Ez a cikk viszont most nem az ezen való teljesen jogos búsongásra hív fel, hanem olyan ételeket mutat be, amik – infláció ide vagy oda – réges-rég vezetik a legdrágább ételek listáját. Ezen ételek perspektívájából nézve a mi kosarunkba kerülő ennivalók még tulajdonképpen egészen megfizethetők, nem igaz?
Fehér szarvasgomba
A fehér szarvasgomba az egyik legdrágább szarvasgombafajta a világon, erős, földes íze van, tölgyfára és fokhagymára is emlékeztető jegyekkel. Előszeretettel borotválják (szelik egészen vékonyra) speciális eszközzel a legegyszerűbb kész ételek, például tészta, rizottó vagy tojás tetejére, és tényleg elég belőle egy leheletnyi ahhoz, hogy az egyébként szimpla fogásnak átütő íze legyen.
A gomba aromája annyira erős, hogy ha meggondolatlanul csupaszon tennénk a hűtőbe, illata és íze még a tejesdobozon is áthatolna.
A fehér szarvasgomba elsősorban Olaszország Piemont régiójában, valamint Horvátország és Szlovénia egyes részein terem meg. És hogy miért is drága? Azért, mert a szarvasgomba és a vele szimbiózisban élő fák együttélését lemodellezni mezőgazdasági körülmények között nagyon nehéz, ezért ezt a gombát inkább gyűjtik, mint termesztik. A fehér szarvasgomba kilónkénti ára így több százezer forintra rúghat, igaz, ennek az ételnek az esetében a kilós mennyiség nehezen értelmezhető: már néhány gramm elég ahhoz, hogy érezzük és élvezzük az ízét.
Kobe marhahús
A Kobe egy különleges marhahúsfajta, amely az úgynevezett Wagyu szarvasmarhákból származik. Ahhoz, hogy egy szarvasmarha Kobénak minősüljön, az állatnak a Japán nyugati részén található Hyogo prefektúrában kell világra jönnie, növekednie, és ott kell, hogy megtörténjen feldolgozása is.
A szarvasmarhákat növekedési időszakuk alatt magas minőségű, gabonában gazdag táplálékkal etetik (sőt, állítólag masszírozzák, és Mozart műveivel szórakoztatják őket), ami hozzájárul húsuk magasabb zsírtartalmához és a hihetetlenül omlós textúrához. Az így nyert hús csodálatosan márványos és elképesztően szaftos,
az előállítással kapcsolatos előírások pedig olyan szigorúak, hogy évente mindössze 3-4000 darab Kobe szarvasmarha kerül a piacra!
Csoda, hogy egy kilogrammnyi magas minőségű Kobe százezres nagyságrendű összegbe kerül? Kész szerencse, hogy itthon is elérhető, nem igaz?
Iberico sonka
Az Iberico sonka, más néven Jamón Ibérico, egy Spanyolországban és Portugáliában előállított, érlelt sonka. Összetett, diós íze van, a makk, gyógynövények és fűszerek kellemes aromáival társítva. Ezt a sonkát leheletvékony szeletekben tálalják, és önmagában fogyasztják.
Ez a hús egy meghatározott fajtájú ibériai sertésből készül (egyébként magyar mangalicából is finom, és több hazai mangalicatenyésztő készített Spanyolországban saját Iberico sonkát), amely egyedi ízéről és textúrájáról ismert. Ezek a sertések szabadon kóborolnak, nem moslékkal etetik őket, hanem makkban gazdag tápláléktól híznak. Feldolgozás után a húst sózzák, szárítják, és akár három évig is érlelik. Amúgy annyira nem is drága: egy helyes comb 200 000 forint körül van. Nem pénz érte.
Beluga kaviár
A kaviár az egyik legismertebb luxusélelmiszer, amelyet különféle halak ikrájából készítenek. Általában előételként tálalják, jellemzően pirítóson vagy blinin (apró orosz palacsinatféle), és gyakran tejföllel, metélőhagymával és/vagy citrommal kísérik. A legdrágább kaviárfajta a beluga kaviár, amely a beluga tokhalból származik, ez a hatalmas hal gyakran közel 300 kilót nyom, de fogtak már ki másfél tonnás kapitális példányt is.
A beluga kaviár népszerűsége miatt a faj túlhalászott, ami miatt a súlyosan veszélyeztetett fajok közé sorolták. Ennek következtében (bár a beluga tokhalat sokfelé tenyésztik, sőt, Magyarországon is volt korábban ilyen telep) a kaviár ára az egekbe szökött. Én rövid netes keresés után iráni beliga kaviárt találtam, amit 10 dekás kis üvegben 200.000 forintért rendelhetnék meg. A hülyének is megéri, nem igaz?
Sáfrány
A sáfrány egy különleges krókuszfaj szárított porzójából készült már-már legendásan drága fűszer. Egyedi íze és aromája van, amelyet a hozzáértők virágosnak, mézesnek és enyhén keserűnek írnak le. Elsősorban Iránban termesztik, iráni, marokkói és indiai ételek gyakori összetevője, de sokszor szerepel ízestíőként a legkülönfélbb rizottó-, paella- és ragureceptekben is.
A sáfrány a világ legdrágább fűszere, elsősorban a sáfrányszálak begyűjtésének munkaigényes folyamata miatt. Egy deka sáfrány körülbelül négyezer forintba kerül, de ennek töredéke, akár egy-két szál is elég ahhoz, hogy például egy egyszerű főtt rizsből napsárga, illatos ételkölteményt varázsoljon.
Kopi Luwak kávé
A Kopi olyan, tulajdonképpen fermentált kávébabokból készül, amelyeket az ázsiai pálmacibet, egy Indonéziában őshonos vadmacska-szerű állat fogyasztott el és ürített ki. A cibet emésztőrendszerében a babok megerjednek és részben lebomlanak, a kávét pedig ezután a cibet ürülékéből szedik ki, alaposan megmossák és pörkölik.
A kávé íze állítólag hihetetlenül gazdag, lágy lesz így, teli a csokoládé és karamell aromáival. A Kopi luwak kávé a babok begyűjtésének munkaigényes folyamata és a korlátozott készlet miatt rendkívül drága: egy 10 dekás kávé az internet tanúsága szerint 12-18 000 forint között van. A kávé cibetekkel való termesztése sajnos komoly etikai aggályokat vet fel, sok telepet ér a vád, hogy az állatokat embertelen körülmények között tartják, így nagyon fontos, hogy ha ilyen finomságra fáj a fogad, ügyelj arra, hogy az fenntartható forrásból származó legyen.
Densuke görögdinnye
A Densuke görögdinnye, más néven fekete görögdinnye egy ritka és egyedi dinnye, amelyet csak Japán északi részén, Hokkaido szigetén termesztenek. Jellegzetes fekete héjáról, ropogós piros húsáról és kivételes édességéről ismert.
Ízét gyakran úgy írják le, mintha eper és mézédes dinnye násza lenne. Ezeket a dinnyéket Hokkaido vulkanikus talaján termesztik, amely ásványi anyagokban és tápanyagokban is igen gazdag. Hűvös éghajlatot és sok vizet igényel, hogy jól fejlődjön. Ennek biztosítása, illetve az a tény is drágítja, hogy minden esetben kézzel és érettségük csúcsán szedik, ráadásul évente mindössze 10 000 darabot termesztenek belőle. 2020-ban például 626 ezer forintért kelt el egy Densuke dinnye a szezonnyitó dinnyeárverésen Japánban.
Kékúszójú tonhal
A kékúszójú tonhalat Japánban nagy becsben tartják, és itt elsősorban a sushi és a sashimi alapanyaga. Gazdag, vajas íze és zsenge textúrája van. Más országokban is népszerű, különösen a tenger gyümölcseiért rajongók és a csúcskategóriás éttermek körében. Ez a népszerűség viszont sajnos igen erőteljes túlhalászáshoz vezetett az Atlanti-, a Csendes- és az Indiai-óceánban, emiatt a kékúszójú tonhal veszélyeztetett fajnak számít.
A halászati korlátozásoknak köszönhetően az elmúlt évtizedben a faj kezdett újra magára találni. Népszerűsége és a halászati korlátozások miatt a kékúszójú tonhal rendkívül drága, kilónkénti ára akár kétmillió forintra is rúghat.
Rubinszínű római szőlő (Ruby Roman)
A római szőlő egy ritka és exkluzív szőlőfajta, amelyet kizárólag Japánban termesztenek. Ezek a kerek, tömött szőlőszemek mélyvörös színűek és vastag héjúak. Nagy méretükről ismertek, az egyes szemek súlya gyakran eléri a 20 grammot is, akár pingponglabda nagyságúra is nőhetnek.
A Ruby Roman szőlő nagyon édes, gazdag ízű, miközben a legfinomabb borszőlőkre is emlékeztet. Kizárólag Japán Ishikawa prefektúrájában, Honshu sziget nyugati partján termesztik, és a legmagasabb minőség biztosítása érdekében korlátozzák az egy tőkére jutó szőlőszemek számát. A Ruby Roman szőlőt kézzel szüretelik, kizárólag akkor, amikor teljesen érettek, majd gondosan csomagolják és szállítják a japán és a világ különböző piacaira. Egy 2020-as árverésen egyetlen fürtért majdnem négymillió forintot fizetett egy jól eleresztett gurmé.
Megbabonáznak a különlegesen drága ennivalók? Ebben a cikkünkben a világ legdrágább zöldségeiről olvashatsz!
Kiemelt kép: Getty Images