- Egy friss kutatás szerint nemcsak a dohányzás állhat a tüdőrák bizonyos típusainak hátterében.
- Összefüggést találtak a glikogén és a daganat kialakulása között.
- A tüdőrák megelőzésében kulcsszerepet játszik a tudatos táplálkozás.
A kutatás meglepő összefüggést tárt fel: úgy tűnik, hogy a zsírosabb, szénhidrátban gazdag étrend is szerepet játszhat a tüdőrák egyik gyakori típusának, a tüdőadenokarcinómának a kialakulásában. A kutatók állatokon végzett kísérletek során egy glikogén nevű, cukorraktározó molekulát vizsgáltak. Arra jutottak, hogy ennek a megemelkedett szintje gyorsítja a daganatok növekedését.
Rejtett összetevő
A Floridai és a Kentucky Egyetem kutatói egy glikogén nevű molekulára fókuszáltak. Ez a glükóz – vagyis az egyszerű cukor – elraktározott formája, és szervezetünk egyik fő energiaforrása. A glikogén elsősorban az izmokban tárolódik, és mozgás közben használjuk fel, ám a kutatás szerint ennél jóval összetettebb a szerepe.
Egereken végzett kísérletek során megfigyelték, hogy a magas glikogénszint – különösen zsírosabb, szénhidrátban gazdag étrend mellett – serkenti a daganatok növekedését.
Ez különösen igaz volt akkor, ha az állatok zsírosabb, szénhidrátban gazdag étrendet kaptak. Ennek következtében megemelkedett a glikogénszintet a szervezetükben, ami felgyorsította a daganatok fejlődését azokhoz képest, akik egészségesebb étrenden voltak.
Bár további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy biztosan kijelenthessük, hogy ez az étrend az emberi szervezetre is hasonlóan hat-e, mint az egerek esetében. A kutatók azonban már most valószínűsítenek egyértelmű összefüggést. „Hosszú távon a daganatos betegségek megelőzését érdemes lenne hasonló közegészségügyi szemlélettel kezelni, mint a dohányzás visszaszorítását. A táplálkozási szokásaink javítása kulcsszerepet kaphat a prevencióban” – hangsúlyozta a kutatás egyik vezetője.
Kapcsolódó: Ezeket a ráktüneteket hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni
Nem minden tüdőráktípusra igaz
Fontos kiemelni, hogy a megfigyelés nem minden tüdőráktípusra vonatkozik. A magas glikogénszint kizárólag a tüdőadenokarcinómában volt kimutatható. Más típusoknál, például a laphámsejtes tüdőráknál nem tapasztalták ugyanezt. Ezért további vizsgálatokra van szükség, hogy pontosabb képet kapjunk az étrend és a különböző rákfajták közötti kapcsolatról.

Egyre több jel utal arra, hogy a szénhidrátban és zsírban gazdag ételek fogyasztása növelheti a tüdőrák kockázatát, így az étrend is szerepet játszhat a betegség kialakulásában. (Fotó: Getty Images)
Rejtett rizikófaktor
A kutatás figyelmeztető jel arra, hogy az étrendünk nemcsak az általános közérzetünkre, hanem a daganatos megbetegedések kockázatára is hatással lehet. Ahogy a vörös hús vagy az alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható egyes ráktípusokkal, úgy egyre valószínűbb, hogy a tüdőrák is bekerülhet azok közé a betegségek közé, amelyek kialakulásához az étrend is hozzájárulhat.
„A tüdőrákot eddig nem soroltuk a táplálkozással összefüggő betegségek közé – ellentétben például a hasnyálmirigy- vagy májrákkal. Ez a kutatás viszont új irányt mutathat, és megváltoztathatja a szemléletünket” – tette hozzá a kutatás egyik munkatársa.
Kapcsolódó: Nemdohányzó nőket is fenyeget a tüdőrák
Kiemelt kép: Canva