konyha

Szórakoztató ételkirakós otthonra: ilyen a magyar startup barkácsmenüje

Rendszeresen, majdnem minden nap főzök, és fontosnak tartom, hogy aki csak tud, szokjon rá, hogy konyhát vezet, mert egész más élmény olyat enni, pláne a család elé rakni, amit maga készített az ember. Azoknak, akik szeretnének, de idő- vagy ötlethiány, esetleg vélt ügyetlenségük miatt eddig nem főztek otthon, jópofa megoldással állt elő egy magyar kisvállalkozás.

Ha próbáltad már rendszeressé tenni az otthoni főzést, meg tudom tippelni, milyen nehézségekbe ütköztél. Eleve nem tudtad, mit főzz, aztán ha receptet kerestél, rá kellett jönnöd, hogy a nulláról indulsz, mert alapvető dolgok hiányoznak hozzá a háztartásodból, de még a boltban sem biztos, hogy volt hozzá minden. Ha találomra kerestél ételleírást, az étel vagy sikerült, vagy nem, de még ha finom is lett, nagy valószínűséggel maradt belőle, ami pár nap hűtőben tologatás után a kukában végezte. Ételt kidobni pedig – ha talán nem is bűn – komoly probléma, ami ma világszerte soktonnányi hulladékot eredményez. Mivel a mostanra „főzőképessé” vált generációból már sokak számára teljesen idegen terep a konyha; a legtöbben inkább a rendelést választják, máshol esznek, vagy hideg élelemmel próbálják kihúzni. Pedig igényük ugyanúgy lenne a jó és megfizethető ételre.

Bár a HAMM receptdobozoknak nem én, hanem talán ez meglehetősen népes réteg a célcsoportja, én is kipróbáltam és el is mesélem, milyen volt.

Mi is ez?

A Hamm

egy ételrendelő szolgáltatás, egyfajta hibridje az online bevásárlásnak és a készétel házhozszállításnak.

Egy debreceni ragu hozzávalói. A tasakok feliratai alapesetben nyomtatottak (Fotó: a szerző)

A magyar kisvállalkozástól (mely egyébként a népszerű befektetős-realityben is sikerrel szerepelt és két befektetőt is talált) az egyes ételeket pontosan kimért alapanyagok formájában kapjuk meg, és azokat – megint csak pontos receptleírás alapján – mi készítjük el otthon. A nekünk tetsző receptet megrendelve az minden egyes szükséges alapanyag grammra kimérve érkezik meg hozzánk, nekünk pedig csak egy tűzhely vagy sütő kell, hogy az ételt összerakjuk.

Ilyen, vagy ehhez hasonló szolgáltatás külföldön hosszabb ideje ismert, engem pedig arra emlékeztet, amikor a Covid idején bezárni kényszerült (elsősorban fine dining) éttermek olyan szolgáltatást kínáltak, amiben az egyes, általuk profi módon el- és előkészített ételrészeket otthon csak finiselni kellett. A HAMM szolgáltatása esetében recepteket és hozzávalókat vásárolunk, a főzéssel járó munkát pedig teljes egészében mi tesszük bele.

Hogyan működik?

Rendelni a cég weboldalán tudunk, ahol a receptek és azok egy adagra vetített árai között böngészve tudjuk kiválasztani a nekünk megfelelőt. A recepteket megrendelhetjük két- vagy négyadagos verzióban, és a választékban nagyon húsos étel éppúgy van, mint vegán fogás. Egy-egy étel ára 2200-3100 Forint között mozog (utóbbi esetben már lazac van a tányérunkon) házhozszállítással együtt, azaz valamivel olcsóbb, mintha egy átlag menüt rendelnénk, és jóval alacsonyabb, mint ha tutira alapanyagmentes és tisztességes készételhez szeretnénk hozzájutni. Rendelésünk leadása után összekészítik nekünk a csomagunkat: egy kartondobozba pakolnak grammra kimérve mindent, ami az adott recept (receptek) elkészítéséhez kell, mellé tesznek ételenként egy részletes receptleírást, és házhoz szállítják nekünk. Az ételt mi magunk készítjük el a leírás és a kiadagolt hozzávalók segítségével.

Mi van a dobozban?

A grammra kiporciózást a szó legszorosabb értelmében kell venni, mindenből pontosan annyi érkezik, amennyi az adott étel elkészítéséhez szükséges, semmi „ízlés szerint” fűszerezés, csak papírtasakba mért, kiszámolt fűszerek és szárazáru, vákuumozott húsáru és folyadékok, valamint csomagolás nélkül érkező zöldség és gyümölcs: derültségemre az egyik recepthez szükséges egy szem tojás mini kartondobozban érkezett. A dobozban találunk még egy újrahasznosítható hűtőakkut és egy hőtartó gyapjút is, így amikor dobozunkból kipakolunk, olyan, mintha hűtőből vennénk elő a holmikat. Indulhat is a főzés.

Az első és legfontosabb tapasztalat, hogy a receptek (és így az ételek)  változatosak és jók.

Négyféle ételt próbáltam ki (fügés rukkolasalátával kínált camambert wellingtont, baszk csirkét, fokhagymás, jázminrizses debreceni ragut és gerslis közel-keleti padlizsánragut kóstoltam), és mindegyik nagyon jó, ízes és tartalmas volt, az adag pedig még úgyis rendben van, hogy nem vagyok madárétkű. A receptek egyszerű, de korszerű ételleírások, a rendelhető ételek pedig izgalmasak, de a magyar íny számára sem idegenek.

 

Debreceni ragu (Fotó: a szerző)

5 szempont mentén gondolkodtam el arról, mennyire tartom jónak a szolgáltatást.

Idő

Azzal, hogy konkrét receptekkel és a hozzájuk pontosan leszállított alapanyagokkal dolgozunk, több szempontból is időt spórolunk. Egyrészt nem kell bevásárolni, pláne nem a leendő adagok számára vonatkoztatva matekozni, miből mennyi kell, vagy számon tartani, vajon egy tojás van-e még otthon vagy kettő. Időt nyerünk azzal is, hogy nem kell azon agyalni, mit együnk egyáltalán, és maga a főzés is gyorsan megy, mert valamivel kevesebbet kell előkészítenünk, feldogoznunk vagy kimérnünk. Kevésbé időtakarékos viszont, hogy csak heti három nap, három- illetve négyórás sávokban szállítanak ki ételt a cég futárai. Érthető persze, hogy ha azt szeretnék, hogy náluk se keletkezzen maradék vagy kidobott étel, ezért csak annyit készítenek össze, amennyit valóban le is szállítanak, de attól még tény, hogy SOS megoldásnak nem való a módszer, és érdemes figyelni arra is, hogy ha valamelyik ételt mégsem szeretnénk, akkor másfél nappal korábban vissza kell mondanunk.

Pénz

Időt spórolni azt is jelenti, hogy pénzt is spórolunk, ráadásul a kisvállalkozás ételei valamivel olcsóbbak annál, mintha ételfutárral rendelnénk, ezért azok, akik korábban sokat költöttek ilyesmire, így valamivel jobban jöhetnek ki. Takarékossá teszi a szolgáltatást az is, hogy a pontos kiadagolás miatt nem dobunk ki ételt, nem keletkezik a pénzkidobás csimborasszóját jelentő ételhulladék. A saját bevásárláshoz képest (feltéve, hogy az gondos, tervezett) viszont a szolgáltatás természetesen drágább, hiszen egy sor feladatot elvégeznek helyettünk, mire az alapanyagok hozzánk kerülnek.

Minőség

Itt semmibe nem tudok belekötni. Nem azért, mert osztályon felüli alapanyagokat kaptam volna (bár minden teljesen jó minőségű volt), hanem mert minden frissen érkezett, a receptek nemcsak jók, de a részletes leírásnak köszönhetően elronthatatlanok is voltak, ráadásul az otthoni főzésnél az ember tényleg végig látja, mi kerül a lábosba: ebben az esetben csak és kizárólag olyasmi, ami belevaló. Minőséget jelent nekem az is, hogy változatos, izgalmas az ételkínálat, és hogy akkor is találnék benne nekem valót, ha valamilyen speciális diétát követnék. Nagyon tetszik, hogy az egyes ételeknél pontos tápanyag-összetételt is találok, csakúgy, mint az allergének felsorolását. 

Fenntarthatóság

Ez volt az a terület, amiről a legnehezebben alakítottam ki véleményt a HAMM receptjei kapcsán. Az első benyomásom az volt, hogy nem szeretnék minden egyes étel elkészítésénél ennyi hulladékot termelni, még akkor sem, ha minden, ami a dobozban jön, újrahasznosítható, és megfordult a fejemben az is, hogy ki garantálja, hogy én, aki épp egy kényelmi szolgáltatást veszek igénybe, fogok a szelektálásba/újrahasznosításba külön energiát tenni.

Nagyon sok, a környezetvédelem fontosságával kapcsolatos üzenetet fogalmaznak meg (Fotó: a szerző)

A dobozban, amiben négyszer kettő adag étel érkezett, megszámlálhatatlan kis papír és műanyag tasak volt, mellettük a fentebb említett jégakku és a méretes gyapjú szigetelő eszköz, ami elsőre rengetegnek tűnt. A honlapot átnézve viszont láttam, hogy nemcsak a papír- vagy műanyag tasakok, de még ez utóbbiak is újrahasználhatók/újrahasznosíthatók/komposztálhatók, és hogy a cég a következő szállításnál minden újrahasznosítható anyagot visszavesz. Kiderült az is, hogy a fentebb felrótt szűkebb szállítási időkeret is környezettudatos célt szolgál: a szénlábnyom csökken, ha egyes kerületekbe egyazon időben kerülnek kiszállításra az ételek, és emellett ott van az is, hogy ez a receptdobozos módszer egészen biztosan segít csökkenteni az élelmiszerhulladékot. Nemcsak a kész ételekkel (annyi adag jön, amennyit kérsz, slussz-passz), de az előkészítés során is, hiszen nem marad fél hagyma, megbontott, de csak félig elhasznált virsli, fél doboz tejföl – és ez egy nagyon fontos és előremutató lépésnek tűnik.

Edukáció

Nagyon tetszik benne még az, hogy otthoni főzésre serkentenek, és még azokat is a tűzhely mellé csábíthatják, akik korábban féltek főzni. A receptkártyákkal pikk-pakk konyhai önbizalmat szerezhetünk, mert tényleg minden ott van, ami kell, és az ételleírások is egyértelműek, ez pedig hosszabb távon ahhoz vezet, hogy többet főzzünk, akár improvizálva is. Szuper segítség a receptdoboz például olyan fiataloknak, akik nem akarnak minden nap főzni, de lenne igényük ebben fejlődni, és olyan kisgyerekeseknek is, akik gyerekeik miatt szeretnének házikosztot tenni az asztalra, de se agyalni, se boltban csoszogni nincs idejük. El tudom képzelni azt is, hogy randevún, vagy más alkalomból akarjunk meglepni valakit egy finomsággal, amit mi készítettünk, és biztosra akarunk menni, hogy jól sikerül.

A saját életembe inkább csak alkalomszerűen illeszteném be, például olyan céllal, hogy saját kamasz gyerekemmel együtt főzzek, vagy hogy egy (előre tudom, hogy rohanós) napon se kelljen arra vetemednem, hogy siettemben hülyeségeket vegyek a boltban, vagy drágán rendeljek fele olyan jót, mint amit otthon tudok főzni. 

Kiemelt kép: Getty Images