összezörrenés kapcsán is, amelyeket később megbánunk.

A vita mindennapos dolog, és ha jól kezeljük, meg is erősítheti a kapcsolatot (Getty Images)
Amikor hosszú ideje vitázunk, nem jutunk egyről a kettőre, mert az látszik, hogy itt egyik fél sem fogja meggyőzni a másikat, jönnek a jól ismert panelek. Olyasmiket mondunk, mint „Neked mindig igazad kell legyen!”, „Már megint minden csak rólad szól!”, „Te nem hallod, milyen hülyeségeket beszélsz?”, „Ha még ezt sem tudjuk megbeszélni, mégis mit akarunk egymástól?”, „Te egy igazi &@># vagy!”
Az ilyen gondolatok, pláne hangosan kimondott mondatok sajnos egyáltalán nem segítik elő az építő, jelentőségteljes párbeszédet. Viszont van egy olyan erőteljes mondat, ami nemcsak a viták eszkalációját akadályozhatja meg, de mindkét fél számára megnyugtató lezárást is kínálhat, amikor arra lesz szükség.
Varázsmondat vita esetére
Amikor legközelebb egy nagy vitában elérkezik az a pillanat, hogy nem juttok dűlőre, próbáld ki az alábbi, pofonegyszerű mondatot:
„Tiszteletben tartom a véleményedet, és nem kell feltétlenül egyet értenünk.”
Pofonegyszerű, ugye? És tényleg működik. Néha ugyanis magunkban is érdemes tudatosítanunk, hogy nem minden vita végeredménye a meggyőzés, vagy az, hogy a vitázó felek közös álláspontra jussanak. Néha bőven elég annyi, hogy el tudtuk mondani, amit szerettünk volna, és a másiknak is teret engedtünk erre.
Ez a mondat lehetőséget ad mindkét félnek, hogy továbbra is a saját nézőpontját képviselje, de egyben teret nyújt az egyet nem értés elfogadására is. Azzal, hogy kimondjuk, tiszteletben tartjuk a másik ember véleményét, udvariasságot és kedvességet is kifejezünk, jó esetben példát mutatva a másiknak. Bár garancia nincs rá, de minél többször mutatunk tiszteletet a másik fél felé, annál nagyobb az esélye, hogy mi is ugyanezt kapjuk vissza.
Ez pedig a konstruktív és értelmes eszmecserék elősegítéséhez vezethet.
A vita sodrában
És hogy mit tegyünk, ha egy vita nagyon el akar sodorni minket?
Akár magánemberként, családtagunkkal, partnerünkkel kerülünk konfliktusba, akár az interneten ütköztetjük érveinket, fontos, hogy tudatosak legyünk saját viselkedésünkkel kapcsolatban, és amikor kell, képesek legyünk visszavenni a testünk és gondolataink feletti kontrollt. Figyeljük testünk jelzéseit és kezdjünk tudatos lelassításba.
Vegyünk mély lélegzetet! A mély lélegzetvétel segíthet szabályozni érzelmeinket, és elősegíti, hogy tisztábban lássunk. Ha ez megvan, érvényesítsük a másik fél érzéseit: ha igyekszünk a másik nézőpontját megérteni és érzéseit elfogadni, csökkenthetjük a feszültséget. Személyes vita során kerüljük a mutogatást vagy agresszív gesztusokat, mert ezek fenyegetőnek hathatnak, és fokozhatják a másik fél haragját is, írásban ne kezdjünk felkiáltójelekkel és csupa nagybetűvel dobálózni.
Ehelyett beszéljünk, fogalmazzunk nyugodt hangnemben, mert ha higgadtan kommunikálunk, a másik fél is nagyobb eséllyel csillapodik le.
És végül: mindig tegyük mérlegre, mi a fontosabb a számunkra. Az adott kapcsolat, vagy az, hogy az éppen aktuális vitából mi jöjjünk ki győztesen.
Kapcsolódó: Korábban egészséges konfliktusainkról írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images