- A biztonságosan kötődő gyerekből lesz magabiztos felnőtt, ha a szeretet feltételekhez kötött, már sérül a gyerek.
- Az anyakomplexus a párkapcsolataidra is rányomja a bélyegét.
- Ha felismered, hogy anyakomplexussal küzdesz, egyszerűbb lesz a nehéz helyzetekkel megküzdeni az életedben.
Az anyakomplexussal küzdő nőkre jellemző, hogy nincs elég önbizalmuk, megriadnak a kihívásoktól, bizalmatlanok az emberekkel, nehezen alakítanak ki tartós barátságokat, párkapcsolatolakat. Mindez nem véletlen, hiszen nincs mihez nyúlniuk, ha belső megerősítésre van szükségük. Ez persze sokszor rejtve marad, mert az anyakomplexussal küzdők elfedik, hogy erősebbnek látsznak.
Még a határozott, független nők is szembesülhetnek azzal, hogy feldolgozatlan anyai mintákat, szülő által okozott toxikus sérelmeket hordoznak. Az erre mutató jelek egy része nyilvánvaló (például szinte hallod, anyád egy helyzetben mit mondana), mások pedig alattomosan lopóznak be az életedbe, amikor nem számítasz rá. Ezek felismerése az első lépés a gyógyulás felé, de nem ítélkezz magad vagy anyukád felett, csak igyekezz megérteni a működést.
10 jel, hogy anyakomplexusod van
Rögtön fel fogod ismerni az alábbiak közül, ha az anyukáddal való kapcsolatod rád is negatívan hat vagy hatott.
1. Mások jóváhagyására vágysz
Ha gyerekkorodban a szeretet feltételekhez kötött volt, most minden döntésedet túlkomplikálod, túlgondolod. Arra vágysz, hogy mások megerősítsék a döntéseidet, pedig te magad is tudod, mi lenne a jó választás.
2. Nem tudsz határokat szabni
És ha mégis határokat szabsz, akkor bűntudatod lesz. Úgy érzed, az öngondoskodás egyenlő az önzéssel? Akkor valószínűleg anyakomplexusod van. Az egészséges határok azonban nem falak, és mindenkinek szüksége van rá.

Ha mélyen magadba nézel, rengeteg káros mintát fel fogsz ismerni (Fotó: Getty Images)
3. Félsz az elhagyástól
Még a legstabilabb kapcsolatban is félsz attól, hogy elhagynak. Ha az anyukád érzelmileg távolságtartó volt, ez a kiszámíthatatlanság most a kapcsolataidban is folyamatos félelmet szül.
4. Mérgező kapcsolatokba bonyolódsz
Ami gyerekként rendszeres volt – kritika, manipuláció – felnőttként is „otthonosnak” tűnhet, pedig valójában rombol és tönkretesz hosszútávon.
Kapcsolódó: Lehetünk tökéletlenek? – A rossz anyák diadalmenete
5. Önértékelési problémáid vannak
Sosem érzed magad elég jónak? A siker nem tölt el örömmel? A dicséret feszélyez? A tökéletesség hajszolása mögött egy mély önbizalomhiány húzódik, ami gyakran szintén a kritikus anyákra vezethető vissza.
6. Megijeszt a felelősségvállalás
Vagy mindent kontrollálni akarsz vagy teljesen elkerülöd a felelősséget. Nincs egészséges egyensúly benned, pedig az lenne a szabadság kulcsa. A kontrollálás a biztonság illúzióját adja, ne dőlj be ennek!
7. Nehezen fejezed ki az érzéseidet
Vagy épp túlságosan intenzíven teszed és túlcsordulsz. Az érzelmeidet elnyomod vagy túlpörgeted, mert sosem tanultad meg az anyukád miatt egészségesen kezelni őket.
8. Mások boldogsága rajtad múlik
Ha gyerekként az anyád hangulata határozta meg a napjaidat, felnőttként is úgy érzed, mások érzelmeit neked kell rendbe hozni. Pedig ez nincs így, lehetsz kicsit önzőbb, figyelj jobban magadra!
9. Vágysz a gondoskodásra
Bár független vagy, és büszke is vagy erre, titkon nagyon szeretnéd, ha valaki végre gondoskodna rólad. Jól esne, ha valaki kicsit levenné a válladról a terheket? Hát hagyd, hogy valaki megtegye!
10. Energiavámpírnak érzed az anyádat
Hiába vagy felnőtt, az anyáddal való kapcsolatod ma is érzelmileg kimerítő? Minden találkozás feszültséget és bűntudatot hagy maga után? Akkor ez a jól ismert anyakomplexus, és végre meg kellene próbálnod határokat húzni.
Sosem könnyű a berögzült mintáinkat magunk mögött hagyni, előfordulhat, hogy ez csak segítő szakember segítségével fog menni, de ne add föl.
Kapcsolódó: Emlékezetes anya-lánya kapcsolatok a popkultúrából – Ezek sem mind tökéletes kötelékek
Kiemelt kép: Getty Images