Martha Stewart szerint, amikor az otthonunkról van szó, „tényleg minden négyzetcentimétert ki kell használni” – természetesen attól függően, hogy mekkora hely áll a rendelkezésünkre. (Ahogy pedig már korábban is megírtuk, a kis konyha nem egyenlő a stílustalansággal, sőt.) Számára – és bátran kijelenthetjük, hogy számunkra is – a konyha az egyik legfontosabb otthoni terület: „Rengeteg cuccom van, és muszáj, hogy szervezett legyen a konyhám. Nagyon át kell gondolni, mit, hol és hogyan érdemes tárolni” – mesélte a today.com-nak. Érezted már átláthatatlannak a saját konyhádat? Előfordult már az is, hogy duplán vásároltál valamiből, mert elveszett a kamra rengetegében, és csak utólag vetted észre, hogy volt belőle otthon? Ha mindkét kérdésre igen a válasz, akkor nem árt némi újratervezés a tárolási szokásaidat illetően. De vajon mit tarthatunk a kamránkban, hogyan kell megfelelően tárolni azokat, és meddig állnak el? Martha Stewart háztartási kézikönyvéből szemezgettünk.
Mindennek megvan a maga helye (és szavatossági ideje)
Az éléskamrának tartalmaznia kell azokat az alapvető alapanyagokat, amelyekre minden konyhatündérnek szüksége van: a tészták, a gabonafélék, a konzervek, a befőttek és fűszerek rengeteg étel alapját képzik, és jóval hosszabb ideig eltarthatók, mint azt gondolnánk. Sokan kidobják az élelmiszereket, amint túllépik a csomagoláson feltüntetett lejárati dátumot, azonban ez nem minden esetben szükséges (itt írtunk róla korábban, hogy a minőségmegőrzési idő túllépése nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden esetben kidobásra kell kerülnie az adott élelmiszernek), és nem árt, ha ezt is észben tartjuk, mielőtt teljesen kipakolnánk a kamrát.
Konzervek és befőttek
A konzerves élelmiszerek elengedhetetlen eszközei a villámgyorsan elkészített, sietős ebédeknek és vacsoráknak – a paradicsom- és babkonzervektől kezdve a halkonzerveken át egészen a lekvárokig. A legtöbb konzerv és üveges termék – például a befőttek és savanyúságok – bontatlanul akár egy évig is eltarthatók, felbontás után viszont a hűtőszekrényben kell tárolnunk őket. A fel nem használt konzervmaradékokat érdemes légmentesen záródó edényekbe tölteni, és három-négy napig hűtőben tárolni. Ez különösen lényeges a savas konzervek, például a paradicsom vagy az ananász esetében; ha a konzerv belsejét levegő éri, a savasság rozsdásodást is okozhat a dobozon, ami miatt sajnos ki kell dobni az élelmiszert – amit persze nagyon nem szeretnénk.
Lássuk, melyekre érdemes fokozottan figyelni:
- paradicsompüré,
- zöld és fekete olajbogyó,
- olajbogyó paszta,
- szardella,
- kapribogyó,
- csicseriborsó,
- fekete bab,
- csípős szószok,
- mustár,
- olajos halak,
- alacsony nátriumtartalmú konzerv csirkeleves,
- gyümölcskonzervek,
- chutney-k,
- gyümölcslekvárok.
Szárított tészta
A szárított tészták (betűtészta, aprókocka, eperlevél, spagetti, makaróni, cakkosmetélt, penne, rigatoni, fettuccine, lasagna, orzo és kuszkusz) lényegében örökké elállnak – kivéve, ha teljes kiőrlésű búzából készültek, ráadásul ezerféle finomságot készíthetünk belőlük, nemcsak a szürke, rohanós hétköznapokon, de még az ünnepekkor is. A szárított tésztákat eredeti csomagolásukban tárolhatjuk felbontásig, a maradékot pedig légmentesen záródó tárolóedényekbe érdemes áthelyezni.
Alapanyagok süteménysütéshez
Ebben a bekuckózós időben jól esik a forró tea mellé némi édes vagy sós sütemény (itt találod például a csokis mézes puszedli villámgyors receptjét, amivel karácsonykor is bombabiztos sikert arathatsz), és praktikus, ha mindig kéznél vannak hozzá a szükséges, hűtést nem igénylő alapanyagok:
- vaníliarúd, vaníliakivonat,
- rum aroma,
- sütőpor,
- szódabikarbóna,
- cukor (például vaníliás cukor),
- só,
- étcsoki,
- holland kakaópor,
- zselatin,
- száraz élesztő,
- kukoricakeményítő,
- búzaliszt.
A hozzávalókat légmentesen záródó edényekben érdemes tárolni, távol a hő- és fényforrásoktól. Az olyan kivonatok és aromák, mint a vanília vagy a mandula, több évig is elállnak (ahogyan a kakaó, a só, és a cukor is), míg a szódabikarbónát, a száraz élesztőt és a sütőport érdemes egy éven belül felhasználni. A kukoricakeményítőt sokféleképpen használják sütéshez-főzéshez, különösen habarásnál, mártássűrítőként. Megfelelő, hűvös helyen történő tárolás esetén szinte soha nem romlanak meg.
Gabona, rizs, szárazbab
Akár egy étel alapanyagaként, akár köretként használjuk őket, a gabonafélék, a rizs és a hüvelyesek sokoldalúan felhasználható éléskamrai alapanyagok, és éppen ezért jó, ha mindig kéznél vannak. A szárított termékek – a kukoricaliszt kivételével – akár egy évig is elállnak a kamrában, a kártevők (mint például a lisztkukac, búzapoloska és rizsbogár) elriasztása érdekében pedig bátran tárolhatjuk a hűtőben is. A fényezett fehérrizs több évig is megőrizheti a tápanyagtartalmát (itt írtunk arról, miért jobb a fehér, mint a barna) már amennyiben légmentes tárolóban tartjuk, viszont a barna és a klasszikus hosszú szemű rizzsel csínján kell bánni, ugyanis a magasabb zsírtartalomnak köszönhetően romlandóbbak a basmatinál. A szárazbab nedvességtartalma pedig természetes módon alacsony, így több évig is elállhat a kamrában.
Lisztek
Akár desszertet sütünk, akár csirkét panírozunk vacsorára, a liszt szinte elengedhetetlen alapanyag a kamrában. A fehér búzalisztet szobahőmérsékleten, légmentesen záródó edényekben akár egy évig is tárolhatjuk, a reformlisztek (mandula,- kókusz,- és teljes kiőrlésű liszt) viszont romlandóbbak, ezeket hat hónapon belül érdemes felhasználni – például ehhez az isteni diétás brownie-hoz.
Cukrok és édesítőszerek
A cukor, ha nedvesség éri, megkeményedhet, összecsomósodhat, ezért jól záródó edényben, hűvös és száraz helyen tároljuk (a barna cukrot duplán, hiszen könnyebben csomósodik, mint a sima fehér cukor), míg a szirupok és más édesítőszerek szobahőmérsékleten, eredeti csomagolásukban akár egy évig is felhasználhatók. A mézhez hasonlóan – hála a magas cukortartalmának – a juharszirup például aligha romlandó. Ha csomósodik, egyszerűen csak áztasd az üveget meleg vízbe, hogy újra sima és folyékony állaga legyen.
Aszalt gyümölcsök, diófélék, magvak
A vitamindús diófélék és aszalt gyümölcsök nemcsak rágcsálnivalóként, de főételek és desszertek összetevőiként is nagyszerűek. A diófélék (pekándió, mandula, földimogyoró, kesudió, pisztácia) könnyen romlanak – de szerencsére hűtőszekrényben 6 hónapig, fagyasztóban tárolva pedig évekig is elállhatnak. Az aszalt gyümölcsök (sárgabarack, mazsola, datolya, füge, ribizli, paradicsom) szobahőmérsékleten, jól lezárva egy évig is kitartanak, hűtőben pedig még ennél is tovább. A lenmag és chia mag nagyszerű rostforrásnak számítanak, ezért nem árt, ha ezekből is tartogatunk otthon egy-egy zacskóval, arról nem is beszélve, hogy hűvös, száraz helyen tárolva több mint egy évig is elállnak.
Növényi olajok
Akár főzéshez, akár pácokhoz vagy öntetekhez használjuk, nem árt, ha többféle növényi zsiradék közül is válogathatunk (kókuszzsír, repceolaj, mogyoróolaj, pirított szezámolaj, extra szűz olívaolaj). Eredeti üvegükben tárolva, hűvös, sötét helyen akár hat hónapig is elállnak, a dióolajat pedig érdemes lehűteni, és három hónapon belül elhasználni.
Zöldségek
Kamrában csak és kizárólag nehezen romlandó zöldségféléket, például burgonyát, vörös- és lila hagymát, valamint fokhagymát érdemes tárolni. Fontos, hogy a fel nem dolgozott krumplit soha ne tegyük a hűtőbe! Hűvös, száraz és jól szellőző helyen legfeljebb két hétre való mennyiséget tartsunk egyszerre, tárolásra pedig műanyagdoboz helyett inkább válasszunk kosarat (amennyiben elkerülnénk a penészesedést). A hagymákat szintén szükségtelen lehűteni (kamrában egy hónapig is elállnak), és
különösen fontos, hogy mindent tároljunk külön kosarakban, hiszen a burgonya és a hagyma akár egymás romlását is előidézhetik.
Ecet és bor
A balzsamecet, az almabor, vörös-és fehérbor, a rizsbor és a sherry hűvös helyen akár évekig is elállhatnak (az eredeti kiszerelésükben), és számtalan finomsághoz felhasználhatók, ami miatt érdemes egy-egyet tartani belőlük a kamrában.
Fűszerek, ételízesítők
A leggyakrabban használt fűszerek (a só és a bors után) háztartásonként és ízlésenként változhatnak, és – legyen szó bármilyen ételízesítőről – nagyon könnyű tárolni őket. Egy év elteltével némileg csökkenhet a hatékonyságuk, viszont ha megfelelően tároljuk, még ennél is tovább kitarthatnak. Helyezd őket légmentesen záródó, hőtől és fénytől védett fűszeres üvegcsékbe, a legpraktikusabb ezután pedig az, ha külön fiókokban, szekrényekben tárolod tovább.
Kiemelt kép: Martha Stewart (Cindy Ord/Getty Images)