Ha farsang, akkor fánk: ezt a könnyű, mégis tartalmas finomságot mindenki szereti, és hozzá egy sor hiedelem is kapcsolódik. Érdemes év elején egy-egy hétvégét megédesíteni vele akkor is, ha nem csapunk vendégséget, mert a hiedelem szerint a fánk szerencsét hoz, sőt, még gazdagsághoz is segíthet minket.
Bár odavagyunk a szalagos fánkért is, néha nem árt megújulni: a mai válogatásban három kevésbé ismert, de legalább olyan finom fánkot hozunk, hogy sose unjunk rá erre a nagyszerű édességre.
Persze ha a klasszikusokra vágysz, akkor sem hagyunk cserben: itt van például Urbán Gábor mini szalagos fánk receptje, amellyel garantáltan te leszel a farsangi összejövetelek sztárja.)
Málnás túrófánk csokoládészósszal
Hozzávalók 30 darabhoz:
- 25 dkg túró
- 1 tojás
- 15 dkg liszt
- 2 teáskanál sütőpor
- 2 evőkanál porcukor
- csipet só
- 15 szem málna
A szószhoz:
- 2,5 dl tejszín
- 10 dkg étcsokoládé
- kevés tej
A túrót, tojást, lisztet, sütőport, porcukrot és a sót eldolgozzuk, majd vizes kézzel kisebb diónyi mennyiséget veszünk, gombócokat formázunk. Az ujjunkkal benyomjuk a közepüket, ide teszünk fél-fél szem málnát, majd összezárjuk a gombócot. A mini fánkokat forró olajban, közepes lángon megsütjük. A tejszínt felmelegítjük, beletördeljük a csokoládét, addig kevergetjük, amíg elolvad. Ha szükséges, kevés tejjel tovább hígíthatjuk a csokoládészószt. Ezzel kínáljuk a fánkokat.
Boortsog, a mongol fánkocska
Hozzávalók 20 kis fánkocskához:
- 160 g liszt
- 3 evőkanál kefir
- fél deci tej
- 1 evőkanál olvasztott vaj
- 1 teáskanál porélesztő
- 2 csapott teáskanál cukor
- csipet só
A nedves hozzávalókat összekeverjük, az élesztőt a liszthez adjuk, majd összekerjük a nedves hozzávalókkal és rugalmas tésztát csinálunk belőle. Mintegy fél óra kelesztés után vékonyra nyújtjuk, felespohárral formára szaggatjuk, majd forró olajban aranyszínűre sütjük őket. Édes-fahéjas tejföl vagy savanykás lekvár illik hozzá.
Szirupos görög fánk (loukoumades)
Hozzávalók 40 apró fánkhoz:
- 50 dkg finomliszt
- 2 evőkanál cukor
- csipet só
- 3 dkg friss élesztő
- 1 tojás
- 3 dl langyos víz
- olaj a sütéshez
A sziruphoz:
- 20 dkg cukor
- 1 evőkanál méz
- 1 citrom leve
- 3 dl víz
- csipet őrölt szerecsendió
A liszthez adjuk a cukrot és a sót, elkeverjük, rámorzsoljuk az élesztőt, beletesszük az egész tojást. Elkeverjük, majd lágy tésztává dagasztjuk a víz hozzáadásával. Kb. 1 órát pihentetjük letakarva, míg duplájára kel. Ha megkelt, diónyi darabokat tépünk a tésztából, gombóccá formázzuk, majd a felforrósított olajban kisütjük kb. 5 perc alatt. Papírtörlőn lecsepegtetjük a felesleges olajat. A sziruphoz összeforraljuk az alapanyagokat, majd a kisült fánkokra öntjük, így tálaljuk.
Fánktan
Végignézve, hogy a világ tájain (de akár csak itthon, különféle tájegységek szerint) hányféle fánkot készítenek, nem is olyan könnyű megmondani, mitől fánk a fánk. Hiszen van gömbölyű, és hosszúkás, puha, szinte foszlós és majdnem morzsás állagú is. A legtöbb fánk közös vonása tulajdonképpen a forró olajban való sütés, amitől a fánk vékony, kellemes kérget kap, emellett a legtöbb ilyen édességre igaz az is, hogy jól áll nekik a lekvár vagy a csinos porcukorszórás. A fánk eredetével kapcsolatban megint annyi történet, ahány nép. A franciák Marie Antoinette nevéhez kötik, míg az osztrákok szerint egy bécsi pék találta fel véletlenül, amikor türelmetlen klienseinek akart gyorsan valami finomat készíteni.
Akárki is ötlötte ki, mi minden formájában szeretjük, a januári hideg időben pedig épp annyival nő a kalóriaszükségelet, hogy beleférjen étrendünkbe egy-egy finom gombóc, csík vagy dundi korong, nem igaz?
Kiemelt kép: Getty Images