Bélrendszerünk komplex indikátora szervezetünknek, ezért bármennyire is tabunak számít nyíltan beszélni a székletünkről, érdemes komolyan venni minden elváltozást. Ha például valamilyen tartósan fennálló rendellenességet észlelünk alakjában, állagában vagy színében, ne bagatellizáljuk el a dolgot, hanem forduljunk mielőbb orvoshoz. Székletünk állapota ugyanis sokat elárulhat emésztőrendszerünk egészségéről. De mit jelez, ha sárgás színű?
  • A széklet színkülönbségei – egyéb kísérőtünetek nélkül – meglehetősen gyakoriak.
  • A sárga székletet zsírfelszívódási zavar, gyors bélmozgás, de egyéb dolog is okozhatja.
  • Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a sárga széklet mellett ezeket a panaszokat is tapasztaljuk. 

Minden jellemző székletárnyalatnak – legyen az vörös, fekete, zöldes vagy sápadt, agyagszínű – megvan a maga mögöttes oka, mely az esetek többségében egyszerű étrendi változásokra vezethető vissza. Ugyanakkor esetenként előfordulhatnak komolyabb problémák is. Például emésztőrendszeri vérzés, aranyér, vastagbélrák, fekélyek, fertőzések, epe- vagy májproblémák okozta elváltozás, esetleg hasnyálmirigy-gyulladás is, ezért nem éri meg félvállról venni a rendellenes tüneteket.

Mielőtt azonban pánikba esnénk, fontos kihangsúlyozni, hogy a széklet színkülönbségei (egyéb kísérőtünetek nélkül) meglehetősen gyakoriak.

5 ok, amiért sárga lehet a székleted

Dr. Sarah Robbins gasztroenterológus és egészségügyi tanácsadó szerint az étrenden túl az emésztés időtartama, az epefolyadék termelődése, de bizonyos fertőzések és betegségek is felülírhatják az addig megszokott árnyalatot. „A normális barna színt az epepigmentek adják, melyek a bélrendszeren áthaladva fokozatosan változtatják a színüket” – nyilatkozta Dr. Robbins, aki a sárga széklet kapcsán még hozzátette, hogy

ezt a rendellenességet gyakran zsírfelszívódási zavar, gyors bélmozgás vagy epekő okozza.

Amint az epe utat talál a bélbe, egyre inkább barnává válik, ha azonban az epetermelés vagy az epeáramlás valamilyen oknál fogva megváltozik vagy akadozik, a széklet sárgának tűnhet. Ezzel együtt azonban van néhány további mögöttes ok is, ami miatt ugyancsak sárgássá válhat a székletünk. 

1. Felszívódási zavar

Ahogy arra az imént röviden már kitértünk, amennyiben a zsír nem szívódik fel megfelelően a belekben, az a bilirubin lebomlását is megzavarhatja, ez pedig sárga székletet eredményezhet. „Pontosabban zsírfényes, ragacsos, bűzös sárga székletet, más néven steatorrheát okozhat.”

székletürítés evés után azonnal wc egészség

Önmagában a sárga széklet nem jelent problémát, de ha más tünetekkel együtt jelentkezik, érdemes azonnal orvoshoz fordulnunk (Fotó: Getty Images)

Az elváltozás cöliákia (a vékonybelet érintő autoimmun betegség vagy lisztérzékenység), krónikus hasnyálmirigy-gyulladás és exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség (amikor a hasnyálmirigy nem termel elegendő enzimet az élelmiszer megfelelő megemésztéséhez) miatt is kialakulhat. 

2. Máj- vagy epehólyag-problémák

Az epe támogatja a zsírok lebontását, a széklet ennek az egészséges folyamatnak köszönhetően kapja jellegzetes barna színét. Ha azonban az epetermelés vagy az epeáramlás csökken (hepatitis, az epevezeték elzáródása vagy epehólyag-betegség miatt), a széklet sárgának vagy sápadtnak tűnhet.

Kapcsolódó: Fájdalmas székletürítés? – Ezek az okok állhatnak a kellemetlen tünet hátterében.

Ám nem ez az egyetlen jellemző tünet, sőt, a legtöbb súlyosabb probléma esetén más kísérőpanaszok is jelentkeznek. Például fáradtság, láz, hányinger vagy hányás, ezért különösen fontos, hogy figyelemmel kísérjük a további gyanús jeleket. 

3. Fertőzések

Bizonyos bélfertőzések hasmenést okozhatnak, ami szintén sárgás székletet eredményezhet. Ennek hátterében leggyakrabban a Giardia nevű parazita vagy a nemrég hazánkban is terjedő norovírus állhat. Mindkét fertőzés émelygéssel, hányással, lázzal és fáradtsággal járhat. 

4. Bizonyos ételek

„A nagy mennyiségű zsíros vagy feldolgozott élelmiszer fogyasztása, de például a kurkuma, a sárgarépa vagy a mesterséges ételfestékek is sárga székletet okozhatnak” – sorolta dr. Robbins az idézett cikkben. Ez a színváltozás általában kevésbé markáns, és nem jár más, zavaró béltünetekkel.

5. Túl gyors felszívódás

A felsoroltakon túl sok egyéb tényező is okozhat gyors bélmozgást – ezáltal sárgás székletet –, a stressztől kezdve bizonyos gyógyszereken át a gyulladásos bélbetegségekig. De vajon aggódnunk kell-e, ha egy reggel azt vesszük észre, hogy sárga lett a székletünk?

Az esetek többségében ez a tünet nem valamilyen súlyos alapbetegség következménye, hanem főként átmeneti étrendi változások, vagy a bélmozgás ártalmatlan eltérései okozzák. Dr. Robbins ezzel szemben hangsúlyozza, 

amennyiben a székletünk tartósan sápadt, agyagszínű vagy világos sárga, a vizeletünk pedig sötét, és emellett sárgaság is jelentkezik a bőrünkön, azonnal orvoshoz kell fordulnunk.

A helyzetet súlyosbíthatja még hasi fájdalom, hányás, vagy egyéb, egész testre kiterjedő tünet. Ezek a komplex panaszok már súlyosabb egészségügyi problémákra, például máj- vagy epehólyag-betegségre utalhatnak. Ám ha nem tapasztalunk ehhez hasonló tüneteket, az étrend megváltoztatása általában gyorsan megoldja a sárga széklet problémáját.

Kapcsolódó: Különös tünet figyelmeztethet a vastagbélrákra

Kiemelt kép: Getty Images