gyökérkenyér

Hétvégi gasztró: süssünk házi kenyeret! – recept

Nem véletlenül szeret az ember pékségbe járni: kevés finomabb illat van, mint a frissen sült kenyér semmivel nem összehasonlítható, langyos kipárolgása. Az ehhez kapcsolódó élményt otthon is átélhetjük, mert kis gyakorlással kifejezetten finom kenyereket tudunk készíteni.

Az otthoni kenyérsütésre már csak azért is érdemes átállni, mert ma már nemcsak a házilag nehezebben leutánozható kovászos csodák kerülnek sokba, de a legegyszerűbb, 1-2 nap alatt megromló, morzsás kenyérszerűségek kilója is ezer forint körül indul. Otthon ennek töredékéért készíthetünk az iparinál biztosan jobb minőségű kenyeret, miközben esetleg új hobbira is találhatunk, és tökéletes elfoglaltságunk lesz a hűvösebb őszi-téli napokra. 

Burgonyás kenyér 

Hozzávalók:

  • 1 csomag (7 g) szárított élesztő
  • 2-2,5 dl a burgonya főzővizéből (langyosan)
  • 50 dkg fehér vagy kenyérliszt (B80) + a formázáshoz
  • 20 dkg főtt, áttört, kihűlt burgonya
  • 2 teáskanál só

Az élesztőt felfuttatjuk 1 dl főzővízben, majd összekeverjük a liszttel, az áttört krumplival és a sóval. A dagasztás során hozzáadagoljuk a maradék főzőlevet, mert a krumpli elég nedves, figyelni kell arra, hogy ne lágyuljon el túlságosan a tészta. Akkor jó, ha a dagasztás végén szépen elválik az edény falától. Lefedjük, másfélszeresére kelesztjük. Ekkor lisztezett deszkán enyhén átgyúrjuk, veknivé formázzuk, belisztezett konyharuhára tesszük, és kelesztőkosárba helyezzük. Betakarjuk, a duplájára kelesztjük (1,5-2 óra). A sütőt előmelegítjük 240 C-ra az kenyérsütő edénnyel (lefedhető jénai, vaslábas) együtt. Amikor a sütő elég meleg, kivesszük az edényt, a megkelt cipót pedig óvatosan sütőpapírra fordítjuk. Éles pengével bevágjuk, sütőpapírral a tálba helyezzük. Lefedve sütjük 20 percet, levesszük a fedőt, és 220 C-on további 30-35 percet sütjük. 

burgonyás kenyér

Recept és fotó: Terei-Vigh Krisztina

Dagasztás nélküli elronthatatlan kenyér

Hozzávalók:

  • 450 gramm sima fehér kenyérliszt
  • 360 ml víz
  • 1,5 teáskanál só
  • egy mokkáskanálnyi porélesztő

Ezt a kenyeret este készítjük elő, így másnap reggel friss kenyér kerülhet a család asztalára. A lisztet a sóval és az élesztővel összekeverjük, majd hozzáadjuk a vizet is.  Sűrű nokedlitésztát kapunk, amit gyúrni nem lehet, fakanállal viszont néhány határozott kavarással érdemes megdolgozni. A tésztát 1-2 óráig a pulton, majd egy éjjel a hűtőben kelesztjük tovább. Reggel a sütőt a sütésre használt edénnyel és a fedőjével együtt a legmagasabb hőmérsékleten előmelegítjük körülbelül 20 perc alatt. A tésztát a lisztezett pultra borítjuk, vizes kézzel icipicit megformáljuk, majd a sütőből óvatosan kivett, lisztezett edénybe dobjuk. Fedő alatt 30 percet, anélkül 20 percet pirul. Hagyjuk teljesen kihűlni. A recept magvak, fűszerek hozzáadásával a végtelenségig variálható. Készíthetjük úgy is, hogy a liszt harmadát teljes kiőrlésű liszttel helyettesítjük, ilyenkor 10 milliliterrel több vizet adunk hozzá.

Teljes kiőrlésű szezámmagos vekni 

Hozzávalók:

  • 35 dkg teljes kiőrlésű liszt
  • 15 dkg fehér kenyér- vagy finomliszt + a nyújtáshoz
  • fél teáskanál cukor
  • 1,5 teáskanál só
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 2,5 dkg friss élesztő
  • 3,5-4 dl langyos víz
  • 2 + 1 evőkanál szezámmag

A liszteket tálba mérjük, hozzáadjuk a cukrot, sót, összekeverjük. Belecsorgatjuk az olívaolajat, rámorzsoljuk az élesztőt. Beleöntjük a langyos vizet, alaposan kidagasztjuk. Konyharuhával letakarva, meleg helyen a duplájára kelesztjük. Lisztezett deszkára szedjük a tésztát, kezünkkel kicsit ellapogatjuk, majd belegyúrunk 2 evőkanál szezámmagot. Veknit formázunk belőle, konyharuhával letakarjuk, és pihentetjük, amíg a sütőt előmelegítjük 230 C-ra. A veknit pengével vagy éles késsel bevágjuk, vízzel megspricceljük, megszórjuk a maradék szezámmaggal. 40 percig vaslábasban sütjük, lefedve, majd 10 percig fedő nélkül pirítjuk. Kihűtjük, csak utána szeleteljük.

Recept és fotó: Nagy Tünde

Mesterré válni

Kenyérsütés ügyben mindig van hová fejlődni. Bár minőségi pékárut egy alapvető eszközökkel felszerelt konyhában és kovász nélkül is lehet készíteni, ha szeretnénk szintet lépni, érdemes kísérletezni a kovásszal. Sokat dob a kenyerünk minőségén az is, ha beruházunk egy olyan öntöttvas edényre, amit kenyérsütésre rendszeresítünk. Ha ez is pipa, jöhet egy jó kis szakajtó, ahol már kelés közben is a kívánatos formát veszi fel a kenyér, a hab a tortán pedig a speciális penge, minek a segítségével a kenyér tetején eleinte csak óvatos bemetszést ejtünk, később, rutint szerezve pedig csinos mintákat faraghatunk. 

Szívesen sütsz? Néhány nap múlva november. Ha ránk hallgatsz, már most elkezded gyűjteni a legjobb mézeskalács recepteket, hogy egész télen édes illatban ússzon a lakás. 

Kiemelt kép: Getty Images