- Az elektrolitok – például a nátrium, kálium, kalcium és magnézium – kulcsszerepet játszanak az izomműködésben.
- Egyes diéták drasztikusan csökkentik a szénhidrátbevitelt, ezzel együtt pedig a szervezet természetes elektrolitforrásait is.
- A hiányt nemcsak étrend-kiegészítőkkel, hanem természetesen is pótolhatjuk.
Ha gyakran szédülsz, fáradtnak érzed magad vagy izomgörcsöket tapasztalsz, lehet, hogy nem viszel be elegendő elektrolitot. De mit is jelent az, hogy elektrolit? Az elektrolitok – például a nátrium, kálium, kalcium és magnézium – olyan létfontosságú ásványi anyagok, amelyek vízben oldódva elektromos töltéssel rendelkező ionokká alakulnak.
Ezek az ionok segítenek fenntartani a folyadék- és elektrolitháztartás egyensúlyát, támogatják az izomműködést, az idegrendszer megfelelő működését, és hozzájárulnak az energiaszint fenntartásához is. Ha nem viszel be belőlük eleget, az könnyen izomgörcsökhöz, szédüléshez, fáradtsághoz, gyengeséghez, sőt akár komolyabb panaszokhoz is vezethet.
Kapcsolódó: Letarolta a TikTokot az új fogyókúrás módszer, a Brecka-diéta – Tényleg működik?
Nemcsak a sportolók veszítik el az elektrolitokat
A szakértők egyetértenek abban, hogy ha nem vagy beteg, és nem izzadsz extrém mértékben, akkor az elektrolit szükségletedet leginkább egy kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrend fedezheti. De ha speciális étrendet követsz – vagy hajlamos vagy elfelejteni eleget inni – érdemes tudatosabban odafigyelned az elektrolit bevitelre.

A sportolók számára pedig különösen fontos a pótlás, hiszen az izzadás révén még több elektrolitot veszítenek edzés közben. (Fotó: Getty Images)
Diétázol? Lehet, hogy pont ezért érzed magad kimerültnek
Manapság már a csapból is a különféle diéták folynak: időszakos böjt, ketogén, vegán, paleo, carnivore, csak hogy néhányat említsünk. Ezek közül két étrend különösen hajlamos kimeríteni a szervezet elektrolitkészleteit: a ketogén diéta és a carnivore étrend, amely kizárólag állati eredetű ételekre épül.
A szénhidrátszegény diéták rendkívül népszerűek, de kevesen tudják, hogy ez az alapvető tápanyag nemcsak energiaforrásként fontos.
Segítenek abban, hogy a tested meg tudja tartani a nátriumot és a vizet – így közvetve az elektrolitszint fenntartásában is szerepet játszanak. Ha viszont hirtelen lecsökkented ezeknek a tápanyagoknak a bevitelét, könnyen előfordulhat, hogy a szervezeted több vizet és elektrolitot veszít. Ennek jelei lehetnek a fejfájás, a gyengeség vagy akár az izomgörcsök is.
Ezért érzed magad kimerültnek
Két étrend különösen hajlamos kimeríteni a szervezet elektrolit tartalékait: a ketogén és a carnivore diéta. Mindkettő célja, hogy a test a szénhidrátok helyett a zsírt használja energiaforrásként.
A ketogén étrend engedélyez bizonyos zöldségeket, kevés gyümölcsöt és egészséges zsírokat.
A carnivore pedig szigorúan csak állati eredetű ételekre – húsra, halra, tojásra és néhány tejtermékre – épül. Mivel ezek az étrendek gyakran kizárják a természetes elektrolitforrásokat – például gyümölcsöket, zöldségeket, hüvelyeseket –, követőiknek különösen fontos odafigyelniük a pótlásra.
Így pótolhatod természetes forrásból az elektrolitokat
A jó hír az, hogy ehhez nem feltétlenül van szükség étrend-kiegészítőkre: sok természetes, könnyen elérhető élelmiszer tartalmaz elektrolitokat. A leggyakrabban ajánlottak közé tartozik a kivi, a narancs és a banán, de szinte minden friss gyümölcs és zöldség segíthet.
Elektrolitban gazdag ételek: az avokádó, burgonya, tej, spenót, tonhal, barna rizs, mandula, tökmag, quinoa, sajt, joghurt vagy a tofu.
Ha viszont szigorúan követed a ketonén vagy carnivore étrendet – és nincs egészségügyi okod arra, hogy csökkentsd a nátriumbevitelt – egyszerű, de hatékony megoldás lehet, ha egy csipet sót adsz az ételeidhez vagy akár a vizedhez.
Figyelj a tested jelzéseire – és sózd meg az életedet!
A különféle diéták, bármilyen népszerűek is nem feltétlenül tesznek jót mindenkinek. A ketogén és a carnivore étrend sokaknak hozott már látványos eredményeket, de ha közben a tested jelzéseit figyelmen kívül hagyod, könnyen kimerülhet az elektrolitkészleted. A jó hír az, hogy egy kis tudatossággal, és akár néhány egyszerű, természetes étellel máris sokat tehetsz az egyensúly helyreállításáért. Hallgass a testedre, és ne félj megsózni az életet! Persze csak mértékkel.
Kapcsolódó: Menopauza és diéta: ezt együk 50 felett
Kiemelt kép: Getty Images