Az utóbbi években a táplálkozás és a mentális egészség közötti összefüggések iránt jelentős érdeklődés mutatkozott. A kutatások megfigyelték, hogy a magas glikémiás indexű, nagy mennyiségű finomított szénhidrátot és cukrot tartalmazó étrendek káros hatással lehetnek a pszichés jólétre – a fizikai egészségügyi kockázatokról pedig nem is beszélve –, míg az egészséges vagy mediterrán táplálkozási minták követése – magas gyümölcs-, zöldség-, diófélék, hüvelyesek és halak, valamint a mérsékelt baromfi-, tojás, tejtermék és vörös húsok fogyasztása – csökkenti a depresszió kialakulásának kockázatát. A mentális betegségek okai sokfélék lehetnek, és gyakran a táplálkozási szokásoktól függetlenül jelentkeznek. Azt szükséges kihangsúlyozni, hogy
pusztán csak az étrend megváltoztatásával nem orvosolhatók a pszichés problémák, a megelőzésben azonban fontos szerepet játszhatnak.
Az egészséges táplálkozás tehát elengedhetetlen mind a test, mind pedig a lélek számára, életmódváltásba kezdeni pedig nemcsak fizikai, de szellemi megterhelést is jelent a kezdeti időszakban. Éppen ezért fontos, hogy olyan finomságokat is beiktassunk az új étrendbe, amelyekkel nemcsak fizikailag, de mentálisan is felturbózhatjuk magunkat. Lássuk, mivel érdemes feltölteni az éléskamrát!
Banán és sárgabarack
A sárgabarack és a banán a triptofán nevű aminosavat tartalmazza, amely a szervezetben a szerotonin nevű neurotranszmitterré alakul, ami fontos szerepet játszik a hangulat- és alvásszabályozásban. Ha megfelelő mértékben van jelen a szervezetünkben, nemcsak a napközbeni fáradtságot, de a depresszió kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük vele. Mivel részben B3-vitaminná alakul át, segít megelőzni az alvászavarokat, a koncentráció csökkenését, valamint az ingerlékenységet és étvágytalanságot is.
Zöldségek
A zöldségek mindig jó választásnak bizonyulnak, legyen szó fizikai vagy mentális egészségről. A spenót, a spárga és az édesburgonya különösen jó hatással vannak a szervezetre, ugyanis a bennük található B-vitamin segítségével a rossz hangulat, a depresszió, a levertség és még az egészségtelen ételek utáni sóvárgás és legyőzhető.
Teljes kiőrlésű gabonából készült termékek
A finomított szénhidrátok magas fogyasztása növelheti a depresszió és a szorongás kockázatát – például a vércukorszint ismételt, gyors emelkedése és csökkenése révén, így fokozottan ajánlott kiiktatni őket az étrendünkből. A teljes kiőrlésű gabonából készült finomságok lassú lebontású, összetett szénhidrátokat és élelmi rostokat tartalmaznak, fogyasztásukkal tehát elkerülhető a vércukorszint hirtelen megemelkedése és csökkenése, ami a hangulatingadozásokért is felel.
Diófélék
A dió telítetlen zsírsavakat, fehérjét és számos ásványi anyagot, nyomelemet tartalmaz. A banánban és a sárgabarackban is megtalálható aminosav a szervezetben a szerotonin nevű boldogsághormonná alakul, ami köztudottan hangulatjavító hatással is rendelkezik.
Bogyós gyümölcsök
Az áfonyában, a málnában és az eperben lévő antioxidánsok megvédik a sejteket a mindennapi stressz negatív hatásaitól. Így rendszeres fogyasztásukkal nemcsak a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok, de a rossz bélflóra és közérzet ellen is felvehetjük a harcot.
Csípős fűszerek
Ha te is azok közé tartozol, akik szeretik „kínozni” magukat a csípős paprikával és a nyers gyömbér rágcsálásával, akkor jó hírünk van számodra: izzasztó csípősségük ellenére kifejezetten pozitív hatást gyakorolnak a közérzetre – amennyiben mértékkel fogyasztod őket –, köszönhetően a bennük található kapszaicin és a gingerol összetevőinek.
Édeskömény
Az édeskömény a közismerten hangulatjavító neurotranszmitter szerotonin előanyagát is tartalmazza. A levertséget kétféleképpen is ellensúlyozhatod vele: meleg italként fogyasztva, frissítő salátába keverve vagy nyersen rágcsálva nemcsak hangulatjavító, de mennyeien finom is, érdemes tehát télen teafű, nyáron pedig nyers zöldség formájában fogyasztani.
Pro- és prebiotikumok
Gyakran szenvedsz hasfájástól, teltségérzéstől, puffadástól, hasmenéstől, székrekedéstől? A zavart bélflóra nemcsak folyamatosan fennálló ingerlékenységet, de a különböző fertőzések, allergiás elváltozások és bőrproblémák kockázatát is növelheti. Tejsavbaktériumok és a prebiotikumok rendszeres fogyasztásával azonban megelőzhető a baj: kefirben, káposztában, kimchiben, hüvelyesekben és teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékekben egyaránt megtalálhatók, az immunrendszer védelmében pedig érdemes felölteni velük a hűtőt és az éléskamrát. Ha ezek közül egyikért sem rajonganak az ízlelőbimbóid, hiányukat akár étrend-kiegészítő tabletták formájában is pótolhatod.
Kiemelt kép: Getty Images