Egyszerű, de nagyszerű fogások, nem csoda, hogy ők is rajonganak értük.

A királyi lakoma kifejezés vélhetően onnan ered, hogy a királyi palotákban olyan bőségben éltek, hogy az asztal minden étkezésnél roskadásig lehetett. Arról nem is beszélve, hogy az uralkodóknak minden bizonnyal a legjobb, legmagasabban képzett séfek álltak a rendelkezésükre, akik lesték minden kívánságukat, kedvenc fogásaikat pedig olyan mesterien készítették el, hogy utána megnyalták mind a tíz ujjukat. Persze tudjuk, hogy egy kékvérűnek nem illik ilyet csinálni, például II. Erzsébet királynőről sem feltételezzük, hogy valaha is ilyet tett…

Az viszont tény, hogy rekordhosszúságú uralkodása alatt húsz séf állt a szolgálatában, hogy számára és a brit királyi család számára ételeket készítsenek. Ezek a konyhafőnökök vele tartottak akkor is, amikor a királynő az uralkodói család 19 birtokának valamelyikére látogatott, ők feleltek fogadások és esküvők fogásaiért, de a gyerekek menüjéért is.

Ugyan úgy képzeljük, hogy az uralkodói család tagjainak csak és kizárólag különleges és méregdrága alapanyagokból készült fogásokat tálalnak fel, ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk, hiszen hiába a nemesi származás, ők is ugyanúgy kedvelik a hétköznapi ételeket, mint bárki más. Az elmúlt években szerencsére nemcsak arra derült fény – egy-egy beszédes séfnek köszönhetően –, hogy II. Erzsébetnek melyik a kedvenc desszertje (ezt mi is kipróbáltuk), hanem arra is, hogy a brit királyi család többi tagja milyen fogásokért rajong.

III. Károly király sajtos sült tojása

Az új uralkodóról régóta pletykálják, hogy minden étkezésre szeret tojást fogyasztani, éppen ezért nem meglepő, hogy az egyik kedvenc étele a sajtos sült tojás. Az akkor még Wales hercege címet viselő Károly 2020 májusában a Clarence House Instagram-oldalán osztotta meg ezt az információt, hozzátéve, hogy „nagyszerű brit sajtjaink bármelyikének felhasználásával elkészíthető”. (III. Károlyról nemrég összeszedtünk 8 érdekességet, olyat, amiket lehet, hogy nem is tudtál róla.)

Hozzávalók:

  • 100 gramm fonnyadt spenót
  • 1 cseresznyeparadicsom vagy napon szárított paradicsom
  • 35 gramm erős ízű lágy sajt
  • 1 tojás
  • 80 milliliter tejszín
  • 15 gramm reszelt kemény sajt
  • friss bazsalikomlevelek
  • só, bors
  • kevés vaj a forma kikenéséhez

Elkészítés:

  1. Vajazzunk ki egy hőálló tálat, tegyük bele a spenótleveleket úgy, hogy egy kis mélyedést alakítunk ki a közepén.
  2. Ezután helyezzük el a spenótágy tetején a negyedelt paradicsomokat.
  3. Oszlassuk el a zöldségeken a lágy sajtot és az apróra tépkedett bazsalikomleveleket is, majd ízesítsük sóval, borssal.
  4. Üssük a tojást a spenót közepére, és öntsük rá a tejszínt.
  5. Szórjuk meg az egészet a reszelt kemény sajttal, majd tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe tíz percre.
  6. Miután kivettük, hagyjuk állni néhány percig fogyasztás előtt.

Vilmos herceg csokoládés-kekszes tortája

II. Erzsébet királynő és Vilmos herceg ízlése desszertek tekintetében megegyezett, mindketten imádtak egy sütés nélküli süteményt. „A királynő addig eszi, amíg el nem fogy” – mondta Darren McGrady, II. Erzsébet egyik nyugalmazott szakácsa 2017-ben a Todaynek. A konyhafőnök azt is elárulta annak idején, hogy Vilmos herceg legalább annyira rajong ezért az édességért, talán épp azért, mert a nagyanyjával való délutáni teázások alkalmával mindig ezt fogyasztották. Wales új hercegének olyannyira ízlik a csokoládés-kekszes torta, hogy 2011-es esküvőjére is készíttetett egyet.

Fotó: Getty Images

Hozzávalók:

  • 225 gramm édes teasütemény vagy omlós keksz
  • 115 gramm puha vaj
  • 115 gramm kristálycukor
  • 115 gramm étcsokoládé
  • 1 tojás
  • kevés vaj a forma kikenéséhez
  • 225 gramm étcsokoládé a bevonathoz + 30 gramm csokoládé a díszítéshez

Elkészítés:

  1. Vékonyan vajazzunk ki egy 15 centi átmérőjű tortagyűrűt, és tegyük egy sütőpapírral bélelt tálcára.
  2. A kekszet törjük mandula nagyságú darabokra, majd tegyük félre.
  3. Egy nagy tálban keverjük krémesre a vajat és a cukrot.
  4. A 115 gramm étcsokoládét olvasszuk fel, majd folyamatos kevergetés mellett csurgassuk bele a vajas keverékbe. Adjuk hozzá a tojást is.
  5. Óvatos mozdulatokkal forgassuk bele a keverékbe a kekszdarabokat, ezután az egészet kanalazzuk bele az előkészített formába.
  6. Hűtőben dermesszük a tortát legalább három órán át.
  7. Vegyük ki a hűtőből, és hagyjuk kicsit állni. Közben olvasszuk fel a 225 gramm étcsokoládét. Távolítsuk el a tortagyűrűt, és tegyük a tortát drótrácsos alátétre, majd öntsük le az olvasztott csokival.
  8. Hagyjuk, hogy szobahőmérsékleten megdermedjen a bevonat. Emeljük át a tortát egy tortaállványra, olvasszuk fel a maradék csokit, és ezzel dekoráljuk a desszertet.

Katalin hercegné családi chutney-ja

A walesi hercegné otthonosan mozog a konyhában, sőt a főzés is a hobbijai közé tartozik, árulta el Carolyn Robb séf, aki a királyi család szolgálatában állt, és az ott szerzett tapasztalatait a The Royal Touch című szakácskönyvben foglalta össze. „Katalin elég sokat főz. Nem szabad elfelejteni, hogy ő nem királyi családba született. Átlagos családi háttere van, és ahogy az az átlagos otthonokban szokás, ő is mindig főzött magára” – magyarázta Robb. A hercegné sok évvel ezelőtt ezért is nyúlt magabiztosan egy régi családi recept után, amikor azt kellett kitalálnia, mit adjon életében először karácsonyra II. Erzsébet királynőnek. „Visszagondoltam, mit adnék szívesen a saját nagyszüleimnek – nyilatkozta Katalin a királynő 90. születésnapja alkalmából készített dokumentumfilmben. – És arra jutottam, hogy csinálok neki valamit. Ez ugyan szörnyen is elsülhetett volna, de úgy határoztam, hogy a nagymamám chutney-receptjét valósítom meg.” Úgy hírlik, a fűszeres szósz ízlett az uralkodónak, a recept pedig Katalin hercegné húgának, Pippa Middletonnak a Celebration (Ünneplés) című szakácskönyvébe is bekerült.

Fotó: Getty Images

Hozzávalók:

  • 1,8 kilogramm cukkini, meghámozva, kimagozva és apró darabokra vágva
  • 4 közepes hagyma, meghámozva és apróra vágva
  • 3 alma, meghámozva, kimagozva és apróra vágva
  • 225 gramm mazsola
  • 225 gramm kimagozott datolya, durvára vágva
  • 600 milliliter malátaecet
  • 900 gramm barna cukor
  • 1 teáskanál só
  • 2 evőkanál őrölt gyömbér
  • 2 evőkanál savanyúság-fűszerkeverék (fűszerzsákban)

Elkészítés:

  1. Tegyük a cukkinit, a hagymát és az almát egy nagy lábosba, majd adjuk hozzá a többi hozzávalót, keverjük össze, és közepes lángon kezdjük el hevíteni. Forraljuk fel, majd csökkentsük a hőfokot, és másfél-két órán át, vagy addig, amíg be nem sűrűsödik, főzzük.
  2. Vegyük le a lábost a tűzről, hagyjuk kihűlni, vegyük ki belőle a fűszerzsákot.
  3. A keveréket kanalazzuk sterilizált, ecetálló fedővel ellátott üvegekbe. Csavarjuk rájuk szorosan a fedőket, és tároljuk hűvös helyen legfeljebb 12 hónapig. Felbontás után hűtőben tároljuk, és egy hónapon belül fogyasszuk el.

Kiemelt kép: Getty Images