A koreai konyha az utóbbi években (sok más Koreából érkező különlegességgel együtt) nagyon népszerű lett. Nincs mit csodálkozni rajta: változatosan ízesített, sok zöldséget tartalmazó, fermentált alapanyagokat is nagyvonalúan bánó konyha ételei jól rímelnek a korszellemre még akkor is, ha egyikük-másikuk mögött évezredes filozófia húzódik.
Mai cikkünkben archívumunkból hozunk két finom és könnyen elkészíthető koreai receptet, harmadikként pedig Jeong Kwan buddhista szerzetes vegán kimchi receptjét közöljük.
Zöldséges pirított rizs „kimchi” szósszal
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg hosszú szemű rizs
- só
- 1 teáskanál szezámolaj
- 3 evőkanál mogyoróolaj (vagy napraforgóolaj)
- 30 dkg kelkáposzta
- 15 dkg jégcsapretek
- 3 szál újhagyma
- 4 tojás
- szezámmag és friss koriander a tálaláshoz
A szószhoz:
- 5 dkg cukor
- 4 gerezd fokhagyma
- 5 dkg újhagyma (csak a fehér része)
- 1 kis szál sárgarépa
- hüvelykujjnyi friss gyömbérdarab
- 1 csapott evőkanál pirospaprika
- 1 darab csilipaprika
- 5 dkg szardellafilé
- 1 evőkanál halszósz
- 2 evőkanál szójaszósz
- fél dl víz
A szószhoz késes betétű robotgépbe tesszük a megtisztított, durvára vágott zöldségeket az összes többi hozzávalóval együtt, sűrű pasztává turmixoljuk. A rizst sós vízben kifőzzük, leszűrjük, néhány percig állni hagyjuk. Ezután wokban felhevítjük a kétféle olajat, majd beledobjuk a vékony csíkokra vágott zöldségeket. Néhány percig nagy lángon pirítjuk, majd hozzákanalazunk három-négy evőkanállal a szószból. Átkeverjük, beletesszük a rizst, alaposan lepirítjuk. Tükörtojással, szezámmaggal és friss korianderrel tálaljuk.
Koreai bulgogi
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 kg tarja
- 1,5 cm vastagra szeletelve
- 2 szál újhagyma
- 2 teáskanál pirított szezámmag
- olaj
A páchoz:
- 1 érett körte, hámozva, kicsumázva, pürésítve
- 4 evőkanál világos szójaszósz
- 1 evőkanál (barna) cukor
- 1 evőkanál szezámolaj
- 3 gerezd fokhagyma, reszelve
- 3-4 cm-es friss gyömbérdarab, hámozva, reszelve
- 1-2 teáskanál csípős ázsiai szósz (lehet erőspaprikakrém is)
A húst tegyük 20 percre a fagyasztóba (a könnyebb szeletelhetőség miatt), majd vágjuk 1-2 mm vékony szeletekre.A pác hozzávalóit keverjük össze, forgassuk bele a húst, hűtőben hagyjuk állni legalább 4-5 órát. Felhasználás előtt vegyük ki, hagyjuk szobahőmérsékletűre melegedni. Egy serpenyőt hevítsünk füstölésig, locsoljuk meg 2 evőkanál olajjal, majd 4-5 perc alatt, kevergetve süssük meg a húst. Főtt rizzsel, vékonyra szeletelt újhagymával és száraz serpenyőben megpirított szezámmaggal tálaljuk.
Koreai templomi vegán kimchi zöldségekből
Hozzávalók:
- két fej kínai kel
- egy karalábé
- három csésze durva szemű tengeri só
A pasztához:
- 30 dkg koktélparadicsom
- 10 dkg cékla
- 5 dkg gyömbér
- 2 kaliforniai paprika
- 2 csésze koreai csilipehely
- 3 evőkanál házi szójaszósz
- két csésze ragacsos rizskása
- fél csésze koreai fekete szeder szirup
Vágjuk egy hasítékot a kínai kel torzsájába, majd kézzel hosszában szakítsuk félbe. A félbevágott kínai kelt áztassuk sós vízbe, és szórjuk még egy kis sót a torzsájára. Hagyjuk állni három órán át a sós vízben, majd fordítsuk meg, és hagyjuk állni további két órán át. Ezután öblítsük le hideg vízzel, és csepegtessük le. A karalábét vágjuk falatnyi darabokra, és kicsit áztassuk sós vízben. Vágjuk félbe a koktélparadicsomokat. A kisebb darabokra vágott céklát, gyömbért, paprikát és koktélparadicsomot tegyük a turmixgépbe és pürésítsük. Készítsünk sűrű, pudingszerű kását ragacsos rizslisztből és vízből. Helyezzük egy nagy tálba a pürésített zöldségeket és a ragacsos rizslisztből készített kását, majd adjuk hozzá a szójaszószt, a feketeszeder szirupot és ízlés szerint tengeri sót. Kézzel óvatosan forgassuk össze a savanyított káposztát, a karalábét és a koktélparadicsomot a fűszeres pasztával. Szobahőmérsékleten hagyhatjuk érni egy napig, később hűtőben hosszabban eláll. Ha marad.
Koreai templomi konyha
Szeptember 25. és 28. között járt Budapesten Jeong Kwan buddhista szerzetesasszony, aki a Koreai Kulturális Központban izgalmas előadást tartott arról, hogyan, és milyen hatásokra alakult ki a koreai úgynevezett templomi konyha, mely veganizmusával, az alapanyagok tiszteletével és fenntarthatóságával ma a leghaladóbb éttermek számára is példa, gondolatiságával pedig mindannyiunk figyelmét ráirányítja arra, milyen fontos, hogy tiszteljük bolygónkat és annak minden élőlényét. A templomi konyhával kapcsolatban hamarosan külön cikkel is jelentkezünk, mert nagyon sokat tanulhatunk a szerzetesasszony előadásából.
A korai konyha első olvasatra kissé extra hozzávalói ma már számtalan helyen beszerezhetők itthon is, ezeket annál is inkább érdemes felkutatni, mert sok olyan is akad köztük, ami remekül kiegészíti a magyar fogásokat. (Ebben a cikkben például egy koreai módra készített, díjnyertes harcsapaprikás receptjét éred el).
Budapesten a Honvéd utcai K-markt, a Váci úti Keleti fűszerek vagy a Monori Centerben található Duna Panda is izgalmas kínálattal rendelkezik, online pedig az ország bármely tájára házhoz rendelhetjük a szükséges hozzávalókat. Mivel a korai konyha központjában a friss hozzávalók állnak a fűszerek csak kiegészítők, a ritkább, esetleg költségesebb alapanyagok hosszú ideig kitartanak majd a konyhánkban, érdemes beruházni.
Kiemelt kép: Getty Images