Bőrünket már érdemes kora tavasztól védenünk a napsugarak káros hatásaival szemben. Aki szeplős, annak persze így is megjelennek a kis foltok az orra körül, új májfoltra vagy anyajegyre viszont nem vágyunk, ahogy arra sem, hogy valami rosszindulatú elváltozás induljon meg a testünkön. De hogyan tudjuk megkülönböztetni a bőrön megjelent különféle foltokat?
Divatba jöttek a szeplők
A szeplők megítélése nagyon sokat változott az elmúlt évtizedekben. A szeplőtelen, mint makulátlan szinonima végre kezd a múlt ködébe veszni, és a kis barnás foltokat nem tartjuk rettenetes dolognak, nem gúnyolódunk rajtuk úgy, mint korábban. A szeplő mostanra olyannyira divatossá vált, hogy sokan tetováltatnak vagy rajzolnak maguknak, ha már nem olyan szerencsések, hogy a bőrükön maguktól kialakul.
A szeplők jellemzően a világos bőrű, vörös vagy szőke hajú embereken jelennek meg.
A napsütés fokozza a foltok számát, ahogy a bőr több melanint termel, amelyek nem egyenletesen, hanem összetapadva jelennek meg. A szeplőkhöz általában szükség van az MC1R génre is, ami a vörös haj megjelenéséért is felel. Ilyen esetben már gyerekkorban megjelenhetnek a szeplők, amelyek napfény hatására sokasodnak, télen pedig elhalványulnak. Ahogy öregszünk, egyre kevesebb melanint termelünk, így a szeplők is egyre halványabbak.

A szeplők jellemzően a világos bőrű, vörös hajú embereknél jelennek meg (Kép: Getty Images)
Májfoltok a bőrön
A főként a kézfejen és az arcon megjelenő májfoltokat öregségi foltoknak vagy napfoltoknak is nevezik, ugyanis az elváltozásoknak nem sok közük van a máj működéséhez. Nagyobbak, mint a szeplők, de ugyanolyan laposak és barnás színűek. Kialakulhatnak az idős kor miatt is, de a napfény hatására csak szaporodnak, ezért láthatók főleg a kézen és az arcon, amit nem fed ruha.
A májfoltok azonban nem halványulnak el télen, ugyanolyan barnák maradnak, sőt tovább sötétedhetnek, ha nap éri őket.
Semmilyen betegséget nem jelentenek, de sokakat annyira zavarnak, hogy kozmetikai, vagy épp veszélyes házi eljárásokkal igyekeznek megszabadulni tőlük. Figyelni azonban mindenképpen érdemes őket, mert a lassan növekvő melanómák kezdetben májfoltoknak tűnhetnek. Ha a folt mérete, alakja vagy színe megváltozik, érdemes felkeresni a bőrgyógyászunkat.

Az öregségi foltokat májfoltoknak, napfoltoknak is nevezik (Kép: Getty Images)
Folyamatosan figyelni kell az anyajegyeket
Az anyajegyek is barnás színűek, de a test bármelyik részén megjelenhetnek akár már egészen kicsi korban is. Ahogy növekszünk, egyre több alakul ki belőlük, vannak köztük laposak és élesen kiemelkedőek, sötétbarnák és világosak is. Negyvenéves korunk után már viszonylag ritkán találkozunk új anyajeggyel, inkább az a jellemző, hogy a meglévőek visszahúzódnak. A legtöbb felnőtt testén 10-40 anyajegy található, a világosabb bőrűeken több, a sötétebb bőrűeken kevesebb.
Kialakulásukért a csoportokban növő melanociták felelősek.
A legtöbb anyajegy ártalmatlan, de folyamatosan változnak: eltűnhetnek, elsötétülhetnek vagy megváltozhatnak az életkorral, a hormonális változásokkal. Egyes anyajegyek el is rákosodhatnak, ezért évente minimum egyszer érdemes átnézetni az összeset a bőrgyógyászunkkal, a két vizit között pedig folyamatosan szemmel tartani őket, változik-e az alakjuk, a pigmentáltságuk, nem sérültek-e meg. Az aszimmetrikussá váló, szaggatott szélű, hirtelen pigmentáltabbá váló vagy növekvő, viszkető, vérző anyajegyekkel azonnal forduljunk orvoshoz.

Az anyajegyek lehetnek laposak és kiemelkedőek is (Kép: Getty Images)
Így óvjuk bőrünket a napsugárzástól
Akár szeplőről, akár májfoltról vagy anyajegyről van szó, mindegyiknek rosszat tesz az UV-sugárzás. Ezért már most, tavasszal kezdjünk el olyan nappali hidratálókrémet használni, amiben legalább 50 faktoros napvédő krém is található.
Ha a jelenlegi krémünk nem ilyen, akkor naptejjel érdemes kenni a ruha alól kilátszó bőrfelületeket.
Nem elég reggel bekennünk magunkat, ha sokat vagyunk a szabadban, különösen a déli órákban, néhány óránként ismételjük meg a fényvédő felvitelét. Ha nagyon sok anyajegyünk van, világos bőrűek vagyunk, érdemes megfontolni a szellős, könnyű anyagú, de a testet alaposan takaró nyári ruházat és az UV-védő strandruhák beszerzését is.
Kapcsolódó: A hatékony fényvédelem mellett ezek a termékek segíthetnek halványítani a pigmentfoltokat
Kiemelt kép: Getty Images