időskor egészség esés sérülés

Megelőzhető lenne az idősekre leselkedő legnagyobb veszély

A kulcs az aktivitás megőrzése és a környezet biztonságossá tétele lehet.
  • A 65 év felettiek negyede évente legalább egyszer elesik.
  • Az eséseknek sok esetben törés lesz a vége. 
  • Odafigyeléssel elkerülhetjük a töréssel járó baleseteket.

Életkorunk előrehaladtával egyre törékenyebb az egészségünk. Nemcsak a különböző krónikus betegségek esélye nő meg drasztikusan, de a legkülönfélébb, eséses balesteké is. Az ilyen jellegű balesetek idősebb korban nagy kockázatot rejtenek magukban, mert az életkor előrehaladtával nehezebb a felgyógyulás is. 

Az időskori esések rendkívül gyakoriak, különösen a 65 év felettiek körében.

A statisztikák szerint minden harmadik idős ember legalább egyszer elesik évente, és az esések következtében bekövetkező sérülések a leggyakoribb okai a hosszas kórházi kezeléseknek ebben a korosztályban.

Az esések gyakoriságának hátterében több tényező áll. A legjellemzőbb, az esések mögött álló okok az izomtömeg csökkenése, az egyensúlyzavarok, a látásromlás, valamint a krónikus betegségek és a rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásai lehetnek. A lakáson belüli veszélyforrások, mint a csúszós padló vagy a nem megfelelő világítás, megint csak tovább növelik az esés kockázatát.

idoskor-egeszseg-eses-serules

Egy rossz lépés is végzetes lehet (Fotó: Getty Images)

Így rombol az esés

Az esések súlyos következményekkel járhatnak, és nagyon káros hatással vannak az idősek életminőségére. Az esések következtében megnő a csonttörések, különösen a combnyaktörés esélye, amelyek hosszú rehabilitációt igényelnek, és

sok esetben maradandó mozgáskorlátozottságot okoznak.

Az elesések pszichés hatásai is jelentősek, hiszen az idősek elveszíthetik magabiztosságukat és félni is kezdenek a mozgástól, ami többek között az aktivitás további csökkenéséhez és izomsorvadáshoz vezet. Egyes esetekben az esés súlyos fej- és agysérüléseket is okozhat egy rossz lépés, amelyek hosszú távú ellátást és gondozást igényelnek. Az időskori esések növelik a korábbi halálozás kockázatát is, mivel a súlyos sérülések után sokan nem tudnak teljesen felépülni.

Az időskori egészség fenntartásának egyik legfontosabb eleme ezért, hogy igyekezzünk megelőzni az eséseket.

Esések ellen

Az izomerő és az egyensúly javítására kifejezetten javasolt a rendszeres mozgás. Nemcsak az olyan könnyed mozgásformák, mint a torna, a jóga vagy a tai chi, de a nagyobb súlyokkal végzett ellenállásos edzés is. Az életkor előrehaladtával évről-évre csökken az izom- és a csonttömeg is. Ha sikerül ezeket szinten tartani, az jelentős egészségvédő hatással bír. 

A megfelelő táplálkozás is kulcsfontosságú időskorban is: a magas fehérje- és rostfogyasztás segít megőrizni a test erejét és stabilitását. 

Otthoni környezetünk biztonságossá tétele szintén kiemelten fontos az időskori balesetek megelőzése szempontjából: a csúszásgátló szőnyegek használata, a kapaszkodók felszerelése és a megfelelő világítás biztosítása sokat segíthet.

Az idős emberek látásának is rendszeres ellenőrzésre van szüksége, emellett orvosi felülvizsgálattal érdemes időről-időre áttekinteni a szedett gyógyszereket, hogy elkerülhetők legyenek az egyensúlyra és éberségre ható mellékhatások. Az esési kockázat csökkentése érdekében fontos a megfelelő lábbeli viselése is, amely biztosítja a stabilitást és csökkenti a megcsúszás esélyét.

A fent említett megelőzési módszerek alkalmazásával jelentősen csökkenthető az időskori esések kockázata, ezáltal javítható az idősek életminősége és önállósága. Hozzátartozóként fontos, hogy legyen figyelmünk idős családtagjaink egészségére ebből a szempontból is. 

Kapcsolódó: Így előzhetjük meg, hogy az esésből törés is legyen. 

Kiemelt kép: Getty Images