Én nemcsak elmajszolni szeretem ezt a finomságot, de örömmel tölt el, ha ilyesmivel kedveskedhetek a családtagjaimnak is. Ahhoz viszont nem vagyok elég elszánt, hogy a nemes cél érdekében hajnalban keljek. A megoldás az éjszakai, lassú kelesztés, amivel nemcsak a hajnali kelést úszhatjuk meg, de kiflink is szuper foszlós lesz.
Ráadásul a ropogós héjú, belül viszont foszlós kiflihez tejtermékre sincsen szükségünk, így vegánok és laktózmentes étrendet követők is fogyaszthatják. Sokat kísérleteztem, mire összeállt ez az egyébként egyszerű recept, amiben soha nem kellett csalódnom, archívumunkat áböngészve pedig két másik izgalmas kifliverzióra akadtam, amit szintén érdemes kipróbálni.
Tejmentes éjszakai kelesztésű kifli
Hozzávalók 8 kiflihez:
- 50 deka liszt
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 teáskanál só
- 2 deciliter növényi tej
- 1 deciliter langyos víz
- 2 csipet/morzsolat friss élesztő
A hozzávalókat egymás után egy keverőtálba adagoljuk, majd a géppel ruganyos tésztát készítünk. A tésztát meleg helyen egy órát kelesztjük, majd négy gombócot, abból pedig négy kifliformát készítünk. Mivel a keletkező tészta nagyon nyúlós (ragad is, ezért olajozni kell a deszkát és a sodrófát is), nagyon vékonyra ki lehet nyújtani, és nagyon szorosan lehet felsodorni. A kifliket sütőpapírra fektetve és fóliával lazán lefedve a hűtőbe tesszük. Reggel elővesszük és pihenni hagyjuk, míg a sütőt 200 fokra előmelegítjük. A sütőtérbe tegyünk egy vízzel telt kisebb edényt, hogy pára képződjön, és a kiflik tetejét is megkenjük vízzel. Légkeverésen 20 percig sütjük, de érdemes közben ránézni. Ha szép piros, kivesszük és kevés vízzel megspricceljük/lekenjük.
Sonkás, aszalt paradicsomos, sajtos sörkifli
Hozzávalók 32 darabhoz:
A tésztához:
- 60 dkg liszt + a nyújtáshoz
- 3,5 dl tej
- 10 dkg zsír (vagy vaj/margarin)
- 2 teáskanál só
- 1 teáskanál cukor
- 2,5 dkg friss élesztő (vagy 1 zacskó szárított)
- 1 tojás a kenéshez
- szezámmag (vagy köménymag) a szóráshoz
A töltelékhez:
- 15 dkg sajt (pl. trappista, gouda, edami)
- 15 darab aszalt paradicsom (olajban eltett is jó, lecsepegtetve)
- 32 szelet vékony szelet főtt sonka (20-25 dkg)
A tésztához az átszitált lisztet, a tejet, a zsírt, a sót, a cukrot és a morzsolt élesztőt egy dagasztótálban összegyúrjuk, 10 percig dagasztjuk. Lefedve a duplájára kelesztjük. Mikor megkelt, néhány mozdulattal átgyúrjuk, majd 32 egyforma részre vágjuk. A darabokat lisztezett felületen háromszöggé nyújtjuk, mindegyikre helyezünk egy-egy szelet sonkát, megszórjuk reszelt sajttal és apróra vágott aszalt paradicsommal. Feltekerjük a háromszög szélesebb oldaláról indulva, kifliket formázunk, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket. A sütőt előmelegítjük 180 C-ra. A kifliket megkenjük a felvert tojással, megszórjuk szezámmaggal. Az előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük.
Vajas sós kifli
Hozzávalók 8-10 darabhoz:
- 50 dkg finomliszt + a nyújtáshoz
- 2,5 dkg cukor
- 1,5 teáskanál só
- 2,5 dkg friss élesztő
- 6 dkg vaj, olvasztva
- 2,5 dl langyos tej
- 1 dl langyos víz
- durva tengeri só a szóráshoz
A lisztet tálba szitáljuk, majd hozzákeverjük a cukrot és a sót. Az élesztőt rámorzsoljuk, hozzáöntjük az olvasztott vajat, a langyos tejet és a langyos vizet, alaposan kidagasztjuk. Konyharuhával letakarjuk, meleg helyen duplájára kelesztjük. Lisztezett deszkán átgyúrjuk a tésztát. Kétféleképpen folytathatjuk: vagy egy kb. fél cm vastag kört nyújtunk belőle, amit 8-10 részre osztunk, és a cikkeket feltekerjük; vagy 8-10 darabra osztjuk a tésztát, azokat egyesével kinyújtjuk háromszög vagy ovális alakúra, majd a hosszabbik oldalánál/aljánál fogva feltekerjük. Fontos, hogy a hajtás mindig alulra kerüljön, különben kinyílik a kifli. A kifliket sütőpapírral bélelt sütőlemezre ültetjük, a sütőt előmelegítjük 200 ºC-ra, közben a kifliket letakarva pihentetjük. Vízzel lespricceljük, durva sóval megszórjuk, majd 20-25 perc alatt megsütjük. Tipp: A feltekerésnél igyekezzünk néha kicsit „visszahúzni” a tésztát, így szorosabbra tudjuk tekerni, szebb és tömöttebb lesz a végeredmény.
A száraz kifli új élete
Bár garantálni merem, hogy a sütőből frissen elővett kifliből nem fog maradni, a boltból hazahozottból nem kizárt, hogy marad egy-kettő. Természetesen ennek sem kell kárba vesznie, mert a szikkadt kifli számtalan módon új életre kelthető. Készülhet belőle mákos guba, de egészen megszárítva és ledarálva morzsává is varázsolhatjuk, ha pedig kevés felvert tojással és (akár növényi) tejjel öntjük nyakon, kiváló felfújt is lehet belőle, amit akár sósan, akár édesen fogyaszthatunk.
Kiemelt kép: Getty Images