A jól felszerelt éléskamrának – ahol Martha Stewart szerint minden négyzetcentimétert érdemes kihasználni – tartalmaznia kell minden olyan alapvető élelmiszert, amelyek hosszú ideig, akár évekig is elállnak. Néhány termék azonban hamarabb is lejárhat, mint gondolnád. Ha nem megfelelő körülmények között tárolod, egyesek – bár ehetőek maradnak – elveszíthetik az ízüket, míg mások az egészségünkre is károsak lehetnek. Jó úton jársz, ha a kamrád száraz és hűvös helyen van, nem sérült a termékek csomagolása, illetve nincsenek horpadások a konzervdobozokon – de nézzük meg, mikor érdemes résen lenni, és milyen élelmiszerek igényelnek nagyobb odafigyelést.
Quinoa
Ugyan rendszertanilag nem gabonaféle, mégis egyfajta álgabonaként, egészséges köretalternatívaként alkalmazzuk. Bár a rizshez hasonló köretfélék köztudottan sokáig elállnak, a Whole Grain Society, egy nonprofit fogyasztói érdekvédelmi szervezet szerint a quinoa legfeljebb négy hónapig tartható el a kamrában. A fagyasztóban nyolc hónapig bírja, hiszen magasabb a zsírtartalma, mint a liszteké, ezért a hőmérséklet-ingadozásra is érzékenyebb lehet. Ha nem vagy biztos a használhatóságában, szagold meg: ha a természetesen jelenlévő kesernyés illat mellett valami mást, esetleg édeskésebb szagokat is érzel, nem érdemes tovább kíséretezned vele.
Konzerv paradicsom
Még tudatos tervezés mellett is előfordulhat, hogy több hónapja lejárt konzervre bukkanunk a kamrapolcon. Bár hűvös, száraz helyen a legtöbb konzerves élelmiszer évekig, sőt, akár évtizedekig is eltartható, magas savtartalmú termékek esetében már más a helyzet. Ezért a 12-18 hónapnál régebbi paradicsomkonzervet már nem érdemes felhasználni (ami más savanyúságokra, például gyümölcskonzervekre is igaz lehet), a sav ugyanis gyorsabban korrodálja a konzervfalat, ami idővel a paradicsom minőségét és ízét is befolyásolja. Ráadásul sérült konzervdoboz esetén idő előtt megromolhat, így felhasználás előtt mindenképp ellenőrizd a csomagolást!
Legyen szó bármilyen tartósított élelmiszerről, ha rozsdás, duzzadt és nagy horpadásokkal teli konzervdobozt látunk, szigorúan tilos elfogyasztani az adott élelmiszert!
Az egyik legnagyobb veszélyt ugyanis a hírhedt botulizmus, vagyis a kolbászmérgezés jelenti, ami egy viszonylag ritkán előforduló, de annál veszélyesebb, embereket és állatokat egyaránt érintő, bakteriális eredetű ételmérgezés.
Barna rizs
Lehet, hogy a barna rizs egészségesebb köretalternatíva, de nem árt tudni, hogy sokkal rövidebb ideig tartható el, mint a fehér rizs. A barna rizs magasabb olajtartalma miatt érzékenyebb a hőhatásokra (az enzimek, az oxigén és a hő lebontják az olajban lévő zsírt, melyek rövid időn belül avassá, majd penészessé teszik az ételt), így 6 hónapnál tovább nem érdemes tárolni a kamrában.
Sör
A dobozos vagy üveges sör a kamrában legfeljebb 8, míg a hűtőben nagyjából 12 hónapig marad friss. A világosabb színű palackokban lévő sörrel azonban érdemes csínján bánni, hiszen a napos, nem megfelelő helyen tárolt üvegekben a komló hamar reakcióba lép az ultraibolya sugarakkal. A fény ilyenkor lebontja az izohumulont (vagyis komló főzése során keletkező kulcsfontosságú vegyületet), amitől a sörünk rövid időn belül büdössé és ihatatlanná válik.
Fűszerek
A fűszerek hűvös, száraz helyen 2-3 évig is elállnak – persze csak akkor, ha a meleg és forró tűzhelytől távol tartod őket. Bár megromlani nem tudnak (a lejárt szavatossági idejű fűszerek szerencsére nem hordoznak kórokozókat), napos és meleg helyen mégis sokat veszítenek az aromájukból.
Sütőpor
Valójában a sütőpor (nem összetévesztendő a szódabikarbónával, ami a sütőpor egyik összetevője) szavatossági ideje 6 hónapnál tovább ritkán tart. Szerencsére az egészségre teljesen ártalmatlan, használatát pedig csak a desszertek sínylik meg – már amelyek igénylik egyáltalán a sütőpor hozzáadását. Ha nem vagy biztos a minőségében, keverj össze forró vízzel egy kisebb mennyiséget – ha a keverék felbuborékosodok, a sütőpor még aktív, ellenkező esetben ideje kidobni.
Graham-keksz
A Graham-keksz (amit névadója, Graham tiszteletes eredetileg a szexuális vágy csökkentésére ajánlott) – még ha felbontatlanul is marad az eredeti csomagolásban – kevesebb mint kilenc hónap alatt megromlik. Ugyan a lejárt szavatosságú kekszet ugyanúgy használhatjuk, állagra közel sem lesz olyan roppanós-ropogós, mint amiért igazán szeretjük. A legjobb, ha sütis dobozban, hűvös és száraz helyen tárolod.
Világos teák
Valójában a fekete, a zöld és a fehér tealevelek ugyanabból a növényből származnak, és az oxidációs folyamat során alakulnak át egyik vagy másik teafajtává. Tekintve, hogy a sötétebb teafajták oxidációs folyamata tovább tart, sokkal tartósabbak világosabb társaiknál. Így a fekete tea akár három évig is eltartható a kamrában, míg a zöld- és a fehér tea frissessége sajnos hat hónapnál alig tart tovább – különösen filterek esetében, hiszen minél kisebbre őrlik a teafüvet, annál hamarabb veszíti el az ízét is.
Burgonya
A burgonya hűvös, sötét és jól szellőző környezetben több hónapig is eltartható, így az éléskamra egyik legtutibb szereplője lehet. Ha azonban ezek a feltételek nem teljesülnek, gyorsan romlásnak indul a helyzet: a burgonya elveszíti a nedvességét, összezsugorodik és foltossá válik. Bár a lebomlott részek eltávolítását követően fogyasztható marad, ízre és frissességre már nem lesz ugyanaz, és ha zöldülni kezd, érdemes azonnal kidobni.
Kiemelt kép: Getty Images