Ez a szívbetegség sokszor már gyerekkorban tüneteket okoz, és minél hamarabb orvoshoz kell vele fordulni, mert kezelés nélkül szívelégtelenséghez vezethet.
  • A szájon látható tünet az Ebstein-anomália nevű szívrendellenesség jele.
  • A betegek szívbillentyűje nem működik jól és a vér visszafelé folyik.
  • Ha időben észreveszik a betegséget, és nem kritikus a szív állapota, akkor műthető a rendellenesség.

A legtöbb felnőtt elég hamar észreveszi, ha valami nem stimmel a szívével vagy a vérkeringésével. Ha nem is tudja pontosan szavakba önteni, mit érez, egyes tünetek említéséből az orvos tudja, melyik szervet kell ellenőriznie. A gyerekeknél azonban más a helyzet, ha a gyerekorvos nem szűri ki, hogy a kicsi szívműködése nem megfelelő, vagy nem veszi észre a zörejt, akkor ez a szájon jelentkező tünet lehet az első, komoly, beazonosításra alkalmas tünet.

Az Ebstein-anomália egy súlyos, veleszületett szívfejlődési rendellenesség, amely kezeletlenül szívelégtelenséget is okozhat, általában még gyerekkorban észreveszik, de előfordul, hogy csak felnőttként jelentkeznek a tünetek. A szívbillentyűk rendellenessége miatt a billentyűk nem záródnak rendesen, a vér visszafelé kezd folyni a jobb pitvarba, ami szívritmuszavarhoz és szívelégtelenséghez vezet.

Kék ajkak jelzik, hogy nagy a baj

De általában a körmök és az ujjvégek is lilák, kékek lesznek, ezt a folyamatot cianózisnak nevezik, és az elégtelen vérkeringés fő jele.

száj tünet szívbetegség

A kékes-szürkés száj és körmök jelzik a rossz keringést (Fotó: Getty Images)

Ha több vér áramlik vissza a jobb pitvarba (a szív felső ürege), kitágíthatja azt. Ez egyúttal a jobb kamrát (az alsó üreget) is kisebbé és kevésbé hatékonnyá teheti. Mivel a szív a szokásosnál keményebben dolgozik, idővel szívelégtelenség alakulhat ki.

Kapcsolódó: 7 érdekesség a szívről, amit kevesen tudnak

A legtöbb esetben csak egy gyenge szívzörej – a szív visszafolyó vére által okozott susogó hang – hallható sztetoszkóppal. Egy átfogó vizsgálat, szívultrahang, -röntgen és EKG kell a pontos diagnózishoz, ha megjelenik a szájon a tünet.

Az Ebstein-anomália tünetei

A kékes vagy szürkés ajkak, illetve körmök mellett még a fáradékonyság, a nehézlégzés (fizikai terhelés közben) és a szabálytalan vagy extra szívverések jelezhetik, hogy a szív túlterhelt, és kezelésre van szükség.

Ez a betegség lehet enyhe és nagyon súlyos is – utóbbi esetben műteni kell a beteget. Felnőtteknél  előfordulhat, hogy ez szívrendellenesség más szívproblémákkal együtt, például pitvari sövényhiánnyal (ASD) vagy nyitott foramen ovaléval (PFO) társul.

Általában gyógyítható

Az Ebstein-anomália gyógyításakor mérvadó az életkor, a súlyosság és az, hogy milyen tüneteket okoz, vagyis milyen állapotban van a beteg. Ha enyhe a panasz és a szívbillenytű deformitása nem súlyos, akkor csak rendszeresen megfigyelik a pácienst, komoly esetekben műtéttek korrigálják a billentyűt vagy kicserélik. Előfordul pacemaker vagy beültethető defibrillátor behelyezése is, és persze szívgyógyszerek is kiegészítik a terápiát.

A legtöbb ember normális, teljes, egészséges életet él az Ebstein-anomália műtéti helyreállítása után is, tehát minden észlelt tünetet minél hamarabb érdemes jelezni az orvosnak, hogy ne károsodjon maradandóan a szív.

Kapcsolódó: Ez a különös tünet jósolhatja meg a szívrohamot nőknél

Kiemelt kép: Getty Images