De mégis mit tehetünk, ha esetünkben az állati eredetű verzió nem opció, ellenben mégsem szeretnénk hetente megrövidíteni a pénztárcánkat? Ha nyitottak vagyunk egy kis reformkonyhai foglalatosságra, akkor ezekkel az egyszerű és költséghatékony receptekkel kiválthatjuk kedvenc növényi készítményeinket.
A növényi tejvariációk sokkal kevesebb telített zsírsavat tartalmaznak, általuk több rostot juttathatunk a szervezetünkbe, és a szójatejjel az a vád sem érhet bennünket, hogy nem viszünk be elegendő fehérjét. Mindezek ellenére természetesen a növényi tejekkel kapcsolatban is felmerülnek kételyek. A borsos áron túl számtalan kritika látott már napvilágot, különösen a hozzáadott adalékanyagok, a tápértékarány és az ökológiai lábnyom kapcsán – oxfordi kutatók szerint egyébként a zabtej a legfenntarthatóbb, melyet hamarosan levált az újonnan megjelenő burgonyatej –, de a háztáji termeléssel sokat tehetünk azért, hogy az ezekből adódó hátulütőket kiküszöbölhessük, fogyasztásukkal pedig óvjuk szív- és érrendszerünket. Mielőtt azonban elmerülnénk a házi tejgyártásban, fontos tudni, hogy bár a darálás, áztatás és leszűrés lépéseit követve szinte bármelyik elkészíthető házilag, a DIY változatok közül sem mind pénztárcabarát.
Az alábbiakban az otthon legkedvezőbben összeüthető növényi tejek receptjeit gyűjtöttük össze, segítve ezzel a döntést, mely típusok esetében éri meg leginkább kötényt ragadnunk.
Zabtej
Kezdjük az egyik legolcsóbb gabonafélével, a zabbal, melynek otthoni változatával már csak spórolás szempontjából is jobban járunk. Áztassunk be éjszakára 1 csészényi kisszemű zabot, csepegtessük le majd késes aprító segítségével, 3 csésze friss vízzel pépesítsük krémesre. Utolsó mozzanat gyanánt nyomkodjuk át egy sűrű szövésű sajtkendőn és ízlés szerint ízesítsük tengeri sóval vagy folyékony édesítővel. A házi növényi italok közül a zabtej hasonlít leginkább a bolti verzióhoz enyhe diós aromájával és selymes állagával, így tökéletes a napindító forró kávénkba, a megmaradt pép pedig a reggeli muffinba.
Kókusztej
A házi kókusztejet a legegyszerűbben kókuszreszelék felhasználásával készíthetjük el, a folyékony végeredményhez ezt kell beáztatnunk, és végül a zabtejhez hasonlóan átszűrnünk. A kókusz természetes édessége, kellemes íze és illata kárpótol, amiért a házi recepttel nem tudjuk reprodukálni a bolti verzió sűrűségét, ráadásul a maradék püré remek hozzávaló süteményekhez. Elkészítése a többihez hasonlóan végtelenül egyszerű, a reszeléknek hála költséghatékony, és ízben is jóval természetesebb, mint a dobozos változata.
Rizstej
Hasonló tulajdonságokkal bír a házi rizstej, melynek íze szintén átütőbb, ráadásul alaphozzávalója egy rendkívül gazdaságos gabonaféle, amiből egyértelműen következik, hogy jól járunk a home made verziójával. Főzzünk meg fél csészényi barna rizst, lecsepegtetés után turmixoljuk simára két csésze friss vízzel, és ezt is nyomkodjuk ki erre a célra megfelelő sajtkendő segítségével. Első ránézésre talán vizesnek tűnhet a végeredmény, de kóstolás során jóval krémesebbnek tapasztaljuk majd. A boltban kapható, semleges ízű rizstejek után kellemes csalódás lesz az általunk készített növényi ital. A hátra maradt rizspépet sütéskor palacsintának vagy akár kenyérnek is felhasználhatjuk.
Burgonyatej
Mind közül talán ez hangzik a legbizarrabb receptnek, de az alternatív tejiparba betörő burgonyaital vitamindús, ásványi anyagokban gazdag, laktóz-, szója- és gluténmentes, továbbá fenntarthatóságban is lekörözi növényi társait. Elkészítéséhez három megtisztított, közepes méretű burgonyára, 1 liter vízre, 50 g tahinire, valamint 4 evőkanál mézre vagy juharszirupra lesz szükségünk. A burgonyát feldaraboljuk, 15 perc alatt forró vízben megfőzzük, majd a megpuhult darabokat villával szétnyomkodjuk és turmixgépbe tesszük. Hozzákanalazzuk a szezámmagpasztát, a mézet, felöntjük a főzővízzel és simára keverjük, végül pedig átpasszírozzuk a már jól bevált sajtkendőn.
Kiemelt kép: Getty Images