Amíg nem jelentkezik tartós fájdalom, addig nem foglalkozunk vele eleget. Pedig a helyes testtartás nemcsak a fájdalom megelőzésében segít, hanem az egészséges gerinc és az optimális testfunkciók fenntartásában is.
Jó, ha tudjuk: ha garnélarák pózban ülünk az asztalnál, annak meglesz a böjtje, ahogy a kijelző folyamatos pásztázása sem marad következmény nélkül a nyaki gerinc részen. A testtartás ugyanis közvetlenül befolyásolja izmaink, ízületeink és csontjaink működését.
Ezeket okozza a rossz testtartás
Emellett javítja a vérkeringést, segíti az optimális légzést, és csökkenti a stresszt az izmokban. Szakértők szerint a hanyag testtartás következményeként a következő problémákkal találkozhatunk:
1. Hátfájás
A rossz testtartás túlzott terhet ró a gerincre, ami izomfeszültséghez és fájdalomhoz vezethet.
2. Porckorongsérv
A helytelen ülő- és állóhelyzetek miatt a gerincben lévő porckorongok megsérülhetnek, ami hosszú távon porckorongsérvet okozhat.
3. Nyaki fájdalom
A gyakori előre hajolás, például telefonozás közben, megterheli a nyakat, merevséget és fájdalmat okozva. Szélsőséges esetben idegbecsípődés is lehet a vége.

Az is fontos, hogy az alváshoz használt párna megtámassza a nyakat (Fotó: Getty Images)
4. Emésztési problémák
Ami eszünkbe se jutna: a görnyedés miatt a hasi szervek összenyomódnak, ami lelassíthatja az emésztést, és akár krónikus gyomorpanaszokat is okozhat.
5. Fejfájás
Az elégtelen testtartás olyan feszültséget okozhat a nyakban és a hát felső részén, ami hatással lehet a vérkeringésre, az pedig egyenes út a fejfájáshoz.
Kapcsolódó: 4 hatékony technika a merev nyak lazítására
Éjjel-nappal javíthatunk a testtartáson
Szerencsések vagyunk a testünkkel, hiszen sokáig megbocsátóan tűri az általunk okozott károkat, melyek egy része visszafordítható. Mielőtt beiratkoznánk egy drága kezelésre, próbáljuk meg az alábbi módszereket.
1. Izomerősítés
A hát- és törzsizmok megerősítése kulcsfontosságú a testtartás javításában. Ki ne emlékezne a hóangyal gyakorlatra gyerekkorából? (Amikor hanyatt fekvésben kinyitottuk, majd összezártuk a végtagjainkat.) Ugyanezt végezzük most a falnál, csak az eredmény angyalka helyett
erősebb izmok lesznek, melyek hátul tartják a vállat és a gerincet.
Sokat segít az az egyszerű mozdulat is, ha ülésnél összehúzzuk a lapockákat, az állat pedig kissé leengedjük, mintha igent bólintanánk.
2. Nyújtás
A mellkasi és csípőhajlító izmok nyújtása különösen fontos, mivel ezek hajlamosak megfeszülni a görnyedés következtében. A rendszeres nyújtás segíthet enyhíteni a feszességet, és javítani a testtartást.
3. Pozícióváltás
A nyolcórás ülőmunka maga a testtartás problémák tankönyvi definíciója. Dolgozni viszont muszáj, úgyhogy próbáljuk váltogatni a pózokat. Ha van az irodában álló asztal, használjuk, ha ülünk, akkor pedig rendszeresen álljunk fel, hogy ne tartsuk túl hosszú ideig ugyanabban a pozícióban a testet.

Tartós fájdalom esetén érdemes szakemberhez fordulni (Fotó: Getty Images)
4. Nyaktámasz
Nagyon fontos, hogy alvás közben is megfelelő támaszt kapjon a nyakunk, különben merev izmokra, nyak- hát- és fejfájásra ébredhetünk. A megfelelő párna segíthet a nyak és a gerinc egyvonalban tartásában, megelőzve a kellemetlen reggeli fájdalmakat.
Csodapárna ugyan nincsen, de elsősorban a párna vastagságára koncentráljunk.
Akár hanyatt, akár oldalt fekszünk, a párnának kellő támasztékot kell adnia ahhoz, hogy a nyak egyenes maradjon – ne legyen túlhajlítva, se túlnyújtva.
5. Tudatosság
A legjobb szándék ellenére is nagyon gyorsan megfeledkezünk a helyes tartásról. Igyekezzünk tudatosan odafigyelni gerincünk állapotára. Minél többször jut eszünkbe, annál könnyebb lesz beépíteni a jó szokásokat, és annál kevésbé fogunk görnyedten ülni vagy állni.
Mi segíthet még? Néhány pofonegyszerű életmódbeli szokás azonnali jó hatással lehet a testtartásra, ezért érdemes minél többet alkalmazni. Ide tartozik a
rendszeres mozgás, nyújtás, omega-3 zsírsavak fogyasztása, kalciumban és D-vitaminban gazdag ételek beépítése az étrendbe
és természetesen hidratáljunk folyamatosan.
Bizonyos esetekben a fájdalom és a kellemetlen érzések komolyabb problémákra utalhatnak. Tartós hát- vagy nyakfájdalom, zsibbadás vagy bizsergés érzése esetén érdemes szakemberhez fordulni. Ezek a tünetek idegbecsípődést vagy más, súlyosabb problémát is jelezhetnek, amelyek orvosi kezelést igényelnek.
A megfelelő testtartással az öregedés is lassítható
Kiemelt kép: Getty Images