Az utcán sétálva gyakran találkozunk kutyás gazdikkal, akik hűséges társaikat vezetik. Az ebek barátságos tekintetükkel és aranyos megjelenésükkel gyorsan meghódíthatják a járókelők szívét, azonban felmerül a kérdés: szabad-e az utcán egy idegen kutyáját megsimogatni?
Az emberek véleményei megoszlanak ebben a kérdésben. A kutyák imádnivalóak, és sokan azt gondolják, hogy egy kis simogatás jólesik nekik, miközben sétálnak. Mások viszont meggyőződéseik szerint minden idegen kutyával szemben tiszteletteljes távolságot kell tartani.
Azok, akik támogatják a kutyák simogatását az utcán, hangsúlyozzák, hogy a kutyák társas lények és élvezik az emberi érintést, az ilyen típusú interakciók segíthetnek szociális készségeik fejlesztésében. Egy részük nagyon is élvezi az idegenek figyelmét, és boldogan fogadja a simogatást. Ugyanakkor mások óvatosságra intenek. Felhívják a figyelmet arra, hogy minden kutya más, és néhányuknak lehetnek agresszív hajlamai. Egy idegen simogatása zavarhatja vagy meg is ijesztheti a kutyát, ami akár a gazdájára nézve is veszélyt jelenthet. Egy váratlan mozdulat vagy hang ráadásul gyakran kiválthatja a kutyák védelmező ösztöneit is.
Ha mégis úgy döntenél, hogy odamész egy kutyához és a gazdijához barátkozni az utcán, néhány dolgot mindenképp tarts figyelemben! Íme egy kis kutyaetikett!
Mindig kérdezz rá a gazdánál!
Fontos megkérdezni a kutyát kísérő embert, mielőtt megpróbálunk kapcsolatba lépni a négylábú baráttal, hogy szabad-e közelednünk felé. Mivel minden gazda más módon viszonyul a kutyájához, lehet, hogy személy szerint nem kedveli, ha idegenek simogatják a kutyáját, de az is előfordulhat, hogy a kutya természete miatt nem szeretne bárkit közel engedni hozzá. Az is lehet, hogy az állat beteg vagy traumatizált, esetleg egyéb ok miatt nem tanácsos hozzáérni. Ha engedélyt kapunk a simogatásra, akkor valószínűleg nincs probléma. Ha viszont a gazda elutasító vagy bizonytalan, érdemes tiszteletben tartani az ő kívánságát.
Figyelj a kutya testbeszédére!
Vannak olyan általános jelek a kutyák testbeszédében – függetlenül a fajtájuktól és nevelésüktől –, amiből már következtethetünk arra, hogy nem érzi magát kényelmesen az adott szituációban. Lorna Winter, egy kutyafejlesztő applikáció társalapítója szerint érdemes visszalépnünk a kutyáktól,
„ha a szőr feláll a hátukon és a fejükön, a lábuk közé húzzák a farkukat vagy hátracsapott fülekkel berogyasztanak. De még egy kis hátraszökkenés is a kényelmetlenség jele lehet.”
Légy gyengéd és megfontolt, amikor új kutyával ismerkedsz!
Winter azt is hangsúlyozza, hogy mindenképp vegyük figyelembe a kutya egyéni preferenciáját a simogatást illetően. Számos fajta, például a golden retrieverek imádják, ha bárhol hozzájuk érnek, de akadnak olyanok is, akik alapvetően tartózkodnak az érintéstől. Legjobban tesszük, ha először megkérdezzük a gazdit, hol simogathatjuk meg a kutyáját. Továbbá azt is tanácsolja, hogy
„Soha ne érj a fejéhez, csak ha teljes mértékben biztos vagy abban, hogy a kutya ettől boldog lesz, és nem érzi magát majd kényelmetlenül”
Ne erőltesd, ha a kutya nem szeretné!
Semmi értelme egy félénk vagy kevésbé barátságos kutyánál erőltetni az interakciót, mert minden fél rosszul járhat a szituációban. Ha úgy látod, hogy a kutya nem vevő a közeledésedre, vagy az volt, de időközben megunta a simogatást, így arréb húzódik, ne próbálkozz tovább!
Az utcán sétáló kutyák kiváló lehetőséget kínálnak a pozitív interakciókra és a közösségépítésre. Azonban mindig fontos tiszteletben tartani az állatok és gazdáik kívánságait, hogy mindenki biztonságban és boldogan élvezhesse a kutyasétáltatás örömeit.
Kiemelt kép: Unsplash