hosszú élet 10 kihívás

10 nehézség, amivel szembe kell néznünk, hiszen egyre tovább élünk

Mindenki szeretne sokáig élni, de az azzal járó terheket inkább kiiktatná az egyenletből. Sokáig élni csodálatos dolog, de sokan nem beszélnek a hosszú élet sötét oldaláról.

Az időskor akkor lehet igazán teljes, ha kellőképpen fel tudunk rá készülni lelkileg és fizikailag is. Nem elég, ha elővigyázatosak vagyunk, egészségesen eszünk, naponta keresztrejtvényt fejtünk vagy megfogadjuk az orvosaink minden tanácsát. Egész egyszerűen vannak dolgok, amiket idősen tapasztalunk meg először, és olyan érzékeny időszakban, amikor nem is számítunk rá.

Sajnos tabu az életünk kései éveiről beszélni, nem tudjuk, mire számíthatunk éltes korunkra, pedig a sok-sok jó mellett akadályok is gördülni fognak elénk. Ha tehetjük, beszélgessünk velünk egykorú ismerősökkel, barátokkal, családtagokkal vagy akár terapeutával erről. Menjünk olyan közösségbe, ahol lelkileg támogató a közeg és hasznos tanácsokat kaphatunk.

10 kihívás, amivel a hosszú élet miatt szembesülünk

A legjobb, ha kész stratégiával készülünk a jobb vagy rosszabb eshetőségekre, és ne hallgassunk azokra, akik azt gondolják, ez túl negatív hozzáállás. Ha tudjuk, mi vár ránk, könnyebb szembenézni vele!

1. Legyen tartalékunk!

A pénzügyi források sokkal gyorsabban apadhatnak, mint arra számítunk. A hosszabb élet több kiadással is járhat, és az inflációt sem hagyhatjuk ki a kalkulációból. Az egészségügyi költségek és váratlan kiadások száma is nőhet idős korra. Amit fiatalon saját kezűleg megszereltünk, ahhoz idősen szakembert kell hívnunk. Teremtsünk új bevételi forrást (például részmunkaidő nyugdíj mellett, lakáskiadás). Pénzügyi tanácsadóval tervezhetünk hosszú távra is.

2. Gyakori betegségek

A korral gyakoribbá válnak a krónikus betegségek, mozgási nehézségek és az általános testi leépülés. A rendszeres – havi, kéthavi – orvosi ellenőrzés, az aktív életmód és az egészséges étrend segíthetnek. Válasszunk kímélő mozgásformákat, mint az úszás vagy a jóga, de a legjobb, ha személyre szabott egészségtervet kérünk egy szakembertől.

3. Nehezebb kapcsolatot tartani

Idővel a kapcsolatok megváltoznak, eltávolodhatunk másoktól, de ez nem jó. Tudatosan kell ápolnunk a baráti és a családi kapcsolatokat. Nagyon fontos lehet akár egy kétperces  telefonhívásunk is olyanoknak, akik elszigetelődtek vagy éppen magunknak, ha mi vagyunk magányosak. Tegyünk rendszeressé a személyes találkozókat és közös tevékenységeket. Érdemes olyan kapcsolatokat is feléleszteni, amelyekre régebben rányomta a bélyegét egy konfliktus.

hosszú élet 10 nehézség

Elég, ha a legközelebbi parkba lemegyünk beszélgetni vagy sakkozni hetente egyszer (Fotó: Getty Images)

4. A magány megbetegít

Amikor az idős barátok, rokonok eltávolodnak vagy elhunynak, a magány beférkőzik a mindennapokba. Ez az elszigeteltség komoly testi-lelki egészségi kockázattal jár, ezért fontos tenni ellene. Amíg fizikailag megtehetjük, járjunk társaságba: tematikus klubokba (pl. könyv-, kártyaklub), önkénteskedjünk, vagy csatlakozzunk közösségi programokhoz!

A jó társaság bizonyítottan javítja a közérzetetet.

5. Középpontban a szellemi frissesség

Az Alzheimer-kór és más demenciával társuló idegrendszeri betegségek gyakoriak idősebb korban. Száz százalékos hatékonyságú megelőzés sajnos nincs, de szellemi játékokkal tehetünk ellene, vagy lelassíthatjuk a folyamatot. A rejtvényfejtés, az olvasás, új dolgok tanulása frissen tartja az elmét. És nem kell ezt egyedül tennünk, tökéletes lehet egy közös társasjáték- vagy barkácsklub a szomszédokkal.

Kapcsolódó: 12 szokás, ami meghosszabbítja az életet

6. Merjünk segítséget kérni!

Idősen ideje félretenni a büszkeségünket, és olykor kérjünk segítséget olyan hétköznapi dolgokhoz is, mint a vásárlás, a villanykörte cseréje vagy a hivatalos ügyek intézése. Ahogy a testi és mentális képességek változnak, egyre több támogatásra szorulhatunk. Sokat számít, ha átalakítjuk az otthonunkat, segédeszközöket, kapaszkodókat használunk. Fontos, hogy nyíltan kommunikáljunk erről a szeretteinkkel.

7. Mindig kell új cél!

Nyugdíj után sokan éreznek motivációhiányt, és ehhez még társul a feleslegesség érzése is. Mindig kellenek célok, hobbik, amik új lendületet adhatnak. Legyünk nyitottak és kíváncsiak, keressük a lehetőségeket, kihívásokat. Mindig szükség lehet egy matekkorrepetítorra a rokonságban, találjunk ki kreatív projekteket, bármit, amihez elég kedvet és erőt érzünk!

8. Ne gondoljunk magunkra teherként!

Régen, amikor rövidebb ideig éltek az idős emberek, és egy fedél alatt laktak az egész családdal, nem volt kérdés, hogy mosnak, főznek a dédire is. Ma, amikor más városban vagy országban élnek a rokonok, nehéz erre mindenkinek megfelelő megoldást találni. Sokan félnek attól, hogy a szeretteik terhére lesznek, de hogy ezt elkerüljük, gondolkodjunk előre: rendezzük a pénzügyeinket, írjunk végrendeletet, és beszéljünk nyíltan a hosszú távú gondozási tervekről a családdal.

9. Minden új és idegen?

A technika gyors fejlődésével, sokszor érezhetjük úgy, hogy jócskán lemaradtunk. Nem értjük, hogyan működik az önkiszolgáló kassza, a DÁP-ügyintézés, sőt még a kétlépcsős banki bejelentkezés is kihívást jelenthet. Bátran kérjünk segítséget a fiatal rokonoktól, szomszédtól, eladóktól – sokkal többen segítenek szívesen, végtelen türelemmel, mint gondolja az ember.

10. Túl sok búcsú

Az időskor legfájdalmasabb része a gyász. Engedd meg magadnak a hosszú gyászolást. Nagyon megterhelő újabb és újabb gyerekkori baráttól,  közeli családtagtól búcsút venni. Ha úgy érezzük, egyedül nem tudunk ezzel megküzdeni, keressünk fel gyászcsoportot, ahol tudunk erről beszélni másokkal. Az elhunytakról való méltó megemlékezés, és a szép emlékek őrzése segíthet a továbblépésben.

Kapcsolódó: Az egészséges és hosszú élet 8 alapszabálya

Kiemelt kép: Getty Images