étkezés immunrendszer roborálás

Sokat voltál beteg? Így tedd rendbe étkezéssel az immunrendszered!

A hosszúra nyúlt influenzaszezon és a különféle vírusfertőzések sokak szervezetét legyengítették az elmúlt hónapokban. Ha te is érzed még a betegség utóhatásait, itt az idő, hogy feltöltsd magad vitaminokkal és tápanyagokkal! Mutatjuk, milyen ételek segítenek a gyors regenerálódásban és az immunrendszer megerősítésében.

A tél vége és a kora tavasz idén sok háztartásban a betegeskedésről szólt. Nemcsak hasmenéses-hányós vírus garázdálkodott, de az influenzaszezon is nagyon elhúzódott, sokan estek vissza újra és újra a valamilyen kellemetlen fertőzésekbe.

Ha rajtad is átvonult az elmúlt hónapokban 1-2 lázzal is járó betegség, szervezeted valószínűleg kimerült, és hiába ért véget maga a betegség, erőtlennek, gyengének érezheted magad.

Itt az idő, hogy kilábalj ebből, és feltöltsd a szervezetedet vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel. Ahhoz, hogy gyorsan visszanyerd az energiád és immunrendszered újra ereje teljében működjön, a legjobb, amit tehetsz, hogy a következő hetekben az eddigieknél is jobban odafigyelsz táplálkozásra és az életmódodra. Nézzük, hogyan segítheted a tested regenerálódását!

Hidratálás

A megfelelő folyadékbevitel mindig kulcsfontosságú, most viszont még inkább fontos, mert segíti a méregtelenítést és a sejtek regenerálódását. Naponta legalább 2-3 liter tiszta víz, gyógynövénytea vagy friss citromos víz ajánlott, ha segítenéd a szervezetedet.

Tápláló levesek

A csontleves, zöldségleves vagy egy jó erőleves nemcsak könnyen emészthető étel, de tele van ásványi anyagokkal és kollagénnel is, ami segíti a szövetek gyógyulását. Nem mellesleg a folyadékpótlásban is nagy szerepük van.

etkezes-immunrendszer-roboralas

Betegség után? Húsleves! (Fotó: Getty Images)

Zöldség-gyümölcs

Különösen a C-vitaminban gazdag citrusfélék, a bogyós gyümölcsök és a sötétzöld leveles zöldségek támogatják az immunrendszert, ezért a felépülés időszakában érdemes ezekből minél többet fogyasztani. A zöld leveleseknek ráadásul most szezonja is van, így igazán nem jelenthet problémát többet fogyasztani belőlük.

Probiotikumok és fermentált ételek

A betegségek után a bélflóra helyreállítása is elengedhetetlen, különösen akkor, ha egy húzósabb antibiotikumkúra leamortizálta az emésztést. Sok-sok kefir, joghurt, savanyú káposzta vagy kimchi fogyasztása rengeteget segíthet ebben.

Kapcsolódó: Egészségvédelemhez próbáld ki a litván girát!

Minőségi fehérjék

A szervezetnek fehérjékre is nagy szüksége van a sejtek regenerálódásához.

Ha szeretnéd minél gyorsabban visszanyerni az erődet, fogyassz több sovány húst, halat, tojást, hüvelyeseket és dióféléket.

Egészséges zsírok

Az omega-3 zsírsavak csökkentik a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat és támogatják az immunrendszert. A zsírosabb halak, a tojás, vagy épp a chia mag remek forrásai az omega-3-nak, de akár étrend-kiegészítőket is bevethetsz, ha biztosra akarsz menni.

etkezes-immunrendszer-roboralas

Támogasd a tested jó zsírokkal (Fotó: Getty Images / Andrej Rutar)

Komplex szénhidrátok

Finomított cukrot tartalmazó ételek helyett válasz teljes kiőrlésű gabonákat, édesburgonyát vagy quinoát, hogy a vércukorszinted stabil maradjon. Ez segít a szervezetednek, hogy több energiát tudjon a gyógyulásra fordítani.

Gyógyító fűszerek

A gyömbér, kurkuma, fokhagyma és fahéj természetes gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatású ízesítők, ezért érdemes belőlük minél többet beépíteni az étrendbe. A kurkuma finom ízt és szép színt ad például a rizsnek, a gyömbér feldobja a húslevest, a fahéj pedig a kávét.  

Mondj nemet

Ha szeretnél minnél hamarabb olyan lenni, mint újkorodban, fontos, hogy semmi olyat ne vigyél be a szervezetedbe, ami lassítja a gyógyulást. A feldolgozott ételek és az alkohol gyulladáskeltő hatásúak és gyengítik az immunrendszert, ezért helyettük válaszd inkább a természetes, tápanyagban gazdag ételeket.

Immunpörgető tavaszi smoothie recept

Hozzávalók:

  • 1 marék friss spenót vagy mángold
  • 1/2 avokádó
  • fél zöldalma
  • 1 fél citrom leve
  • kis darab friss gyömbér
  • evőkanál chia mag
  • 2 dl kókuszvíz vagy mandulatej
  • 1 teáskanál méz (opcionális)

Elkészítés:

Minden hozzávalót turmixolj simára, és azonnal fogyaszd el! Ez a smoothie tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal, így segít feltölteni a szervezetet és gyorsítani a regenerálódást.

Ha odafigyelsz az étkezésedre és a folyadékbevitelre, gyorsan visszanyerheted az erődet, és ellenállóbbá válhatsz a betegségekkel szemben is. Most van itt az idő, hogy a szervezeted is érezze: végre itt a tavasz.

Kapcsolódó: A betegségszezon után a lakás is frissítést kíván.

Kiemelt kép: Getty Images