Zongorázni lehet a különbséget a bolti és az otthon, frissen készített tészta között, ráadásul nemcsak ízben, állagban veri utóbbi az előbbit, de árban is behozhatatlan az előnye. A házi tészta készítése persze kissé időigényes, cserébe gyakorlatilag relaxációval felérő tevékenység, ami ha kellő rutint szereztünk benne, kifejezetten élvezet is lesz. Ha van egy jól bevált alapreceptünk, egy idő után egyre nagyobb teret engedhetünk a kreativitásnak is: variálhatunk a liszten, színezhetjük a tésztánkat, a belőle kiszabott-csípett formáknak pedig csak a fantáziánk szab majd határt.
Ha itthon házi tésztáról beszélünk, a szép sárga, tojásos kiadás jut az eszünkbe, és a bolti verziók közül is szívesebben választjuk az élénksárga, magas tojástartalmukkal kérkedő verziókat. Finom is az, még ha érdemes is hozzátenni, hogy például az olasz verziók jellemzően csak liszt, víz és só összetételűek, és természetesen isteni finomak. Érdekesség még, hogy a tojásmentes tésztáknál az élénk sárga szín inkább figyelmeztető jelzés: túl gyorsan, magas hőmérsékleten szárították őket, érdemes a halványabb, natúrabb színűeket keresni.
Ma a bombabiztos alapreceptet hozzuk, korábbi receptjeinkkel pedig a jóféle házi tészta megtöltésére adunk ötleteket.
Na de a tökéletes házi tészta receptje!
A házi gyúrt tészta hozzávalóinak sora rövid, és sem extra ügyesség, sem speciális eszköz nem szükséges az elkészítéséhez. Apró eltérések persze lehetnek az egyes receptekben, és természetesen nem mindegy a tojás mérete vagy a liszt jellege sem, de az ökölszabály az, hogy
minden tíz deka liszthez (kb. ennyi, vagy picit több egy főnyi adag) egy közepes méretű tojást kell számítanunk,
és kilónyi lisztenként egy jó evőkanál sót. Sóügyben szintén nagy eltérések lehetnek, ennek mennyisége nemcsak ízlésünktől (a később közölt két recept például többet ír, mint amennyit én szoktam tenni), de attól is függ, milyen szósz kerül a tésztára, vagy milyen hozzávalóval töltjük meg azt.
Gyúrni úgy szokás, hogy a deszkánk közepére halmozott lisztbe krátert csinálunk, majd ebbe öntjük a sóval elhabart tojást, ezután pedig a széléről folyamatosan beleforgatva a lisztet, nekiállunk gyúrni. Bár tényleg nem alapfeltétel, jó szolgálatot tehet egy tésztavágó lap, ami segít, hogy az elején könnyebben vegyítsük a tésztát és a tojást. Ha valamennyire összeállt a tésztánk, neki lehet állni gyúrni. Nem két perces folyamat. Inkább 10–15, és közben könnyen lehet olyan érzésünk, hogy ez aztán soha nem fog majd összeállni, de több mint valószínű, hogy igen, csak pici türelem kell hozzá. Ha nagyon nem akar sikerülni, kevés vizet lehet hozzáadni, ez általában segíteni szokott. Ha nem szeretsz nyakig maszatos lenni, a művelet elejét nyugodtan végeztesd el keverőgépeddel (a csigavonalas fej megspórolja neked a legmaszatosabb részt), de utána mindenképp gyúrd néhány percig kézzel is, így lesz igazán szép a tészta.
Ha sikerült sima felületű, sűrű, de ruganyos tésztát készítenünk, nyert ügyünk van, alufóliába takarva pihentessük kicsit, majd mehet is a nyújtás (minél vékonyabbra) és a különféle formák kialakítása, azonnal ki is főzhetjük:
figyeljünk, hogy sokkal rövidebb ideig fő majd, mint a bolti száraz tészta, néhány percnél nem kell több neki.
Ha később szeretnénk felhasználni, ki is száríthatjuk, de bevallom, zsebkendőnyi konyhámban én nem vetemedek ilyesmire, mert nagy hely kell ahhoz, hogy ne érjenek egymáshoz a kiszabott tészták, és ne is ragadjanak össze. Ha van hol szárongatnod, akkor viszont csak rajta!
A jó tészta olyan finom, és olyan jó az állaga, hogy kevés vajjal vagy olajjal, és minimális fűszerezéssel teljesértékű fogás lehet, de természetesen tölthetjük vagy különböző ízes szószokkal is nyakon önthetjük. Kísérletezhetünk a lisztekkel is, nekem például nagyon bevált, hogy a liszt körülbelül 10 százalékát rétesliszttel helyettesítsem: még rugalmasabb tésztát kaptam így.
Ha pedig töltögetni is van időnk, kedvünk, erre is hozunk két ötletet!
Darált húsos-paradicsomos ravioli – Töltsünk házi tésztát!
Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához:
- 50 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 5 tojás
- 1 evőkanál só
A töltelékhez:
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 25 dkg darált hús
- 3 dl paradicsomszósz
- só, frissen őrölt bors, 8–10 levél bazsalikom
A tésztához a lisztet tálba szitáljuk, beleütjük a tojásokat, megsózzuk, majd villával összekeverjük. Amikor összeállt a tészta, enyhén lisztezett felületen kézzel összegyúrjuk vagy robotgéppel összedolgozzuk. Fóliába csomagoljuk, min. 1 órát hűtjük (éjszakára is bent hagyhatjuk). Közben elkészítjük a tölteléket: az olajon megpároljuk a finomra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk az aprított fokhagymát, majd a darált húst, lepirítjuk. Ráöntjük a paradicsomszószt, összefőzzük. Sózzuk, borsozzuk, aprított bazsalikommal ízesítjük. (Ha a kétharmadát leturmixoljuk, könnyebb betölteni.) A tésztát lisztezett felületen, sodrófával vékony téglalappá nyújtjuk, szinte látszódjon a deszka erezete (kb. 2 mm). Dolgozhatunk tésztanyújtó géppel is. A kinyújtott tésztát elfelezzük. A négyzetes raviolihoz a kinyújtott tésztán egymás mellé lerakjuk a tölteléket kis adagokban (kb. fél teáskanálnyit). Ráfektetjük a másik kinyújtott tésztalapot, a töltelékek között kissé lenyomkodjuk. Derelyevágóval daraboljuk, így párnácskákat kapunk. A kör alakú raviolihoz nagyobb adagokat (kb. 1 teáskanálnyit) teszünk a tésztára, szintén ráborítjuk a másik tésztalapot, majd tetszőleges méretű, kör alakú szaggatóval kiszúrjuk. Villával összenyomkodjuk a tésztaszéleket. Lobogó sós vízben kifőzzük, miután feljön a felszínre, még 3 percig főzzük. Leszűrjük. Kínálhatjuk sajtszósszal, olvasztott/barnított vajjal vagy éppen tejföllel is.
Ricottás-spenótos ravioli
Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához:
- 50 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 5 tojás
- 1 evőkanál só
A töltelékhez:
- 25 dkg ricotta
- 10 dkg bébispenót
- só, frissen őrölt bors
A tésztához a lisztet tálba szitáljuk, beleütjük a tojásokat, megsózzuk, majd villával összekeverjük. Amikor összeállt a tészta, enyhén lisztezett felületen kézzel összegyúrjuk vagy robotgéppel összedolgozzuk. Fóliába csomagoljuk, min. 1 órát hűtjük (éjszakára is bent hagyhatjuk). Közben elkészítjük a tölteléket: a spenótot forró vízbe mártjuk, összedaraboljuk vagy leturmixoljuk. Összekeverjük a ricottával, sózzuk, borsozzuk. A tésztát lisztezett felületen, sodrófával vékony téglalappá nyújtjuk, szinte látszódjon a deszka erezete (kb. 2 mm). Dolgozhatunk tésztanyújtó géppel is. A kinyújtott tésztát elfelezzük. A négyzetes raviolihoz a kinyújtott tésztán egymás mellé lerakjuk a tölteléket kis adagokban (kb. fél teáskanálnyit). Ráfektetjük a másik kinyújtott tésztalapot, a töltelékek között kissé lenyomkodjuk. Derelyevágóval daraboljuk, így párnácskákat kapunk. A kör alakú raviolihoz nagyobb adagokat (kb. 1 teáskanálnyit) teszünk a tésztára, szintén ráborítjuk a másik tésztalapot, majd tetszőleges méretű, kör alakú szaggatóval kiszúrjuk. Villával összenyomkodjuk a tésztaszéleket. Lobogó sós vízben kifőzzük, miután feljön a felszínre, még 3 percig főzzük. Leszűrjük. Ezt is kínálhatjuk paradicsomszósszal, olvasztott/barnított vajjal vagy éppen tejföllel is.
Házi tészta haladóknak
Szeretnél még jobb lenni a tésztakészítésben? Három ötletem is van! Figyelmedbe ajánlom egyrészt kedvenc Youtube-csatornámat, a Pasta Grannies elnevezésűt, ahol idős olasz asszonyok készítik el kedvenc tésztaételeiket. Mágikus nézni, ahogy egy nyolcvan-kilencvenéves tésztaguru kezei alatt a világ legegyszerűbb alapanyagiból (és még egyszer, tojás nélkül) végtelenül gusztusos ételek születnek! Másrészt érdemes felkeresned a Házitészta készítők klubja elnevezésű online csoportot is, ahol már több mint ötvenezren osztják meg legjobb tippjeiket, és ahol rendszeresen lehet jó áron a tésztakészítéshez alkalmas, már haladó szintű eszközökhöz jutni. Harmadrészt pedig érdemes átfutnod ezt a korábbi cikkünket, ahol a tésztakészítés leggyakoribb buktatóira hívtuk fel a figyelmet.
Kiemelt kép: Getty Images