Tudod, olyannal, aminek nincs kesernyés mellékíze, ellenben krémes, esetleg csinos mintával feldobott hab ül a tetején, és amiben szépen kijönnek a kávé valódi, gyümölcsös, esetleg csokis ízjegyei is…
James Hoffmann neve biztosan ismerős a kávé igazi rajongói körében: az angol barista, youtuber és kávétanácsadó videóiból és könyveiből világszerte százezrek bővítették már kávéval kapcsolatos tudásukat.
Harmadik könyve, az Amazonon már bestseller Hogyan készítsünk tökéletes kávét otthon? Magyarországon a HVG könyvek gondozásában, Pap Ágnes fordításában jelent meg. A megjelenés kapcsán a Coffe Education Centerbe szervezett izgalmas workshopon nemcsak a könyvbe tudtam belelapozni (és lelkesedtem fel egyszerű, otthon is követhető tanácsai olvastán), de a könyvet szakmailag lektoráló Kiss Döníz baristamester segítségével a gyakorlatban is megtapasztalhattam, milyen nüanszok választják el a jó kávét az egészen kiválótól. Öt olyan, a gyakorlatban azonnal alkalmazható tippet hoztam magammal, amivel otthon is sokkal jobbat főzhetünk abból és azzal, amink van.
A jó kávé
Egy jó csésze kávé alfája és ómegája természetesen a kiváló minőségű kávé. Bár az élelmiszerüzletekben viszonylag olcsón kínálják magukat a kommersz, őrölt verziók, érdemes kávé ügyben is a magasabb minőséget keresni, mert valóban ég és föld lesz a különbség. Ha ezügyben csak egy dolgot jegyzünk meg, legyen ez az, hogy keressük az arabica kávékat a robusták helyett.
Ezt a két kifejezést már korábban is hallottam, volt is némi fogalmam a különbségükről, de a lényeg csak most derült ki a számomra. Az arabica kávék azért sokkal jobb minőségűek, mert a magasabban fekvő termőterületekről származnak, ahol nemcsak az éghajlati viszonyok kedvezőbbek a kávé termesztéséhez, de amik jobban védve vannak a kávé kártevőitől is. A robusta szemeket az alacsonyabban fekvő termőterületeken termesztik, mert ez az igénytelenebb típus – főleg magasabb koffeintartalma miatt – jobban ellenáll az időjárás viszontagságainak és a kártevőknek is. Ha finom, komplex ízű, szelídebb koffeintartalmú kávét keresünk, válasszuk az arabica fajtákat: a specialty kávék csaknem mind közülük kerülnek ki.
Szemesnek áll a világ
Ha igazán finom kávét szeretnénk főzni otthon, érdemes a szemes kávék közül választanunk: az egész szemekből, közvetlenül a főzés előtt őrölt kávéból sokkal több ízt tudunk előcsalogatni otthoni körülmények között is. Ráadásul – tudtam meg a workshopon –
az őrölt kávék esetében az élelmiszerszabályok megengedik, hogy azok mintegy 20 százalékban nem kávé eredetű alapanyagot is tartalmazzanak,
ezért könnyen előfordulhat, hogy a bolti keverékben oda nem illő anyagok is megjelennek, amik jelentősen rontják az ízélményt. Szemes kávé esetében ilyen dúsításra nincs lehetőség.
Na igen, mondhatja az olvasó, de mégis mivel daráljuk meg? Sajnos elmúltak már azok az idők, amikor a közértek pénztár utáni részénél kitett darálókban kávét, mákot, diót őrölhettünk magunknak. Ha viszont komolyan gondoljuk a kávéval való bíbelődést, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy saját darálót vegyünk, mert néhány ezer forintért értékelhető minőségűhez juthatunk, ez pedig klasszisokkal emeli majd az otthoni kávé minőségét. Ha ez nem megoldható, még akkor is van jobb megoldás annál, mint hogy őrölt, hónapokig a boltok polcain állomásozó kávét vegyünk. Kedvenc kávézónkban (ahol egyébként is számíthatunk arra, hogy a kávézást szent ügynek tekintő baristák szívesen ellátnak a kávéfőzéshez hasznos tanácsokkal), valószínűleg készségesen megőrlök nekünk a keveréket, amit náluk vásárolunk. Ha heti adagunkat itt ledaráltatjuk, otthon jól záró zacskóba tesszük a kávét az eredeti, visszazárt tasakkal együtt, továbbá ha nem jut eszünkbe a hűtőben tárolni, majdnem olyan lesz, mintha frissen daráltuk volna.
Le ne tömködd!
Te is úgy pakolod meg a kotyogóst, hogy alaposan lenyomkodod a szemeket? Hogy a felület tükörsima és szinte kemény legyen? A workshopon megtudtuk, hogy ezzel nemhogy finomabb, de kifejezetten rosszabb ízű kávét főzünk, így ideje felhagyni a döngöléssel. Ha ugyanis túlságosan megtömjük, víz nehezen tud átjutni a kávén, aminek a következtében megjelenhet a kávéban egy nem kívánatos keserűség. Ha viszont olyan szerencsések vagyunk, hogy presszógép áll a rendelkezésünkre otthon, tömörítsünk bátran, mert ott a nagyobb nyomás alatt éppen így tudjuk igazán jól kioldani a kávénkat.
Nem mindegy a víz sem
Túlzásnak tűnik, elismerem. Ha nem kóstolom meg a sima vízből és a szűrt vízből készült kávét, eszem ágában sincs elhinni, hogy valóban zongorázni lehet a különbséget. Pedig így van! Az a kávé, amit a baristamester csapvízzel készített kiváló minőségű kávéból, a legjobb technikákkal: jó volt. A viszont, amit ugyanabból az anyagból és technikával, de szűrt vízzel készített, egészen kiválóra sikeredett. A hazai csapvizek jellemzően nagyon kemények, ez már önmagában negatívan befolyásolja a kávék ízét, a magas ásványianyag-tartalmú vizek pedig megint csak nemkívánatos nyomot hagynak a kávé ízén, egyes aromáit pedig nem engedik tisztességesen kioldódni. Bár Kiss Döníz, ha ideje engedi, visszasózott desztillált vizet használ a kávéfőzéshez, nekünk elég vízszűrős kancsóval elkészítenünk a vizet, hogy igazán finom legyen a végeredmény.
Habozni csak pontosan, szépen
A kávé koronája – hacsak nem sima eszpresszót, ristrettót vagy más, tej nélkül készülő kávét készítünk – a csinos tejhab a tetején. Én, amikor csak lehet macchiatót szoktam kérni, és nagyon szeretem, ha csak egy pötty hab van rajta, de azt is, amikor valami művészi minta díszíti. Otthon ugyanakkor viszont nehezen visszaadható a dolog, pedig Döníz szerint nagyon könnyen készíthetünk házilag is jó habot, ha kikerüljük a tipikus hibákat. Ahhoz, hogy otthon is minőségi habot tudjunk készíteni, nem kell, hogy presszógépünk legyen. Bár azzal klasszul fel is tudjuk gőzölni a tejet, ugyanúgy
jó habot keverhetünk a legegyszerűbb kis, elemes tejhabosítóval is.
A lényeg, hogy meleg, de ne forró tejjel dolgozzunk, és hogy alaposan keverjük össze a tej habos és kevésbé habos részét. Ha sikerül egy egységes, krémes állagot elérnünk, néhány tematikus videó segítségével kikupálhatjuk magunkat szívecske és egyéb mintázatok ügyében is. Ki is próbáltam otthon: ha a tulipán még nem is megy, annyit más elértem, hogy a korábbi próbálkozások típushibáit (a tej után placcsanva érkező hab) már sikerült kiküszöbölni.
Az utóbbi években nagyon sokat olvastunk arról, vajon egészséges, vagy épp káros-e a kávé. A konszenzus most valahol ott van, hogy egészséges emberek számára, mértékkel fogyasztva kifejezetten jó hatású lehet. Ha ehhez hozzávesszük azt is, mennyire finom tud lenni egy jól elkészített csésze és, hogy ezer forint körüli árával még mindig a megengedhető luxusok közé tartozik, nem érdemes kizárni az életünkből. Egy kávézóban elkortyolni egy tökéletesen elkészített finomságot remek aláfestése egy baráti találkozónak, vagy jó levezetés a nap végén. Ha szeretnéd, hogy a napi első, otthoni kávéd is ilyen élményt nyújtson, érdemes átböngészned Hoffman most megjelent, közérthetően megfogalmazott könyvét, és nyitnod a magasabb minőségű, specialty kávék irányába is.
Kiemelt kép: Getty Images