Nem állat, nem növény, finom, és tele van vele erdő és piac – 3 egyszerű recept gombával

Fura szerzetek a gombák. Nemcsak, mert elképesztően változatos élettereket tudnak benépesíteni és mert végtelenféle alakban, méretben, színben lelhetők fel, de azért is, mert olyan élőlények, amiket nem tudunk sem a növények, sem az állatok közé sorolni.

Külön ország az övék, mert egyes jellemzőik a növényekhez, mások az állatokhoz hasonlítják őket. Annak elemzését, hogy hogy épülnek fel, hogy szaporodnak és milyen egyéb tulajdonságokkal bírnak ezek a különleges lények, hagyjuk meg a szakértő mikonológusoknak, mi egyszerűen élvezzük azt, hogy fogyasztható fajtáik egészségesek (nagyon sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak), az ipari keretek között termeszthető típusok nagy hozamuk miatt meglehetősen olcsók, az erdő melyén rejtőző és ingyen fellelhető fajok pedig elképesztően gazdag ízűek! Nemrégiben egy erdélyi sajtóúton jártam, ahol egészen elbűvölt , micsoda sokféleség van ilyenkor az erdőben.

Szabályok hobbigombászoknak

1. Az ismeretlen fajokat elkülönítve kell gyűjteni, mert ha egy mérgező gomba is kerül a „csomagba”, tönkreteheti az egész zsákmányt, ugyanis a letöredezett lemezkék is súlyos mérgezést okoznak! 2. A gombákat kizárólag szellős, tágas gyűjtőkosárba vagy átlyukasztott fedelű dobozba tegyük, hogy ne penészedjnek be. 3. Mindig vizsgáltassuk be a leszedett gombákat, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket vagy éppen a tragédiát.

Aki tudja, hol és hogy keresse, vargányát, őzlábat, rókagombát szüretelhet, aki pedig nem ilyen rutinos, a piacokon is sokfélét tud beszerezni. Érdemes, mivel fontos lenne emelni a gombafogyasztásunkat, hiszen ezügyben nem állunk túl fényesen: az uniós átlagnál jelentősen kevesebbet eszünk, pedig ez az alapanyag a vegetáriánus étrendbe is könnyen beilleszthető és szezonban kifejezetten olcsón hozzá lehet jutni. A gyors elveszíthetőség pedig csak hab a tortán!

Erre a hétvégére három könnyű és gyors receptet hoztunk – az egyik ráadásul erdélyi ihletésű –, így akár reggelire, akár ebédre vagy vacsorára ennénk gombás finomságot, megtaláljuk a kedvünkre valót. 

Snidlinges, fetás gombakrém  

Hozzávalók hat személyre:

  • 20 dkg csiperkegomba
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1 gerezd fokhagyma
  • frissen őrölt bors
  • 10 dkg feta sajt
  • 5 dkg natúr krémsajt,
  • 1 evőkanál natúr joghurt
  • 1 csokor snidling

Recept és fotó: Vrábel Kriszta. 

A gombát vágjuk fel egészen apróra. Teflonserpenyőben hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, majd dinszteljük puhára rajta a gombát. Ne sózzuk, csak borsozzuk. Szedjük át egy tálba a megpuhult gombát, adjuk hozzá a fetát, a krémsajtot és a joghurtot, villával keverjük krémesre. Tegyük bele az aprított snidlinget. Hűtőszekrényben tartsuk tálalásig, teljes kiőrlésű pirítóssal tálaljuk.

Gombás omlett

Hozzávalók két személyre: 

  • 4 tojás
  • 25 deka gomba
  • só, bors
  • evőkanálnyi vaj
  • ízlés szerint zöldfűszerek 

 

Recept: Balázs Barbi (Fotó: Getty Images)

A sütőt előmelegítjük 160 fokra. Egy sütőálló (például öntött vas) serpenyőben vajat olvasztunk, a gombát szeletekre vágjuk és vajon pár perc alatt átforgatjuk, sózzuk, borsozzuk. A tojásokat felverjük, kevés sóval ízesítjük, majd a gombára öntjük. Amikor az omlett alja megszilárdul, de a teteje még nyers, a serpenyőt a sütőbe toljuk és körülbelül öt perc alatt addig sütjük, míg a teteje is megszilárdul. Tálaláskor friss zöldfűszerrel (petrezselyemmel, kaporral) szórjuk meg. Kovászos bagettel fogyasztjuk. 

Tejszínes, fokhagymás laskagomba puliszkával 

Hozzávalók négy-hat személyre:

  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • olaj
  • 1 kg laskagomba
  • só,
  • 6 dl főzőtejszín
  • a puliszkához: 20 dkg kukoricadara és 2 dl főzőtejszín.

Recept és fotó: Terei-Vigh Krisztina

A lereszelt fokhagymát megdinszteljük kevés olajon, alacsony hőfokon. Hozzáadjuk a feldarabolt gombát, megsózzuk, majd felöntjük a tejszínnel. Lefedve 30 percig főzzük. Ezalatt elkészítjük a puliszkát: a kukoricadarát felforraljuk 1,2 liter vízzel, megsózzuk, majd folyamatos kevergetés mellett sűrűre főzzük alacsony hőfokon. Ekkor hozzáadjuk a tejszínt, egyszer felforraljuk. A gombát a puliszkával tálaljuk, szórhatunk rá aprított petrezselymet is.

Plusz egy érdekesség

Ugye milyen egyszerű és nagyszerű fogások készíthetők gombából? További jó hír, hogy nemcsak a gasztronómiában számíthatunk majd arra, hogy a jövőben egyre nagyobb szerep jut a gombának: úgy tűnik, egyes fajták az állati bőr pótlásában is segítségünkre lehetnek majd. A technológia a gomba gyökérszerű szerkezetét, az úgynevezett micéliumot hasznosítja, amiben ugyanaz az anyag található, mint a rákok, illetve rovarok kitinpálcéljában. A gombából készült bőrhatású cikkek nemcsak etikusak és fenntarthatak, de vélhetően a technológia fejlődésével jóval olcsóbbak is lesznek majd, mint a most használatos bőráruk, ráadásul úgy tűnik, hogy rendkívül tartósak is tudnak majd lenni.

Izgalmas, nem igaz? Addig is, míg nem bújhatunk gombabőr cipőbe, együnk minél többet ebből az egészséges és tápláló fogásból. 

Kiemelt kép: Getty Images