Szerintem azon kevesek közé tartozom, akik számára az arcmaszk elsődleges jelentése még mindig az arcbőrünkre felvihető pakolás, nem pedig az elmúlt hónapok alapvető kelléke/védőfelszerelése. És mivel így van, ezekről az arcmaszkokról szeretnék most mesélni, a második fajtáról hallunk eleget mostanában. Igazi beauty junkie (amolyan bőrápolásfüggő) vagyok, így imádom a pakolásokat. Nem volt ez mindig így, lépésről lépésre fedeztem fel az arcápolási termékek széles palettáját, végtelen mennyiségű cikket olvastam róluk, sok-sok órányi beszélgetést vettem fel különböző bőrgyógyászokkal, esztétikai terapeutákkal és egyéb szakemberekkel, hogy cikkekben leírva vagy csak a magam szórakoztatására kiderítsem, hogy mely hozzávalók és mely termékek működnek valóban, mi éri meg az árát és mi nem, és így tovább.
Az arcpakolást mégis elég sokáig fölösleges pénzkidobásnak tartottam, mígnem jött egy kemény tél és egy viharokkal tarkított síelés, aminek tünetein csak az segített, hogy több milliméter vastag „cicakrémmel” borítottam az arcom és rimánkodtam, hogy lehúzza a vörösséget és a csípő érzést. (A cica- előtagú krémek cukin hangzanak, de a szót igazából szikának ejtjük, és a francia cicatrice (varr, seb) szóból ered. Szóval vastagon bekenve sajnáltam magam, amikor bevillant, hogy most gyakorlatilag arcmaszk van rajtam, és ha ez ilyen jó érzés, akkor bizonyára van értelme ennek a műfajnak is.
Éljenek a pakolások és az arcmaszkok!
És mennyire, hogy van értelme! Az arcpakolások valójában turbó bőrszépítők, koncentrált, instant hatóanyagot tartalmazó kencék (vagy kencékkel átitatott fátylak), amelyek gyakorlatilag minden bőrproblémára megoldást kínálnak. Van, amelyik a kipirosodott bőr tüneteit enyhíti, mások a faggyútermelést szabályozzák. Az egyik táplálja, megint egy másik hidratálja a bőrt vagy a pórusokat tisztítja és húzza össze. Tehát igen gyorsan szépítik az embert, méghozzá az otthon kényelmében. Egyébként pedig lelkileg is jót tesznek, hiszen szuper érzés köntösben, feltűzött hajjal, maszkkal az arcunkon flangálni otthon, és közben semmi értelmeset nem csinálni. Összeszedtem kedvenc maszkjaimat a leghitechebb, 90 másodperc alatt maximális eredményt produkálótól kezdve a klasszikus pakolásokon át a fátyolmaszkokig, hátha te is kedvet kapsz hozzájuk.
Maszk a jövőből
Ha az ember újságíró, és kifejezetten kedveli a szépségápolással kapcsolatos témákat, akkor van szerencséje olyan dolgokkal is megismerkedni, amiket csak úgy nem biztos, hogy kipróbálna. Így ismertem meg én is a svéd Foreo céget és az UFO nevű okosmaszkjukat 2018-ban.
Az alapverziót emelték most eggyel magasabb szintre, és azt hiszem, kijelenthetem, hogy ez a megújult UFO 2 maga a maszkolás Szent Grálja. Az ára elég borsos, de ha valaki rendszeresen jár arckezelésre, akkor többet költ mondjuk fél év alatt, mint egy UFO ára, márpedig ezt használva szkippelhetjük az esztétikai terapeutánkat vagy kozmetikusunkat. A high tech kütyü ugyanis nemcsak arcmaszkként funkcionál, de teljes spektrumú LED-es fényterápiát alkalmaz, emellett pedig termo-, vagyis hőterápiát (ez felpuhítja a bőrt és felkészíti arra, hogy a maszk összetevői még mélyebbre juthassanak), illetve a kedvencemet, a krioterápiát is tudja.
A krio-, azaz hidegterápiával a kis kütyü pillanatok alatt lehűti a bőrt, ami nemcsak csodás érzés, de feszesebb arckontúrt erdeményez, közben összehúzza a pórusokat és csökkenti a puffadást.
Csupán 90 másodpercig tart egy kezelés (notórius rohanóknak ideális), aminek során végig egy sci-fiben érezhetjük magunkat, hiszen a telefonos applikáció elindításával (miután beszkenneljük a választott maszkunkon található kódot és elindul az annak megfelelő hő-, hideg és LED- terápiát kombináló program) egy kellemes női hang magyarázza, hogy mi történik éppen, és hogy merre mozgassuk az UFO-t, ami közben néha pulzál is. A T-Sonic pulzálás ellazít, és szintén az összetevők felszívódását segíti elő, csökkenti az arcizmok feszülését, simítja a kisebb ráncokat. A legszuperebb benne mégis az említett LED-terápia. A lila fény finomítja a ráncokat, a fehér feszesíti a bőrt, csökkenti a puffadást, a zöld élénkíti az arcszínt, a narancs revitalizál, a kék a pattanásokat okozó baktériumokra hat, a ciánkék nyugtat, a sárga bőrpírt mérsékel, a piros pedig a kollagéntermelést stimulálja.
Az elmúlt évek sztárja, a fátyolmaszk
Először Amerikában találkoztam velük néhány éve, ott már akkor is használták férfiak és nők egyaránt. Azóta hazánkba is berobbantak az egyébként Koreából származó fátyolmaszkok és új dimenziókaput nyitottak a szélesebb rétegek száméra. Hogy miért is? Mert mivel gyakran egyesével vannak csomagolva és egy alkalomra jók, így áruk is egészen alacsony lehet (néhány száz forinttól ahár tizenakárhány ezer forintig is terjedhetnek amúgy), így
olyanok is kipróbálhatják a maszkolás előnyeit, akik egyszerre nem akarnának túl sokat elkölteni egy egész tégely arcpakolásra.
Ezek tulajdonképpen szövetlen textildarabok, amelyek magas hatóanyag-koktélokkal vannak átitatva és úgy vannak kialakítva, hogy minden arcformára remekül rá lehet lapogatni őket. Amióta megvan az UFO-m, persze kevésbé használok ilyeneket, de mivel az UFO maszkjait rendelni szoktam, olykor kifogyok belőlük, és ekkor jönnek jól a szinte bárhol beszerezhető, egyesével csomagolt sheetek.
Nagy kedvencem a teljesen megengedhető árkategóriába tartozó Garnier fátyolmaszkok, a Hyaluron Shot és Vitamin C Shot Fresh-Mix vagy a Vichy hialuronbombája, a Mineral 89 Hyaluron-Booster fátyolmaszk, ami 10 perc alatt erősíti a bőrt és regenerál. Amikor pedig úgy érzem, egy kis luxusra vágyom, jöhet a Lancôme Advanced Génifique Hydrogel Melting maszkja, amiből egy darab már azért már egy közepes étkezés ára egy közepes étteremben (de még mindig olcsóbb, mint egy látogatás a kozmetikusnál). Ez bifidus kivonatot tartalmaz, hidratál, nyugtatja a bőrt, és instant ragyogást biztosít. És nem utolsósorban úgy érzed magad tőle, mint egy francia mademoiselle, aki mindjárt beleugrik a kis fekete Chanel ruhájába. Ha luxus, van egy gyengém, az pedig a Guerlain márka, annak pedig az Abeille Royale arcápolási vonala, amelyek fekete méhek mézével és pempőjével operál. Az valami csoda, annak ellenére is, hogy van bennük parfüm, csodát művelnek száraz bőrömmel. Ha valami nagy esemény történik, amit meg kell ünnepelni (ilyen volt például, amikor lediplomáztam), nem úrias vacsorával szoktam megjutalmazni magam, hanem valami luxi bőrápolóval. Az instant tápláló és feszesítő Honey Cataplasm Mask (fátyolmaszk) volt az én magamnak adott ajándékom jeles alkalomra, és azt kell mondjam, nem csalódtam.
Klasszikus krémpakolások
Mondanom sem kell, ilyenből is van kedvencem. Általában azért arra gyúrok, hogy hazai termékeket használjak, szerencsére egyre több kiváló hazai szépségápolási márka kínálatából lehet választani maszkok terén is. Az Adrienne Feller nagy kedvencem, különösen az érzékeny, száraz és érett bőrre való Rose de Luxe krémpakolásuk, amely mélyen hidratálja és táplálja a bőrt, emellett pedig ráncfeltöltő hatással is rendelkezik. Orbáncfű olajat, hársfavirág kivonatot, argánfaolajat és kalabafaolajat tartalmaz, illetve damaszkuszi rózsa illóolajat, aminek olyan illata van, hogy az valami őrjítő (pozitív értelemben).
Az Omorovicza eggyel magasabb árkategóriába tartozik, de nem véletlenül vált világszerte ismertté, verhetetlen a kategóriájában. Iszapos maszkjaik alapanyaga Hévízről származik, a Tisztító Iszapmaszk például kalciumban és magnéziumban gazdag, ami kitisztítja az eltömődött pórusokat, eltávolítja a szennyeződéseket, az iszapnak köszönhetően mindezt úgy, hogy nem szárítja a bőrt.
És akkor most megyek és feldobok egy maszkot (éljen a home office). A javarészt lakásban töltött hónapok elég fakóvá tették az arcom, úgyhogy jöjjön mondjuk egy C-vitaminos megoldás!
(Kiemelt kép: Getty Images. Fotók: Tóth Orsi/nőklapja.hu)
Ha tetszett a cikk, regisztrálj, hogy hozzáférj az előfizetői tartalmainkhoz is!