Ha augusztus, akkor lecsó! A szezonban készült zöldségragunak ugyanis nincs párja. A paprika ilyenkor vastag húsú és ress, a paradicsom sötétpiros és telis-tele van ízzel, házasságukból pedig szaftos finomság készül, amit magában, kolbásszal, virslivel, rizzsel vagy tojással is imádunk fogyasztani.
Az, hogy ki milyen arányokkal főzi a lecsót, hogy önt-e alá vizet, vagy csak a zöldségek levével gazdálkodik, tesz-e bele bármilyen fűszert a són, vagy más zöldséget az alapokon túl, egyéni ízlés kérdése, és mindenki a saját verzióját tartja a legjobbnak. Ma három a hagyományostól kicsit eltérő receptet hozunk, amelyeket azoknak is érdemes kipróbálniuk, akik saját, bevált receptúrájukat álmukból felkeltve is tudják.
Cukkinis töklecsó kolbásszal
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 nagy fej vöröshagyma
- olaj
- 20 dkg füstölt kolbász
- 1 teáskanál őrölt pirospaprika
- 40 dkg paradicsom
- 2 gerezd fokhagyma
- 40 dkg cukkini
- 40 dkg zsenge tök
- só
- bors
Az apróra kockázott vöröshagymát kevés olajon dinszteljük meg egy nagyobb lábosban. Adjuk hozzá a felkarikázott kolbászt, pirítsuk le kicsit. Szórjuk rá a pirospaprikát, tegyük bele a feldarabolt paradicsomot, a zúzott fokhagymát. Főzzük össze, míg a paradicsomok levet engednek. Közben kockázzuk fel a cukkinit, a tököt hámozzuk meg, kockázzuk fel. Adjuk őket a lecsóalaphoz. Sózzuk, borsozzuk. Lefedve 20 perc alatt főzzük össze a lecsót.
Szezámmagos fasírtgolyó ajváros lecsóval
Hozzávalók 4 személyre:
A lecsóhoz:
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 kg tölteni való paprika
- 70 dkg paradicsom
- só
- frissen őrölt bors
- 30 dkg ajvár
A fasírtgolyóhoz:
- 80 dkg darált hús (marha és sertés vegyesen)
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál pirospaprika
- 8 dkg fehér szezámmag
- 2 tojás
- 3 evőkanál finom szemű zabpehely
- olaj
A lecsóhoz a finomra vágott vöröshagymát az olajon megpároljuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát. A paprikát megmossuk, kicsumázzuk, csíkokra vágjuk, a hagymára dobjuk. Aláöntünk kb. 1 dl vizet. A paradicsomot felkockázzuk, a paprikához adjuk. Sózzuk, borsozzuk, majd az ajvárt hozzákeverve kb. 10 perc alatt összefőzzük. A fasírtgolyóhoz a darált húshoz reszeljük a tisztított vöröshagymát, fokhagymát, ízesítjük sóval, borssal, pirospaprikával, szezámmaggal, belekeverjük a tojásokat és a zabpelyhet. Nedves kézzel pingponglabdányi golyókat formázunk, és serpenyőben, kevés olajon vagy szilikonos muffinformában sütőben megsütjük őket (180 C-on 15-20 perc alatt). A lecsóval tálaljuk.
Kuszkuszos lecsó
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 csokor újhagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 kg (tölteni való) paprika
- 50 dkg paradicsom
- 3 gerezd fokhagyma
- só
- frissen őrölt bors
- 10 dkg kuszkusz
Az újhagymát tisztítsuk meg, aprítsuk fel, fonnyasszuk meg az olívaolajon. Adjuk hozzá a felkarikázott paprikát és a felkockázott paradicsomot, a zúzott fokhagymát, majd sózzuk, borsozzuk. Lefedve főzzük takarékon készre a lecsót. Kóstoljuk meg, majd sózzuk, kicsit legyen sósabb a kelleténél. Szórjuk bele a kuszkuszt, fedjük le, hagyjuk, hogy megdagadjon benne, utána tálaljuk.
Tedd el télire!
Paradicsom és paprikadömping idején érdemes be is főzni ebből a finomságból. A házilag eltett lecsó tél közepén is megidézi a nyár legjobb ízeit, ráadásul remek instant pörkölt vagy épp gulyásalap is, amivel később időt is spórolunk magunknak. A lecsófőzés ráadásul szuper közös program is lehet: én például alig várom, hogy idén is összegyűljünk egy kedves ismerősnél, ahol tavaly bográcsban legalább ötven üvegnyi lecsót főztünk, tettünk el, majd osztottunk szét egymás között.
A lecsó befőzéséhez semmilyen tartósítószerre nincs szükség: kifőzött befőttes üvegekben, türelmesen, pokrócok közt dunsztolva senkinél nem romlott meg egy üveg sem, viszont még decemberben is rá tudtunk járni.
Kiemelt kép: Getty Images